Ob hotelu Bohinj še nova vila Muhr
Dve leti po začetku obratovanja novega hotela Bohinj v Ribčevem Lazu investitorji napovedujejo še gradnjo vile Muhr, ki bo stala na mestu propadlega zaščitenega počitniškega objekta, v katerem je nekoč prebivala tudi kraljeva družina Karađorđević. Gradnja še enega od Merlakovih hotelov v Bohinju, hotela Zlatorog v Ukancu, pa je zaradi birokratskih zapletov za zdaj odložena.
»Računamo, da bomo vilo Muhr pod streho spravili do 15. decembra, pozimi nadaljevali urejanje notranjega dela in jo spomladi odprli za goste.«
Ribčev Laz – Hotel Bohinj, ki je v lasti kranjskega poslovneža Damiana Merlaka, je pretekli konec tedna zaznamoval drugo obletnico odprtja. »Letošnje leto je popolnoma drugačno kot prejšnje, ki je bilo še povezano z epidemijo. Presenetilo nas je, da med našimi gosti – čeprav ni več t. i. turističnih bonov – na prvem mestu ostajajo Slovenci,« je povedal direktor hotela Jure Repanšek.
Izrazil je zadovoljstvo nad delovanjem hotela, saj so se, kot pravi, v teh dveh letih postavili na sam vrh slovenskega turizma.
»Ogromno je rednih gostov, ki se vračajo, v tako imenovanih mrtvih sezonah pa nas, prav tako malce presenetljivo, rešuje kongresni turizem,« je pojasnil.
Tudi zato, je povedal, so se odločili, da bodo med hotelom in cesto pod njim, na mestu, kjer je nekoč že stala tako imenovana Karađorđevićeva vila oziroma vila Muhr, postavili nov objekt, v katerem bo tudi kongresna dvorana s prostorom za devetdeset ljudi, pod njo a la carte restavracija, v nadstropju pa štiri sobe. Stavba bo enake velikosti kot nekdanja spomeniško zaščitena vila, ki se je, ker je prejšnji lastnik ni vzdrževal, podrla.
Kot je povedal Repanšek, so po številnih usklajevanjih pred pol leta pridobili gradbeno dovoljenje in jeseni bodo začeli graditi. »Konec septembra bomo za dva meseca zaprli hotel Bohinj in nato začeli delati. Računamo, da bomo vilo Muhr pod streho spravili do 15. decembra, pozimi nadaljevali urejanje notranjega dela in jo spomladi odprli za goste.«
Kot pravi, jo želijo povezati z zgodbo nekdanjega lastnika Adolfa Muhra, predvsem pa izkoristiti izjemno lokacijo znotraj Triglavskega narodnega parka, ki so ga, ko so kot investitorji pred nekaj leti prišli v Bohinj, videli kot možnega zaviralca razvoja, zdaj pa so za lokacijo na zaščitenem območju celo hvaležni, pravi Repanšek. »Zaradi tega imamo sicer ogromno dela, a se je načeloma mogoče o vsem dogovoriti. Tudi vsi soglasodajalci vidijo, da se projektov lotevamo resno in odgovorno ter s posluhom in nikakor ne rinemo z glavo skozi zid. Tako upam, da ne bo prišlo do kakšnih dodatnih težav, kot so se kasneje pokazale pri hotelu Zlatorog.«
Tega so v pričakovanju gradnje novega hotelskega kompleksa v Ukancu podrli in za projekt pridobili vsa potrebna soglasja in veljavno gradbeno dovoljenje, a jih Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov prek sodišča terja za kmetijska zemljišča v okolici, ki naj bi jih bil dolžan nekdanji lastnik v skladu z zakonom iz leta 1993 že pred tridesetimi leti prenesti na Sklad.
»Zemljišča smo kupili v dobri veri, da jih bomo lahko vključili v kompleks, se prilagodili zahtevam soglasodajalcev, za projekt pridobili vsa dovoljenja, zdaj pa nas je ustavila ta zahteva. Seveda se s prenosom zemljišč nismo strinjali, saj brez njih projekt, kot smo si ga zamislili, ni izvedljiv.«
Po načrtih naj bi novi hotel Zlatorog v Ukancu začeli graditi že lansko jesen, zdaj pa projekt stoji, investitor pa čaka na odločitev sodišča.