Država na pomoč prizadetim v poplavah
Vodne ujme so po prvih ocenah prizadele od deset do petnajst tisoč gospodinjstev, med njimi je tisoč takšnih, ki so izgubila vse. Vlada je včeraj obravnavala predlog dodatnih ukrepov za pomoč prizadetim v nedavnih ujmah.
Ljubljana – Vlada je prve interventne ukrepe po poplavah združila v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč, ki je v veljavi od minulega petka. Včeraj je znova pretresala predlog interventnega zakona in novih ukrepov za pomoč občinam in prebivalcem, prizadetim v poplavah, v novem zakonu so tudi ukrepi za gospodarstvo.
Kot je po seji pojasnila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, je vlada obravnavala dva predloga zakona, in sicer drugi interventni zakon, ki bo služil za takojšen začetek sanacije, ter sistemski zakon o obnovi, ki bo v nadaljevanju zagotovil, da se posledice poplav dolgoročno odpravijo. Interventni ukrepi, ki jih bo vlada sprejela v prihodnjem tednu, med drugim zajemajo vzpostavitev javne infrastrukture, določajo pomoč občinam, dosegli pa bodo tudi ljudi, da bodo lažje prebrodili težke razmere po naravni nesreči, kot je denimo namestitev družin in posameznikov ter način prenosa humanitarne pomoči do ljudi.
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je poudaril tri ukrepe, ki jih zajema drugi interventni zakon, in sicer je prvi vzpostavitev tehnične pisarne na terenu, drugi rekonstrukcija za tiste objekte, ki potrebujejo takojšno obnovo, tretji pa ukrep, ki zadeva občinski podrobni prostorski načrt za odpravo posledic naravnih nesreč.
Kranjčana Boštjana Šefica, prvega operativca v času begunske krize, je vlada včeraj imenovala za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Zadolžen bo za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah.