Kamnik je bil med najbolj prizadetimi v neurju
S posledicami silovitega neurja v Kamniku se je seznanil tudi državni sekretar na Upravi RS za zaščito in reševanje Rudi Medved.
Kamnik z okolico je bil med območji, ki jih je neurje najbolj prizadelo. Zabeležili so več kot tristo klicev, poškodovanih je bilo okoli dvesto objektov ter podrtega ogromno drevja.
Kamnik – Dan po silovitem neurju, ki je v sredo prešlo večji del države, je Kamnik obiskal državni sekretar na na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, ki se je v prostorih kamniškega gasilskega doma srečal z županom Matejem Slaparjem in predsednikom PGD Kamnik Jožetom Oblakom, ki je vodil intervencijo.
Oba sta Medvedu predstavila situacijo na terenu. Kamnik z okolico je bil med območji, ki jih je neurje najbolj prizadelo. Zabeležili so več kot tristo klicev, poškodovanih je bilo okoli dvesto objektov ter podrtega ogromno drevja. Po županovih besedah je bilo poškodovane tudi precej javne infrastrukture. V četrtek so bile tako še zaprte tudi nekatere kolesarske poti, prav tako tudi letno kopališče. »Veter je ponovno odkril streho Osnovne šole Marije Vere, tudi enoto vrtca Tinkara, nekaj strešnikov pa je odneslo tudi s stare Osnovne šole Frana Albrehta in šole v Mekinjah,« nam je povedal župan.
Po besedah Jožeta Oblaka je šlo za najobsežnejšo intervencijo kamniških gasilcev po žledolomu leta 2014, v kateri je sodelovalo okoli dvesto gasilcev 12 kamniških gasilskih društev, v pripravljenosti pa so bili tudi gasilci najbolj oddaljenega PGD Motnik.
Rudi Medved se je seznanil z oceno stanja na terenu in pozval občino, naj čim prej pošljejo vrednost intervencijskih stroškov, zagotovil pa je tudi, da bo vlada pohitrila tudi postopke za izplačilo finančnih sredstev za sanacijo nastale škode, ki zdaj trajajo predolgo. »Nekatere sanacije so nujne, druge pa lahko tudi nekoliko počakajo in v tej smeri bomo pristopili tudi k spremembi zakonodaje, da bodo občine lahko takoj pristopile k sanaciji,« je povedal Medved, ki ocenjuje, da so bila neurja, ki so v minulih dneh prizadela več kot dve tretjini slovenskih občin, med najsilovitejšimi doslej. Za ocene o skupni škodi je še prezgodaj, pravi Medved, zagotovo pa bo precejšnja.
Dolgotrajnejši izpad električne energije
Tako kot na Kamniškem je tudi ponekod drugod precej težav uporabnikom povzročal izpad elektrike. Dan po neurju je bilo v Kamniku v okvari še 54 transformatorskih postaj, brez elektrike so bili tudi v nekaterih delih sosednjih občin Cerklje in Komenda, ki prav tako sodijo pod okrilje Elektra Ljubljana. Do konca dneva je sicer delavcem elektrodistribucijskih podjetij uspelo zagotoviti električno energijo večini prebivalcev, nekateri pa so nanjo čakali tudi še v petek. Kot je povedal Medved, gre s podobnimi naravnimi nesrečami računati tudi v prihodnje, zato nameravajo na zagotoviti še več generatorjev električne energije za gospodinjstva, tudi sicer pa pravi, da bo treba povečati sredstva za zaščito in reševanje tako na državni kot tudi na občinskih ravneh.