V rozariju raste že šeststo različnih sort vrtnic; za najlepšo so letos razglasili Trubarjevo vrtnico.

Vrtnice vseh barv in vonjev

Ljubitelji vrtnic se na Rožnem dnevu v Arboretumu srečujejo že dvanajst let, a toliko kot letos še niso imeli za videti. Rozarij je namreč po petnajstih letih od zadnjih večjih posegov v celoti prenovljen in precej povečan.

Volčji Potok – »Če je lani v našem rozariju cvetelo tristo sort vrtnic, jih letos lahko naštejemo še enkrat toliko, prostor za tristo novih gred pa smo dobili tako, da smo podrli ograjo in celotno območje rozarija z okolico povezali v enoten ambient. K temu sta nas spodbudili še dve stvari – lubadar, ki se je odločil dve veliki smreki, ki sta še lani rasli tu, dodati na svoj jedilnik, na drugi strani pa Društvo ljubiteljev vrtnic Slovenije, ki bo pri nas prihodnje leto organiziralo mednarodni kongres Svetovne zveze društev ljubiteljev vrtnic,« je eno večjih pridobitev Arboretuma v letošnjem letu predstavil Matjaž Mastnak in dodal, da so zbirki dodali kar nekaj vrtnic iz vzhodne Evrope, pa tudi več povsem sodobnih, ki so jim jih trenutno glavni žlahtnitelji, ki ta čas v Evropi delajo vrtnice, brez težav podarili.

Čeprav je muhasto vreme z nižjimi temperaturami v minulih dneh cvetenje vrtnic nekoliko zaustavilo, dež pa veliko cvetov potolkel, so imeli ljubitelji vrtnic z ogledovanjem, duhanjem in fotografiranjem nemalo dela in veselja. Ne nazadnje so tudi letos med vrtnicami z glasovanjem izbrali najlepšo. Ta naziv je tokrat pripadel Trubarjevi vrtnici amaterskega žlahtnitelja Matjaža Kmecla. Omenjena vrtnica je pritegnila pozornost tudi biologinje Marije Ahačič iz Kranja. »Že dlje časa se zavzemam za to, da bi Mestna občina Kranj ali kranjsko turistično društvo kupila Trubarjevo in Prešernovo vrtnico, obe sta slovenski in obe povezani s Kranjem,« nam je povedala.

Sprehod po rozariju, ki bo do polnega izraza prišel v prihodnjih dveh letih, pa razkriva še marsikaj zanimivega – vrtnice iz Rusije, nasad čajevk v narodnih barvah, rožne cvetove zelo redkih modrih odtenkov in mnogo drugega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 30. junij 2010 / 07:00

Hermina Krt kandidatka stranke DeSUS

Kranj - Včeraj je kranjski odbor stranke DeSUS na Šmarjetni gori predstavil kandidatko za županjo Mestne občine Kranj na bližajočih se lokalnih volitvah. Hermina Krt, ki v...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 4. december 2017 / 19:53

Čebela, ki ne piči

V Čebelarskem muzeju v Radovljici ta čas ni videti pravih, živih čebel, a je v bogati muzejski zbirki kljub temu na ogled marsikaj zanimivega. Posebno najmlajši radi »gledajo« tudi z rokami, zato s...

GG Plus / ponedeljek, 4. december 2017 / 19:50

Solidarnost, ne dobrodelnost

V Infocentru Triglavska roža Bled so predvajali dokumentarni film Route to connect (Pot povezovanja), ki prikazuje potovanje skupine umetnikov po balkanski begunski poti, a v obratni smeri.

GG Plus / ponedeljek, 4. december 2017 / 19:50

Kuga se vrača

Ta nevarna nalezljiva bolezen še vedno ogroža zlasti nerazviti svet.

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. december 2017 / 19:49

V mehanični delavnici od malega

Na letošnjem tekmovanju Mehanik leta je zmagal Robert Eržen, ki na Grencu pri Škofji Loki vodi lasten avtoservis. Zmaga mu pomeni osebno potrditev, da gre v pravo smer.

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. december 2017 / 19:48

Se smrekov lubadar vendarle umirja?

Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije se je letos količina od lubadarja napadenih dreves v primerjavi z lani povečala le na blejskem in slovenjegraškem gozdnogospodarskem območju, povsod drugje pa s...