Zvonjenje proti toči
Po toči zvoniti je prepozno, opominja rek, ki se je zakoreninil v slovensko zavest z glasnim zvonjenjem cerkvenih zvonov v primerih, ko so se bližali grozeči nevihtni oblaki.
Prošnjo, da bi jim nevihta prizanesla, verniki izražajo tudi z molitvijo, domove poškropijo z blagoslovljeno vodo, na ogenj dajo košček blagoslovljene cvetnonedeljske butarice ali oljčno vejico ... Župnik Janez Jenko pravi, da pred neurji izreka (tudi) prošnjo in molitev v čast svetemu Hieronimu.
Kranj – Uničujoča neurja so vzbudila misel na zvonjenje hude ure, ki je bilo nekdaj redna praksa, ko je pretila nevarnost toče. Zvonovi so zadoneli z vero v božjo pomoč, z upanjem, da bodo odgnali oblake ali vsaj omilili posledice nevihte. Nekateri pogrešajo ta odziv na vremensko dogajanje; menijo, da bi ga morali oživiti. Kot smo izvedeli, so se v Srednji vasi v Bohinju sredi julija zvonovi oglasili prav na podlagi pobude, ki je prišla iz vrst faranov.
Začeti je treba pravi čas
»Ključno je, da je prisotna oseba, ki lahko poskrbi za zvonjenje, ko se bliža nevihta, in da se začne ob pravem času,« so poudarili naši sogovorniki. V nasprotnem primeru je – kot pravi rek – prepozno. »Ko so oblaki nad zvonikom, ne smeš začeti zvoniti, ker jih 'predreš', ampak prej, da se odmaknejo. Namen je, da se koncentracija oblakov, če le niso prehudi, razžene in se omili neurje,« je razložil predoseljski župnik Janez Jenko. V zadnjem primeru (pred našim pogovorom) je vztrajal pol ure, se spominja.
Jekleni zvon, posvečen hudi uri
»Pri nas se je zvonilo, odkar pomnim, zvonjenje zagotovo pomaga,« je prepričan Jože Štefe, cerkovnik na Srednji Beli pri Preddvoru. V zvoniku tamkajšnje podružnične cerkve svetega Egidija so ob lanski menjavi zvonov z namenom, da bi jih še naprej varoval, ohranili jekleni zvon, posvečen hudi uri. »Najprej zvonim s tem zvonom, kakšnih pet do deset minut, potem pa še s preostalimi. Naša cerkev je na hribčku, zvonjenje se sliši daleč naokrog in se pozna; toča pride v milejši obliki ali pa je sploh ni.« Kot nam je še povedal Štefe, dogajanje na nebu pozorno spremlja – v zadnjem času tudi s skupaj s sinom.
Stroka pa ...
In kaj o zvonjenju meni stroka? »Na žalost ne pomaga ublažiti moči nevihte,« nam je odgovoril meteorolog, izredni profesor na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko dr. Gregor Skok. »Ob zvonjenju nastaja zvok oziroma zvočno valovanje, ki pa nima vpliva na nevihto,« je dodal.