Pacienti so se že vrnili v bolnišnico
Psihiatrična bolnišnica v Begunjah je teden dni po vodni ujmi v petek znova začela sprejemati paciente, ki jih je zaradi posledic poplav teden dni prej morala premestiti v druge bolnišnice. Po prvih ocenah naj bi bilo škode, ki jo je povzročil vdor vode v bolnišnico, kar za okoli pet milijonov evrov.
»Prav je, da so tudi v živo videli, kako zelo smo prizadeti; ne nazadnje smo s poplavo izgubili kar približno dva tisoč kvadratnih metrov uporabnih prostorov. Veselijo nas obljube, da nam bodo stali ob strani ter pomagali tako pri iskanju izvajalcev kot pri financiranju obnove.«
Begunje – »Že v petek smo vzpostavili hospitalno dejavnost in urgentno ambulanto ter začeli vračati bolnike, ki smo jih zaradi poplavljenih prostorov teden dni prej morali premestiti v druge psihiatrične bolnišnice po Sloveniji. Prejšnji petek so se vrnili bolniki iz Vojnika in Ljubljane, ta teden pa še iz Ormoža,« je povedala Jerca Zupan, pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege in oskrbe.
V begunjski psihiatrični bolnišnici tako zdaj izvajajo celotno psihiatrično zdravstveno dejavnost, kar pomeni, da nemoteno delujejo vse specialistične ambulante, urgentna ambulanta in dnevna bolnišnična dejavnost, na terenu se nemoteno izvaja tudi obravnava pacientov v skupnosti in nadzorovana obravnava, je pojasnila Jerca Zupan.
Hrana z Golnika, pralnica v Radovljici
Za organizacijo prehrane so se dogovorili z zunanjim izvajalcem, saj sta bili kuhinja in pralnica popolnoma poplavljeni in še nekaj časa ne bosta primerni za uporabo. Trikrat dnevno jim tako obroke, tudi dietne, pripeljejo s Klinike Golnik. Za pranje pa so jim priskočili na pomoč v Domu dr. Janka Benedika v Radovljici; tja zdaj hodijo na delo njihove zaposlene, saj so jim v pralnici odstopili popoldansko izmeno.
Delo v bolnišnici se tako vrača v stare tirnice. Potem ko so iz poplavljenih prostorov izčrpali vodo, odstranili blato in mulj, odstranili uničen material in stroje ter prostore na grobo očistili, se zdaj trudijo s prvimi koraki sanacije: trenutno predvsem s sušenjem poplavljenih prostorov. »Civilna zaščita z gasilci je poskrbela za dezinfekcijo vseh prostorov, ki jih sedaj sušimo z razvlažilniki, preostale prostore zračimo. Ob tem pripravljamo evidence izgubljenih sredstev, se pravi medicinske opreme, pohištva, računalniške opreme, pralnih in sušilnih strojev, kuhinjskih strojev, bolnišničnega perila ter elektro in strojnih inštalacij. Hkrati s tem pa že načrtujemo in pripravljamo seznam potrebnih gradbenih del. Za vse našteto upamo tudi na finančna sredstva države,« je še povedala Jerca Zupan.
Država je obljubila pomoč
Kot pravi, so zadovoljni, da sta jih kmalu po ujmi obiskala tako predsednik vlade Robert Golob, ki trenutno opravlja tudi funkcijo ministra za zdravje, kot ministrica za kulturo Asta Vrečko. »Prav je, da so tudi v živo videli, kako zelo smo prizadeti; ne nazadnje smo s poplavo izgubili kar približno dva tisoč kvadratnih metrov uporabnih prostorov. Veselijo nas obljube, da nam bodo stali ob strani ter pomagali tako pri iskanju izvajalcev kot pri financiranju obnove.«
Zadovoljni so tudi z obiskom ministrice Aste Vrečko. »Bolnišnica deluje v gradu Katzenstein, ki je bil leta 1999 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena. Menimo, da je pomembno, da se pri sanaciji prostorov trudimo ohranjati zgodovinsko veličino stavbe s pridihom modernosti. Upamo, da jo bomo lahko v tem smislu in ob podpori države obnavljali in ohranjali tudi v prihodnje,« je še povedala.
Znali so stopiti skupaj
Zaposleni, ki so takoj po ujmi v velikem številu s prostovoljnim delom priskočili na pomoč pri odpravi razdejanja, ki ga je povzročila narasla voda, zdaj spet delajo vsak svoje običajno delo. »V tej naravni nesreči se je izkazalo, da smo zaposleni dobro povezani, da si stojimo ob strani in da vsi delamo v isti smeri za dosego istega cilja. Malo se nam sicer pozna, da smo utrujeni, a na splošno smo predvsem veseli, da so bile poškodovane le stene in inventar, kakšne hujše delovne nesreče pa tudi ni bilo,« je poudarila Jerca Zupan.
Škoda velika, tudi na informacijskem sistemu
Po okvirni oceni je škode na infrastrukturi, uničenih strojih in pohištvu ter drugem materialu za več kot pet milijonov evrov. Na ministrstvo za zdravje pa so že poslali tudi prošnjo za pridobitev namenskih nepovratnih sredstev za uničene stroje v pralnici, ki bi jo radi čim prej znova vzpostavili, in za računalniške strežnike, saj je bilo veliko škode tudi na informacijskem sistemu.