Vsi ga radi jemo
Sladoled, namreč. Pravzaprav ne poznam nikogar, ki ne bi maral te zamrznjene slaščice. Imamo ga vseh vrst, okusov, velikosti in oblik. Postrežejo nam ga v lončku, kornetu, na krožniku, v kozarcu … Kot del sladic, samostojnih kup, kup velikank ali v kombinaciji s sadjem. Veselimo se ga v ledeni kavi, poznamo celo ocvrtega. Včasih je bil sploh pri otrocih izjemno priljubljen točeni sladoled. Danes lahko na prste ene roke preštejemo, kje na Gorenjskem ga imajo v redni ponudbi. Moj spomin nanj sega v čase, ko je Kranj še imel svoje sejmišče. Velikokrat točeni sladoled povezujemo tudi z morjem, zgodbami potujočih zabaviščnih parkov, kjer je včasih glede priljubljenosti tekmoval s sladkorno peno. Ob misli nanj nas prevzame toplina, odrasli se spomnimo otroštva.
Sladoled tudi že dolgo ni več sezonska slaščica. Jemo ga tako rekoč vse leto.
Na znani platformi za dostavo hrane in izdelkov iz trgovin ugotavljajo, da sladoled njihovi uporabniki pogosto naročajo. Ko so naročila preračunali v številke, so ugotovili, da smo Slovenci v letu in pol naročili za več kot dva milijona evrov sladoleda ter da so pri naročilih glede izbire v prednosti sladoledne banjice in sladoled v lončkih. Mislim, da to niti ne preseneča, saj gre za dostavo. Njihova raziskava tudi razkriva, da imamo najraje inovativne kremne sladolede z dodatki, kar se jasno odraža na lestvici najbolj priljubljenih okusov. Tako je najbolj priljubljen sladoled s piškoti, sledijo pa še okusi karamele, čokolade s koščki rjavčkov (brownie), jagodne skutne torte (cheescake), na peto mesto pa se je v raziskavi uvrstil sladoled z arašidovim maslom. Nadgrajujejo ponudbo sladoledov brez laktoze in opažajo, da narašča prodaja veganskih sladoledov. S tem povpraševanjem se že nekaj let srečujejo tudi gostinci, ki v poletnem času na svojih terasah prodajajo domači sladoled. Ni namreč dovolj samo izvirnost pri barvi in okusih, vse več ljudi najprej vpraša, ali je sladoled njihov, so pri sadnih okusih uporabili pravo sadje, za pripravo mlečnih sladoledov mleko z bližnje kmetije in podobno.
Po pridobljenih podatkih omenjene raziskave Štajerci, natančneje Mariborčani, sladoled izjemno radi naročajo, Kranjčani pa ga na primer največkrat naročijo ob koncih tedna. Če pa pogledamo širše: po podatkih agencije EuroGlaces je povprečna poraba sladoleda v Evropi 6,2 litra na prebivalca na leto, medtem ko ga po podatkih Statističnega urada Slovenije povprečen Slovenec poje štiri litre na leto. In ne boste verjeli, sladoled ima tudi svoj praznik: svetovni dan sladoleda je namreč tretjo nedeljo v juliju.