Razstava zmagovalnih arhitekturnih rešitev
Od prejšnjega tedna pa vse do 17. avgusta na Trgu pod gradom v Škofji Loki poteka zanimiva razstava zmagovalnih rešitev na arhitekturnih natečajih Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije med letoma 2009 in 2021.
Škofja Loka – Razstava z naslovom Ko gradimo odlično, gradimo z javnim natečajem, ki jo v sodelovanju z Občino Škofja Loka organizira Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS), ponuja pregled 92 zmagovalnih rešitev na javnih natečajih, organiziranih v Sloveniji.
Številni projekti so bili v tem času že realizirani in so predstavljeni v svoji končni, izvedeni obliki. Pomemben del razstave je prikaz statističnih podatkov o javnih investicijah, za katere je bil v začetni fazi izveden javni natečaj. Na razstavi so predstavljeni podatki o trajanju projektov, njihovih stroških in uspešnosti ter tudi izkušnje naročnikov z javnimi natečaji.
»Vsak poseg v javni prostor je poseg v javno dobro, ki bo viden desetletja, morda stoletja. Prostor je omejena dobrina, zato mora biti ravnanje z njim posebno skrbno. Javni natečaji so uveljavljena praksa pretehtanega umeščanja javnih objektov v javni prostor,« pravijo v ZAPS in dodajajo, da je ob dvajsetletnici svoje natečajne dejavnosti ZAPS pripravila drugo pregledno razstavo natečajne prakse.
Osrednji del razstave je namenjen pregledu zmagovalnih elaboratov na javnih natečajih, organiziranih v drugem desetletju natečajne dejavnosti ZAPS. Ker so bili številni natečaji uspešno realizirani, so projekti predstavljeni v različnih fazah, s čimer je nazorno prikazan razvoj od osnovne ideje do končnega cilja, izvedbe natečaja. Predstavljene so rešitve, ki so jih ocenjevalne komisije, sestavljene iz predstavnikov naročnikov in ustreznih strok, prepoznale kot najboljše.
»Ob pripravi razstave so bili zbrani podatki o vseh 158 doslej izvedenih javnih natečajih, ki jih je organizirala ZAPS. Tako so na voljo konkretni podatki, na osnovi katerih je mogoče ocenjevati, ali natečaji upravičijo zaupanje družbe, ali upravičijo časovne in denarne stroške, povezane s svojo izvedbo, ali uživajo zaupanje udeležencev v ustreznost izvedenih postopkov in ali predstavljajo dovolj odprto poslovno okolje za vse projektantske skupine, ki želijo sodelovati v načrtovanju pomembnih javnih investicij,« pojasnjujejo in dodajajo, da ključne ugotovitve, ki izhajajo iz zbranih podatkov, zelo jasno govorijo v prid natečajem. Tako je povprečni strošek natečaja skoraj zanemarljiv, saj znaša manj kot odstotek investicije. Naročniki so z natečaji zadovoljni, saj jih velika večina po izkušnji z izvedbo natečaja izjavi, da bi se zanj odločili, tudi če ne bi bil obvezen. Več kot tri četrtine investicij, pri katerih je izveden javni natečaj, je uspešnih. Podatki tudi kažejo, da udeleženci natečaje dojemajo kot poštene, saj se jih 98 odstotkov konča brez vložitve zahtevka za revizijo natečajnega postopka.
»Kljub vsem nespornim koristim, ki jih natečaji prinašajo razvoju našega prostora, pa zbrani podatki kažejo tudi to, da jih kot družba premalo uporabljamo. Promocija natečajne dejavnosti, pomena natečajev za kvaliteten razvoj prostora in največjih dosežkov je ključni cilj pričujoče razstave,« tudi pojasnjujejo organizatorji tokratne razstave v Škofji Loki.
Vodenje po razstavi bo ta četrtek, 3. avgusta, ob 17. uri. Ogled razstave in trgov v Škofji Loki, ki so zgrajeni na osnovi predhodno izvedenega natečaja, bo vodil avtor ureditve trgov in načrta postavitve razstave, arhitekt Robert Potokar.