V rozariju raste že šeststo različnih sort vrtnic; za najlepšo so letos razglasili Trubarjevo vrtnico.

Vrtnice vseh barv in vonjev

Ljubitelji vrtnic se na Rožnem dnevu v Arboretumu srečujejo že dvanajst let, a toliko kot letos še niso imeli za videti. Rozarij je namreč po petnajstih letih od zadnjih večjih posegov v celoti prenovljen in precej povečan.

Volčji Potok – »Če je lani v našem rozariju cvetelo tristo sort vrtnic, jih letos lahko naštejemo še enkrat toliko, prostor za tristo novih gred pa smo dobili tako, da smo podrli ograjo in celotno območje rozarija z okolico povezali v enoten ambient. K temu sta nas spodbudili še dve stvari – lubadar, ki se je odločil dve veliki smreki, ki sta še lani rasli tu, dodati na svoj jedilnik, na drugi strani pa Društvo ljubiteljev vrtnic Slovenije, ki bo pri nas prihodnje leto organiziralo mednarodni kongres Svetovne zveze društev ljubiteljev vrtnic,« je eno večjih pridobitev Arboretuma v letošnjem letu predstavil Matjaž Mastnak in dodal, da so zbirki dodali kar nekaj vrtnic iz vzhodne Evrope, pa tudi več povsem sodobnih, ki so jim jih trenutno glavni žlahtnitelji, ki ta čas v Evropi delajo vrtnice, brez težav podarili.

Čeprav je muhasto vreme z nižjimi temperaturami v minulih dneh cvetenje vrtnic nekoliko zaustavilo, dež pa veliko cvetov potolkel, so imeli ljubitelji vrtnic z ogledovanjem, duhanjem in fotografiranjem nemalo dela in veselja. Ne nazadnje so tudi letos med vrtnicami z glasovanjem izbrali najlepšo. Ta naziv je tokrat pripadel Trubarjevi vrtnici amaterskega žlahtnitelja Matjaža Kmecla. Omenjena vrtnica je pritegnila pozornost tudi biologinje Marije Ahačič iz Kranja. »Že dlje časa se zavzemam za to, da bi Mestna občina Kranj ali kranjsko turistično društvo kupila Trubarjevo in Prešernovo vrtnico, obe sta slovenski in obe povezani s Kranjem,« nam je povedala.

Sprehod po rozariju, ki bo do polnega izraza prišel v prihodnjih dveh letih, pa razkriva še marsikaj zanimivega – vrtnice iz Rusije, nasad čajevk v narodnih barvah, rožne cvetove zelo redkih modrih odtenkov in mnogo drugega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 1. april 2017 / 17:45

Meritve tlaka, holesterola, krvnega sladkorja

Kranj – Rdeči križ Slovenije, OZ Kranj organizira meritve tlaka, holesterola, krvnega sladkorja. Danes, 1. aprila so meritve (tudi kostne gostote) v Goričah, 6. aprila na Primskovem, 7. aprila pri...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:41

Pozivi za zaščito naravnih območij

Alpe Adria Green, Mednarodno društvo za varstvo okolja in narave (AAG), je kot društvo, ki deluje v javnem interesu na področju okolja in narave, podalo pripombe na osnutek četrtih sprememb in dopolni...

Medvode / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:40

V Žlebe na razstavi

Iz zgodovine in arheoloških izkopavanj v sodobno umetnost: razstavi Jeterbenški gradovi in Hiša na hribu

Šenčur / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:40

Ob stoletnici odprli gasilski muzej

Ob stoletnici Prostovoljnega gasilskega društva Voklo so v središču vasi odprli gasilski muzej, kjer je razstavljena vprežna prevozna ročna črpalka Rosenbauer iz leta 1898.

Kultura / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:38

Od naravne in kulturne krajine do porok

Razstavišče v Sokolskem domu si delita dve fotografski razstavi. S preprostim naslovom Fotografije je fotografski opus zadnjih let naslovil Naško Križnar, Matjaž Tavčar pa svoj izbor fotografij predst...

Slovenija / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:34

Spet v šolskih klopeh

Jutri se začenja novo šolsko leto za več kot 194 tisoč učencev, od tega jih bo skoraj 21 tisoč prvič sedlo v šolske klopi. V srednješolskem izobraževanju bo okoli 82 tisoč dijakov.