Gremo skupaj naprej
Na to, koliko ciljev lahko župan skupaj z občinsko upravo uresniči v enem letu, vpliva mnogo dejavnikov. Lahko zatrdim, da smo družno zavihali rokave in nadaljevali v prejšnjem mandatu začete projekte (kot je na primer knjižnica), začeli z novimi in nekatere tudi že spravili v življenje.
Od države smo uspeli pridobiti šolske stavbe, v katerih bodo domovanje dobile nove dejavnosti, kot je, denimo, podjetniški inkubator za mlade, v tem sklopu iščemo tudi boljše prostorske rešitve za glasbeno šolo ter bolj ustrezne prostore za ljudsko univerzo.
Pri športnih objektih smo nekatere obnove, zlasti v športnem parku, na novo opredelili, da bodo bolj racionalne, varne in uporabne še dolgo v prihodnost. Veseli smo, da imamo pri tem posluh države oziroma pristojnega ministrstva. Prav tako smo zadovoljni, da prihajajo na skakalnico na Gorenji Savi največje smučarske skakalne prireditve in hkrati prinašajo čezmejno povezovanje z Beljakom v Avstriji.
Končno je narejen investicijski program do leta 2017. Posodobiti bo potrebno vodovodno in kanalizacijsko omrežje, centralno čistilno napravo, dolžni in odgovorni smo, da dosežemo najboljšo rešitev za bodoče ravnanje z odpadki. Prav na tem področju se srečujemo z nerazumevanjem sodobnega reševanja teh vprašanj, ki gredo tesno z roko v roki z okoljevarstvenimi predpisi. Preseči bo potrebno zamere do dejanj iz preteklosti in nezaupanje, ki iz tega izvira. V sedanjem občinskem vodstvu gledamo v prihodnost in smo odprti za vsakršen dialog. Še zlasti na osi občina-država, pri čemer bo morala slednja prepoznati lastni del odgovornosti do reševanja vprašanja odpadkov, potisniti politiko ob stran in dati prednost stroki.
V namen večje strokovnosti smo ob reorganizaciji občinske uprave kadrovsko okrepili tista področja, ki so podpora razvojnim programom in pridobivanju nepovratnih investicijskih sredstev od države in Evropske unije.
Morda še besedo ali dve o razvojni strategiji MO Kranj. Pred letom dni smo si ta izziv, s katerim se v zadnjem obdobju v Kranju nismo zadosti ukvarjali, vsaj na celosten način ne, postavili kot eno od prednostnih nalog. Seveda to ni majhen zalogaj in v mestnih občinah, ki so se ga že lotile, so zanj porabili več let. Razvozlavanje gordijskih vozlov dediščine je tudi nas dodobra zavrlo v začetnih korakih, pa vseeno smo zdaj pred tem, da delovna telesa začnejo z delom. Razveseljuje, da smo znova vzpostavili boljšo povezavo s kranjskim gospodarstvom, katerega strokovnjaki in snovalci prihodnosti so pripravljeni na tesnejše sodelovanje pri načrtovanju naše skupne prihodnosti. Upam, da se bodo na podoben način odzvali tudi tisti, ki so do sedaj večino svoje energije in znanja porabili predvsem za kritiko, ki je sicer v konstruktivnih okvirih dobrodošla. Menim da je prišel čas, da pozabimo na stare zamere in skupaj prevzamemo vsak svoj delež odgovornosti do Kranja.
Damijan Perne, župan