Protipoplavni ukrepi preprečili najhujše
V občini Železniki vodna ujma tokrat ni povzročila obsežne škode, saj so se ukrepi za poplavno zaščito, ki jih izvaja država, po besedah župana Marka Gasserja izkazali za učinkovite in so uspešno prestali prvi test.
»Marsikje smo čistili samoiniciativno, brez soglasja države in kot župan se zavezujem, da bom za to prevzel vso, tudi morebitno kazensko odgovornost,« je v petek, 4. avgusta, na dan izrednih razmer, na svojem profilu na Facebooku zapisal župan.
Železniki – Država je lani pristopila h gradnji protipoplavne zaščite na porečju Selške Sore, in čeprav investicije še niso zaključene, se že kažejo pozitivni učinki, je prepričan župan Marko Gasser. Kot je dejal, sta bila na območju zadrževalnika (2. faza) postavljena dva lovilnika produ, ki sta ob nedavni ujmi zadržala med pet in sedem tisoč kubičnih metrov naplavin. Poleg tega je zgornji (Dolenčev) jez zadržal več kot tri tisoč kubičnih metrov naplavin. »Imeli smo sicer nekaj sreče, saj je bila količina padavin manjša kot leta 2007. Pretočnost struge Selške Sore je bila tokrat 330 kubičnih metrov na sekundo, tedaj pa dobrih 400 kubičnih metrov na sekundo,« je dodal župan.
Pred najhujšim jih je rešilo tudi pravočasno ukrepanje. Že po julijskem neurju so na pristojno Direkcijo Republike Slovenije za vode poslali dopis s pozivom po sistemski rešitvi, ki bi zagotavljala, da se infrastruktura na vodnih telesih in zadrževalnikih redno vzdržuje oziroma prazni. Čiščenje vodotokov namreč spada pod pristojnost države, a v občini Železniki opažajo, da nekateri zadrževalniki niso bili izpraznjeni že vse od njihove izgradnje v letih po 2007. Nekaj dni pred neurjem so tako s koncesionarji kot na lastno pest čistili hudournike in poplavne pregrade po celotni občini. »Marsikje smo čistili samoiniciativno, brez soglasja države in kot župan se zavezujem, da bom za to prevzel vso, tudi morebitno kazensko odgovornost,« je v petek, 4. avgusta, na dan izrednih razmer, na svojem profilu na Facebooku zapisal župan.
Prav tako je pozval občane, naj z razpoložljivo mehanizacijo očistijo hudournike ter odstranijo nanos materiala. »Zapis je bil jasen poziv in soglasje, da lahko posamezniki ukrepajo v vodnih telesih, da bi preprečili večje zastoje vode in poplavne valove. Čeprav smo na ta način pred aktivacijo državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah kršili zakonodajo, prijav nismo prejeli in jih tudi ne pričakujemo. Sodelujemo z Direkcijo za vode, tudi če se lotimo čiščenja na lastno pobudo, se posvetujemo s koncesionarji in upoštevamo njihova navodila,« je pojasnil župan.
Po vodni ujmi so v Železnikih gostili geologa, ki si je ogledal nedavne plazove. Nadaljevali so praznjenje in urejanje hudournikov, pristopili pa so tudi k sanaciji nekaterih cest in poškodovane infrastrukture. Gasser je s podžupanom obiskal sosednji občini Gorenja vas - Poljane in Žiri, kjer so se pogovarjali o prihodnjem sodelovanju, tako pri odpravi posledic nedavne ujme kot tudi na področju preprečevanja naravnih nesreč. »Vsak tak dogodek nas krepi, da bomo bolje pripravljeni, hkrati pa bodo ljudje tudi bolj ozaveščeni in bodo zato skrbeli za lastno varnost,« je še dodal župan.