Napredek tudi glede neodvisnosti sodstva
Letno poročilo o vladavini prava
Evropska komisija v zadnjem poročilu o vladavini prava v državah Evropske unije ugotavlja, da je Slovenija naredila določen napredek glede neodvisnosti sodstva in javnih medijev ter v boju proti korupciji. Poročilo zajema pregled na štirih področjih: neodvisnost pravosodja, nacionalni okvir za boj proti korupciji, pluralizem in svoboda medijev ter institucionalne zadeve in ravnovesje vej oblasti. Poročilo na področju pravosodja za Slovenijo ugotavlja določen napredek pri zagotavljanju, da pravila o parlamentarnih preiskavah vsebujejo ustrezne varovalke za neodvisnost sodnikov in državnih tožilcev. Sloveniji priporoča, naj nadaljuje prizadevanja na tem področju in naj zagotovi, da reforma imenovanj sodnikov vsebuje ustrezne varovalke za neodvisnost sodstva. Slovenija naj tudi sprejme ukrepe za dvig prejemkov sodnikov in državnih tožilcev. Glede boja proti korupciji je Slovenija v celoti upoštevala priporočilo o odpravi ovir za preiskovanje in pregon primerov korupcije, vključno z zagotovitvijo operativne avtonomije Nacionalnega preiskovalnega urada, povečanjem sredstev državnega tožilstva in revizijo glede zastaranja. Glede medijske svobode in pluralizma Evropska komisija ugotavlja, da še vedno obstajajo izzivi, čeprav je opaziti pozitivne premike v zvezi »z ugodnejšo klimo za medije«. Kot še piše v poročilu, je Slovenija v celoti izvedla priporočilo o krepitvi pravil in mehanizmov za okrepitev neodvisnega upravljanja in uredniške neodvisnosti javnih medijev, naredila pa je tudi začetne korake glede zaščite novinarjev. Na področju sistema zavor in ravnovesij pa komisija ugotavlja, da je Slovenija v celoti upoštevala lansko priporočilo o zagotavljanju potrebnih varovalk za finančno avtonomijo neodvisnih organov.
Mol z Ino prevzel OMV Slovenija
Madžarski Mol je v petek zaključil nakup družbe OMV Slovenija in s tem prevzel 119 bencinskih servisov OMV v Sloveniji, kjer Mol že ima 53 servisov. Madžarska energetska družba je 92,25 odstotka družbe OMV Slovenija prevzela v partnerstvu z Ino, zato bodo prevzeto podjetje preimenovali v Mol & Ina, 27 bencinskih servisov pa bo dobilo podobo hrvaške energetske družbe, ki je del Molove skupine. 39 dozdajšnjih servisov OMV mora sicer Mol prodati družbi Shell Adria. Tako je zahtevala Evropska komisija, ki jo je skrbelo, da bi prevzem lahko oslabil konkurenco na maloprodajnem trgu bencina in dizelskega goriva fizičnim osebam v Sloveniji. Zaključek nakupa teh servisov je predviden v drugi polovici leta 2023. Mol je sicer pogodbo o nakupu družbe OMV Slovenija podpisal junija 2021, dogovorjena kupnina za celoten delež pa je bila 301 milijon evrov.
Ukrajinski otroci letujejo v Strunjanu
Slovenska karitas te dni 50 otrokom in mladim iz Ukrajine omogoča letovanje v Strunjanu. To poteka v sklopu štirih projektov, ki so se začeli konec junija in jih v skupni višini 700 tisoč evrov financira ministrstvo za zunanje in evropske zadeve prek humanitarnega strateškega partnerstva s Slovensko karitas. Druga dva večja projekta bosta prispevala k osnovni humanitarni in psihosocialni pomoči v regiji Harkov, četrti pa k dokončanju doma za invalidne mlade v regiji Žitomir. Kot so sporočili iz Slovenske karitas, so v Ukrajini največje potrebe sedaj povezane s krepitvijo sredstev za preživljanje v kmetijstvu ter ponovnem zagonu malih in srednjih podjetij oz. obrti, pomoč za obnovo poškodovanih domov in druge infrastrukture ter rehabilitacija po poškodbah in psihosocialna podpora. Zato Slovenska karitas nadaljuje zbiranje sredstev za pomoč Ukrajini. Daruje se lahko na: Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0214 0001 5556 761, Namen: Pomoč Ukrajini, Sklic: SI00 870 BIC banke: LJBASI2X, Koda namena: CHAR. Prispevek je mogoče posredovati s SMS-sporočilom UKRAJINA5 in UKRAJINA10 na 1919. Slovenska karitas je od začetka vojne za humanitarno pomoč prizadetim z vojno v Ukrajini doslej zbrala 4,2 milijona evrov, k temu je zunanje ministrstvo prek humanitarnega strateškega partnerstva prispevalo skoraj 994 tisoč evrov. Poleg neposredne finančne podpore projektom pomoči Ukrajini je bil del navedene skupne pomoči realiziran tudi v 30 humanitarnih pošiljkah s 516 tonami hrane, vode, higienskih potrebščin, sanitetnega in medicinskega materiala, zdravil ... Kot so še pojasnili v Slovenski karitas, je bilo eno zadnjih nakazil pomoči namenjeno za pomoč ob poplavah po zrušenju jezu Nova Kahovka v Hersonu v Ukrajini.