Lažje do učiteljev
Z novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki je začela veljati s prvim julijem, bodo v vrtcih in šolah lahko zaposlovali tudi strokovnjake brez pedagoško-andragoškega znanja.
Kranj – Z novelo omenjenega zakona so se pristojni odzvali na pomanjkanje kadra v vrtcih in šolah, saj so poenostavili nekatere postopke za zaposlovanje strokovnih delavcev. Po novem bodo tako v vrtcih kot šolah za določen čas dveh let lahko zaposlili osebe z izpolnjenimi pogoji glede stopnje in smeri izobrazbe, a brez opravljenega strokovnega izpita; takoj ko bi opravile strokovni izpit, bi z njimi sklenili pogodbo za nedoločen čas. Obenem so omogočili tudi zaposlovanje strokovnjakov brez pedagoško-andragoške izobrazbe. Z njimi bi lahko sklenili pogodbo za določen čas treh let pod pogojem, da se v enem letu vpišejo na ustrezni študijski program za pridobitev manjkajoče izobrazbe, po pridobitvi izobrazbe pa bi sledila sklenitev pogodbe za nedoločen čas.
Direktor Šolskega centra Škofja Loka Martin Pivk pozdravlja sistemske spremembe na področju zaposlovanja kadrov v vzgoji in izobraževanju, obenem pa dvomi, da bo to prineslo kakšne bistvene izboljšave. »V šolah smo že doslej lahko zaposlovali strokovnjake iz podjetij brez pedagoške izobrazbe in strokovnega izpita, po izpolnitvi teh dveh pogojev pa smo jih zaposlili za nedoločen čas. Bistvenih novosti tako novela ne prinaša.« Napredek vidi le v tem, da so se tudi pristojni začeli zavedati težav, s katerimi se spopadajo v šolstvu, in to uredili tudi na zakonodajni ravni. Kot je pojasnil Pivk, imajo v njihovi šoli največje težave pri pridobivanju učiteljev za strokovne predmete, kjer jim za prihodnje šolsko leto še vedno manjka en učitelj. »Strokovnjake iz podjetij je težko dobiti tudi zato, ker se izkušnje, ki so jih pridobili v podjetju, ne odražajo pri plačilu. Ta čas namreč obstaja velik razkorak med plačami strokovnjakov v šolstvu in gospodarstvu, na kar prav tako opozarjamo že dlje časa.«
Nekatere pomisleke glede lažjega zaposlovanja kadrov v vzgoji in izobraževanju ima tudi ravnateljica Kranjskih vrtcev Urška Kejžar. Ta čas jim po njenih besedah najbolj primanjkuje logopedov, specialnih pedagogov, vzgojiteljev v razvojnih oddelkih in drugega strokovnega kadra. »Ne verjamem pa, da nam bodo spremembe, ki jih prinaša novela, bistveno olajšale zaposlovanje. Zavedati se moramo, da delamo z otroki v občutljivem obdobju, ko jim lahko največ daš, tudi za prihodnost. Zato si želimo, da bi v vrtcu delali ljudje, ki si to resnično želijo – da v tem vidijo poslanstvo, ne zgolj poklica. Strokovnost je nujno treba ohraniti.« Vzrok za kadrovsko stisko vidi ne toliko zgolj v pomanjkanju ljudi z ustrezno izobrazbo, ampak predvsem v nizkih plačah in pogojih dela – veliko otrok v skupinah, naraščanje števila otrok s posebnimi potrebami in tujejezičnih otrok ... »Zato menim, da bo rešitve za kadrovsko stisko treba iskati tudi drugje, predvsem pa te poklice spet narediti privlačne za mlade.«