Poziv vladi, da pohiti z odločitvijo
Državni svet je podprl zaključke junijskega posveta o gorenjski bolnišnici, kot primerno lokacijo pa podpira Radovljico.
Ljubljana – Državni svet je prejšnji teden po seznanitvi z zaključki posveta o lokaciji nove Splošne bolnišnice Gorenjske pozval vlado in ministrstvo za zdravje, da se do zaključkov posveta in sklepov državnega sveta opredelita v tridesetih dneh. Od vlade tudi pričakuje, da čim prej sprejme odločitev o lokaciji regijske bolnišnice.
Posvet o gorenjski bolnišnici je v državnem svetu potekal 12. junija. Na njem ni bilo predstavnikov ministrstva za zdravje, ki pa je izrazilo interes, da jim pošljejo zaključke posveta. Teh je na predlog komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj devet, predstavil pa jih je predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Kot je povedal, so se vsi strinjali, da Gorenjska nujno potrebuje sodobno splošno bolnišnico.
Udeleženci posveta so apelirali, da se odločitev o lokaciji umestitve regijske bolnišnice sprejme do začetka parlamentarnih počitnic, je povedal Lotrič in dodal, da je večina ocenila, da naj se izbere tista lokacija, kjer je mogoče najhitreje zgraditi bolnišnico in omogoča novogradnjo. Z odlašanjem izbire lokacije se namreč le prelaga začetek izvajanja vseh potrebnih aktivnosti in zmanjšujejo možnosti koriščenja sredstev Evropske unije, prav tako pa ne bi smeli dopustiti, da bi z morebitno prerazporeditvijo izgubili sredstva, ki so bila za bolnišnico zagotovljena z zakonom o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031.
Državni svet kot primerno lokacijo za regijsko bolnišnico podpira lokacijo severno od Kranja oziroma Radovljico, ki omogoča enostaven dostop do bolnišnice za prebivalce celotne regije. Ob tem je z vidika regionalizacije Slovenije in uravnoteženega razvoja regije podprl še dodatne sklepe, ki so jih predlagali državni svetniki z območja Gorenjske. Tako podpirajo nadaljnje delovanje Splošne bolnišnice Jesenice z urgentnim centrom, ki naj se preoblikuje v negovalno in mestno bolnišnico, jeseniška Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin pa naj se nadgradi v znanstveno-raziskovalni center. Podpirajo prizadevanja, da Kranj postane izobraževalno središče regije in pridobi status univerzitetnega mesta, ter vlogo Škofje Loke pri širitvi izobraževalnih kapacitet na področju lesarstva in strojništva. Preuči naj se tudi predlog o prenosu sedeža javnega zavoda ali druge javne gospodarske družbe nacionalnega pomena, kot je na primer Nacionalni inštitut za javno zdravje, na območje Jesenic. Po vzoru Osnovnega zdravstva Gorenjske bi lahko oblikovali tudi Bolnišnično zdravstvo Gorenjske, še predlagajo.