Priznanje ga veže na rodni kraj
Glasbenik Klemen Repe je bil član Godbe Gorje dolgih štirideset let, od tega več kot polovico tudi njen dirigent. Občina Gorje se mu je letos ob občinskem prazniku za izjemne glasbene dosežke, za predanost Godbi Gorje in domačemu kraju zahvalila s posebnim priznanjem. Podelili so mu naziv častni občan.
Klemena Repeta glasba spremlja vse od mladih nog. Otroštvo je preživel v Mevkužu, s svojo družino pa si je dom ustvaril v Smokuču v občini Žirovnica, kjer živi že 18 let. Njegov stari oče je igral kontrabas pri folklori, oče pa je velikokrat vzel v roke orglice. Kot pravi, je že kot petletni fant zjutraj komaj čakal na prvomajsko budnico godbe, želja po učenju trobila se mu je uresničila pri desetih letih, ko je začel obiskovati oddelek Glasbene šole Radovljica v Gorjah. Glasbeno izobraževanje je nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana z učenjem pozavne in tube, leta 1991 je pristopil k študiju pozavne na oddelku za džez Visoke šole za glasbo v avstrijskem Gradcu in pet let zatem uspešno zaključil magistrski študij pri profesorju dr. Erichu Kleinschusterju.
Še vedno se spominja svojega prvega nastopa z Godbo Gorje, bil je november leta 1981, že naslednje leto pa je doživel tudi uradni krst mladega godbenika na budnici. V letih 1992 in 1993 je kljub študijskim obveznostim prevzel mesto dirigenta, ponovno pa zopet 2001 in ostal na čelu gorjanske godbe vse do začetka letošnjega leta. »Ostalo je veliko nepozabnih spominov s številnih nastopov, še zlasti v tujini. Gostovali smo vse od Španije, Francije, Nemčije, Avstrije, Srbije, Bosne in Hercegovine do Italije. Vedno je bilo lepo predstavljati Gorje, Gorenjsko in Slovenijo,« je poudaril Repe.
V zadnjih 23 letih je gorjanska godba pod njegovo dirigentsko palico zaigrala več kot dvesto novih skladb, okrog šestdeset jih je Repe priredil ali pa se podnje podpisal kot avtor. »Priredbe so bile spisane za različne priložnosti – ko smo denimo spremljali Terezo Kesovija, Heleno Blagne, Ota Pestnerja, Nušo Derenda, ansambel Lojzeta Slaka in še mnoge druge. Od avtorskih skladb bi omenil suito Pod Triglavom, napisano za stoletnico godbe, pa številne skladbe, ki smo jih izvajali tudi z Gregorji, kot so Veselo po Gorenjski, Arcnije, Cajt je vuržah in Slovenija,« je naštel Repe, ob tem pa dodal, da je vedno sledil želji po kakovostnem izvajanju skladb, ki so našle pot do src njihovih poslušalcev tako doma kot na gostovanjih v tujini. »Topel sprejem domačinov je bil vedno največja pohvala za trud.«
V letih njegovega udejstvovanja je godba posnela štiri zgoščenke, na katerih je skupaj izdanih petdeset skladb. Ob 115-letnici godbe je Repe kljub epidemiološkim omejitvam uspel uresničiti še eno njihovo dolgoletno željo, posneli so namreč zgoščenko z Avsenikovimi melodijami. S tem projektom se je konec leta 2022 njegovo dolgoletno sodelovanje z Godbo Gorje zaključilo. »V življenju pride čas, ko je treba potegniti črto in se odločiti, kako naprej. Ko prideš do spoznanja, da tvoj trud nima več podpore v določenem krogu, se enostavno odločiš in zgodbo zaključiš,« je odločitev o zaključku sodelovanja pojasnil Repe.
Repe pa ni bil le član Godbe Gorje, temveč tudi Slovenskega mladinskega pihalnega orkestra, kot dirigent je vodil Celjski plesni orkester Žabe, bil je član številnih zasedb domače glasbe, kot so bile Kvintet mladih, Blejski sekstet, Ansambel Franca Miheliča, Slovenskih 5, Ansambel Grega Avsenika in Ansambel Gregorji. Aprila 1997 se je redno zaposlil kot prvi pozavnist v orkestru Big Banda RTV Slovenija, katerega član je še danes.
Občina Gorje mu je letos namenila posebno priznanje – naziv častni občan. »S tem priznanjem bom za vselej ostal povezan z rodnim krajem. Pomeni pa predvsem to, da so občanke in občani Gorij prepoznali mojo vloženo energijo, srčnost, iskrenost in poštenost pri vodenju godbe,« je sklenil Klemen Repe.