Pomoč nudijo tudi gospodarstveniki
Ljubljana – Na Gospodarski zbornici so odprli poseben portal, kjer lahko podjetja sporočajo razpoložljive resurse, ki bi jih lahko dali na voljo za pomoč podjetjem, ki so bila prizadeta zaradi poplav. Informacije bodo posredovali podjetjem, ki pomoč najbolj potrebujejo, oz. republiškemu štabu Civilne zaščite.
Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije lahko podjetja s posebnim obrazcem prijavijo podatke o gradbenih strojih, opremi in njihovi razpoložljivosti. Akcijam zbiranja pomoči za oškodovane se je pridružila tudi Ustanova za humanitarno pomoč obrtnikom, ki je v ta namen odprla poseben sklic na svojem računu.
Na portalu Omisli.si so pripravili seznam izvajalcev, različnih obrtniških mojstrov, ki so pripravljeni ponuditi brezplačne storitve (ali po znižani ceni) za obnovo po poplavah.
Pri naši največji banki NLB so se odzvali z donacijo najhuje prizadetim občinam v skupni vrednosti štiri milijone evrov, ki bo namenjena trajnostni obnovi, urejanju vodotokov in protipoplavni zaščiti. S solidarnostno pomočjo so na pomoč priskočili tudi svojim zaposlenim, ki jih je prizadela poplava. Podobno kot v času covidne krize pa so pripravili tudi lastne ukrepe za pomoč gospodarstvu in pri sanaciji posledic poplav, med katerimi sta tudi ugodnejša posojilna linija v višini 100 milijonov evrov in po potrebi moratorij na odplačila posojilnih obveznosti. Podobne ukrepe pripravljajo tudi za fizične osebe.
Pobude prihajajo tudi iz gorenjskih podjetij. V Iskra Mehanizmi so se odločili, da dan solidarnosti namenijo sodelavcem, ki so jih prizadele poplave. V ponedeljek bodo tako delali, izkupiček pa namenili oškodovanim. V tem duhu so so se odpovedali tudi tradicionalnemu letnemu pikniku, sredstva pa bodo prav tako namenili oškodovanim.
Za pomoč se je odločila tudi Gorenjska banka, o čemer smo že poročali.