Sredi nevihte rešila življenje
Dolgoletni policist s Policijske postaje Jesenice Miroslav Volmajer in kandidat za policista Uroš Markovič sta v sredo, 19. julija, ko je Slovenijo prešel nevihtni pas, rešila življenje moškemu, ki je negibno ležal ob cesti, pri tem pa ni kazal znakov življenja.
Jesenice – Tisto sredo, ko se je nevihtni pas od zahoda države pomikal proti vzhodu, za sabo pa pustil razdejanje, sta bila dolgoletni policist Miroslav Volmajer, ki je v petek, na dan našega pogovora dopolnil 33 let in 28 dni delovne dobe, in kandidat za policista Uroš Markovič na delu na območju, kjer se je takrat hkrati zgodilo več dogodkov. »Zaznala sva več podrtih dreves, razbitin stekel, na območju Javornika in Koroške Bele je bila cesta poplavljena. V enem od avtokampov je padla veja in poškodovala avtodom, na srečo ni bilo poškodovanih oseb. Ob tem sva obveščala pristojne službe, sama pa sva umikala predmete s ceste,« je povedal Miroslav Volmajer.
Nemudoma ponudila pomoč
Ko sta prispela do Lesc, kjer se območje Policijske postaje Jesenice konča, sta ob cesti na tleh zagledala negibno ležečo osebo, ki ni kazala znakov življenja. »Nemudoma sva ustavila vozilo, kolega Markovič je stekel do te osebe. Skušala sva jo ozavestiti, da bi z njo lahko govorila, a ker se ni odzivala, jo je kolega začel oživljati z masažo srca. Ob tem sem že klical medicinsko pomoč,« je dogodek opisal Volmajer. Pohvalil je kandidata za policista Uroša Markoviča, ki se je izkazal s svojo strokovnostjo, kljub temu da je v sklopu prakse na terenu šele šest mesecev. »Postopek je izvedel zelo natančno, štel je pritiske na prsni koš, in ko je prištel do 14, se je oseba odzvala, kar je bil za naju zelo dober znak,« je bil zadovoljen Volmajer. Markovič je ob tem dodal: »Bilo je nekoliko adrenalinsko. V takem trenutku niti ne razmišljaš, ali bi pomagal ali ne, reagiraš instinktivno, seveda z namenom rešiti življenje.«
Odsvetujejo uživanje alkohola
Zdravnica in medicinska sestra iz Zdravstvenega doma Radovljica sta bili po Volmajerjevih besedah na kraju dogodka v manj kot desetih minutah. Odzvali so se tudi gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Lesce. »Prihod zdravnice je bilo veliko olajšanje, saj je bil moški v zelo slabem stanju. Odpeljali so ga v Splošno bolnišnico Jesenice, kjer so poskrbeli zanj. Po naših podatkih je z njim vse v redu. Izkazalo pa se je, da je le pregloboko pogled v čašo opojnosti. Uživanje alkohola zato vedno odvsetujemo,« je pripovedoval Volmajer.
V takih trenutkih štejejo sekunde
O tem, kaj bi se zgodilo, če v tistem trenutku ne bi bila na kraju dogodka, je Volmajer razmišljal. »Težko je oceniti, a me je presenetilo, da nobeden od voznikov ni ustavil in skušal pomagati, nekaj jih je zagotovo pred nama prečkalo cesto, kjer je oseba ležala. Ko sva bila že na kraju, so se nekateri ustavljali in ponujali pomoč, a tedaj je bilo najhuje že mimo,« je poudaril. Vsem ljudem zato svetuje: »Če zagledamo negibno osebo, se vsaj ustavimo ob njen ali pokličimo na pomoč na številko 112 ali 113. To je tisto minimalno, kar mora sleherni človek ponuditi sočloveku ob kritični situaciji. Zavedati se namreč moramo, da v takih trenutkih štejejo sekunde, ki lahko pomenijo preživetje.«
S primeri, ko oseba ne bi kazala znakov življenja, se policisti srečujejo poredko. »Če pa že, se običajno ne konča dobro. Imamo pa srečo, da je na Gorenjskem zelo dobro razvita in razvejana nujna medicinska pomoč, ki je pri tovrstnih primerih običajno pred policisti na kraju dogodka.« Pogosteje se srečajo s primeri, ko oseba kaže znake življenja, pri čemer je treba nuditi prvo pomoč. Kot pravi Volmajer, so policisti v prvi pomoči dobro izurjeni. »Znanje je seveda koristno, a še enkrat poudarjam, ključno je, da pristopiš in skušaš rešiti življenje!« Ob tem se je spomnil dogodka iz leta 2014, ko sta s sodelavcem pod viaduktom Moste naletela na osebo, ki si je skušala vzeti življenje. »Zopet je bila sreča v nesreči, saj sva bila s kolegom ob pravem času na pravem mestu in osebi rešila življenje.« Tedaj je Volmajer prejel medaljo policije za požrtvovalnost.
Izkušnja pomeni največ
Volmajer je že vrsto let tudi mentor mladim kandidatom za policiste. »Mladi policisti pridejo iz šole z veliko teoretičnega znanja, ki ga morajo preliti v prakso. Trudimo se, da jim v pripravniški dobi predamo čim več praktičnih izkušenj. Biti policist je namreč specifična služba, kjer izkušnja pomeni največ,« je dejal. Velik poudarek dajejo tudi psihični pripravljenosti kandidatov. »Da pravilno presodijo, kateri dogodek ima prednost. Želimo jih naučiti, kako ravnati z ljudmi, kako se z njimi pogovarjati, da dobijo občutek, kdaj je treba situacijo zaostriti, kdaj je bolje popustiti. Ozavestimo jih tudi, da morajo poskrbeti za lastno varnost, saj naše delovno okolje ni vedno lagodno in varno, pogosto namreč naletimo na nevarne in nepredvidljive situacije.«
Splača se delati dobro
Volmajerja in Markoviča je konec julija sprejel namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle in se jima zahvalil za požrtvovalno delo. Sprejema sta se udeležila tudi načelnik Policijske postaje Jesenice Milan Radonjić in direktorica Policijske uprave Kranj Melita Močnik. »Na ta način policistom izkažejo podporo in pripadnost, da v nobeni, še tako zahtevni situaciji nismo sami. To je pomembno zlasti za kandidate, da že ob začetku poti začutijo, da nekdo stoji za njimi in da se splača delati dobro,« je prepričan Volmajer. To je potrdil tudi Markovič, ki je dejal, da je bil sprejem dobra spodbuda za nadaljnje delo.
Še ena zgodba s srečnim koncem
S Policijske postaje Jesenice pa prihaja še ena zgodba s srečnim koncem, za kar sta zaslužna tudi njihova policista. Bil je prvi junijski dan, ko se je policijski patrulji, v kateri sta bila Taja Ozebek in Dragan Šmitran, približeval voznik avta s prižganimi vsemi štirimi smernimi kazalci. Druge voznike je s kretnjami rok in hupanjem opozarjal, da se nekaj dogaja in jih prosil, da mu naredijo prosto pot. Policista sta ga ustavila in takoj opazila, da se dogaja nekaj resnega. Vozniku sta namignila, naj pelje za njima do Splošne bolnišnice Jesenice. »Presrečna mamica se nam je javila in sporočila, da sta bila Taja in Dragan na pravem mestu ob pravem času. Bile so štete minute in bi kaj kmalu lahko rodila v avtu oziroma bi prišlo do resnega zapleta pri porodu. Poudarila je, da jima je neizmerno hvaležna, saj so tudi po njuni zaslugi postali srečna in vesela družina z novo članico v družini,« so o dogodku na svojem socialnem omrežju Facebook poročali s Policijske uprave Kranj.