Aplikacija za pomoč v poplavah
Zaživela je posebna vladna spletna aplikacija Poplave 2023. Do četrtka dopoldne je pomoč ponudilo že skoraj 25 tisoč ljudi.
Prosijo, da se prijavite s pomočjo aplikacije in ne odhajate sami na teren, saj mora biti pomoč organizirana.
V torek so se v Mengeš na pomoč z avtobusom odpeljali prostovoljci iz Zgornjesavske doline na pobudo Blaža Vebra. Pridružili so se jim tudi trije tujci. Javili so se v tamkajšnjem gasilskem domu, kjer so jim dodelili naloge. Kot je poudaril Veber, so bili tamkajšnji gasilci in Civilna zaščita zelo organizirani, razmere na terenu pa so bile pretresljive, »kot vojno stanje«. Del njihove ekipe je odstranjeval parket v športni dvorani, drugi so čistili nanose hlodovine, peska ... Ženske so čistile orodje v telovadnici, nekatere so napotili na domove. Na dan solidarnosti se bodo z avtobusom na pomoč odpeljali v Savinjsko dolino.
Ljubljana – Urad RS za zaščito in reševanje je na začetku tedna vzpostavil enotno vstopno točko za nudenje vse potrebne pomoči prizadetim v poplavah. Vzpostavljena je posebna aplikacija Poplave 2023, s katero lahko organizacije in posamezniki ponudijo pomoč. Vsak, ki bi rad to storil, se mora najprej prijaviti v sistem, nato pa lahko ponudi specifične storitve, materialna sredstva ali pa zgolj prostovoljno pomoč.
S tem bo pomoč prišla v najkrajšem možnem času in v obliki, ki je trenutno najbolj potrebna. V spletni aplikaciji so zbrani aktualni izdelki, ki jih prizadeto prebivalstvo najbolj potrebuje. Glede na potrebe na terenu je seznam dnevno ažuriran. Dokler na primer hiše niso očiščene, bele tehnike na terenu ne potrebujejo. V trenutni fazi k akciji še posebej pozivajo obrtnike in podjetnike, ki bi s svojimi specifičnimi znanji lahko pomagali na terenu.
Ob prvi prijavi v aplikacijo Poplave 2023 je treba vnesti osebne podatke, telefonsko številko in elektronski naslov. Aplikacija vas vodi skozi celoten postopek, kjer tudi opredelite, kakšno vrsto pomoči lahko ponudite. Na terenu iščejo raznolike storitve, od gradbenih del in parketarstva do napeljav oziroma popravil električnih in vodovodnih instalacij. Če imate čas in voljo, ne pa tudi specifičnih znanj, se označite kot prostovoljec. Tisti, ki boste v aplikaciji ponudili pomoč, boste prejeli potrditev in v najkrajšem možnem času tudi informacijo, kje lahko pomagate.
Če ste pripravljeni podariti ali posoditi katerega izmed potrebnih artiklov, prav tako dnevno spremljajte seznam, saj ga sproti posodabljajo. Potrebni so v tem trenutku na primer gradbeni materiali, različna orodja in stroji, gorivo in zaščitna delovna oprema.
Ponudnik dobi na elektronsko pošto delovni nalog z informacijami, kdaj in kam naj dostavi pomoč oziroma s kom naj stopi v stik. Prav tako bo Civilna zaščita poskrbela za dostop prostovoljcev in materiala do krajev, ki so sicer težje dostopni.