Telesna meditacija
Poglejmo, kako konkretno lahko začnemo spoznavati, poslušati svoje telo. Ni potrebe, da skočimo takoj v najhujše. Lahko začnemo z zelo preprosto telesno meditacijo, ali drugače zapisano, s počasnim spoznavanjem telesa. Potrebujemo miren prostor in približno pol ure časa. Boljše je, če sedimo. Meditacijo si lahko posnamete in poslušate tekst.
Z običajnim dihom pobožamo telo od vrha do glave. Nekajkrat. In še v obratni smeri. Zavemo se težnosti telesa in podpore, ki nam jo daje stol. Kako težnost pritiska na stopala, spodnje stegenske mišice, ritnice in hrbtne mišice. Ozavestimo, kje v prostoru sedimo in koliko približno je do prve, druge, tretje in četrte stene. Preverimo, ali je glava na vrhu in ali so roke ob trupu. Preverimo, ali so noge spodaj in so pričvrščene na medenico. Z dihom še enkrat pobožamo svoje telo. Začutimo tkanino na koži in preverimo, kakšno so občutki, kjer se tkanina dotika kože. In kakšni so občutki, kjer se stikata koža in zrak. Ali je drugače? V čem?
Zavemo se stopal in pritiska v gležnjih. Ali je pritisk v levem gležnju enako kot v desnem? Kako je to občutiti v gležnjih? Damo pozornost na golenico. Nato na kolena. Ali je občutek pod kolenom enako kot nad kolenom? Preverimo zategnjenost in sproščenost mišic okoli kolena. Dodatno preverimo ali kolena vedo, da se z njimi ukvarjamo. Kakšne podatke dobivamo v možgane – prijetne ali neprijetne! Preverimo, ali so stegenske mišice napete ali ne. V kakšni meri? Kako reagirajo leve mišice na našo pozornost in kako desne? Ali je razlika, v čem je razlika, če sploh je? Ustavimo se pri medenici. Ali medenica povezuje spodnji in zgornji del telesa? Preverimo zategnjenost mišic v medeničnem dnu in okoli medenice. Ali je medenica naravnost – ali visi levo ali desno? Samo preverimo občutke, ki jih dobivamo v možgane. Ali je nagnjena naprej ali nazaj? Kako se na položaj medenice odziva zgornji del in kako spodnji del telesa? Če vstopimo v medenico in pogledamo dol, kaj vidimo in kako občutimo spodnji del telesa? Kako je pogledati iz medenice gor? Do kam gor seže pogled? Le do trebušne votline ali celo do možganov? Preverimo, kako se počuti medenica v sredini telesa. Bodimo pozorni, kakšni občutki po celem telesu se javijo, ko vprašamo medenico: kako je biti stara eno leto, deset let, petdeset let … ne hitimo, le vzemimo si čas in poslušajmo, kako začne govoriti telo. Opazujmo svoje telesne občutke po celem telesu na takšno vprašanje. Preverimo dihanje. Ali dihamo le z zgornjim delom telesa in pri tem aktivno sodelujejo ramena in vrat? Ali bolj uporabljamo spodnji del pljuč in trebušno prepono? Ali se pri dihu izboči trebuh? Med dihanjem preverimo zategnjenost medrebrnih mišic in še posebno preverimo sproščenost in trdoto sprednje trebušne mišice! Nadaljujemo!