V Škofji Loki letos še posebno slovesno
Škofja Loka slavi 1050-letnico – 30. junija 973 je cesar Svetega rimskega cesarstva Oton II. freisinškemu škofu Abrahamu podelil v fevd širše loško območje.
Škofja Loka – Prav na dan podpisa listine, 1050 let kasneje, je bila na Loškem gradu slavnostna akademija, na kateri so podelili občinska priznanja zaslužnim Ločankam in Ločanom. Podelitev občinskih priznanj je vsako leto posebna. Ambient dvorišča Loškega gradu je čaroben že sam po sebi, ko pa se tam nakopiči še obilo dobre energije in ljudi, ki so soobčankam in soobčanom že marsikaj dali, pa je večer še bolj poseben. »Ob letošnji 1050-letnici je še posebno slavnostno, prav je, da mesto slavi in se pokloni nagrajenkam in nagrajencem ter vsem, ki v različnih sredinah ustvarjajo in sooblikujejo Loko v mesto, kjer je lepo živeti. Letošnja občinska priznanja pokrivajo različna področja, na katera smo Ločanke in Ločani lahko ponosni: odgovorno gospodarstvo, široki in odmevni uspehi v kulturi, pa tudi socialno in humanitarno delo, ki nas vodi v povezano skupnost,« je bil na mesto in občino, ki jim županuje, ponosen župan Tine Radinja.
Skupaj s Škofjo Loko je praznovala tudi predsednica države. Nataša Pirc Musar je na petkovi akademiji med drugim povedala, da z zadovoljstvom spremlja razvoj Škofje Loke in številnih projektov, ki so bili potrjeni v ključnih občinskih dokumentih. »Pomembno je, da ste ne glede na strankarsko pripadnost enotni v prizadevanjih za razvoj vašega kraja in v izgradnji boljših pogojev življenja vseh občank in občanov, cenjeni občanke in občani pa ste upravičeno lahko ponosni na razvoj vašega mesta in lokalne skupnosti,« je tudi dejala predsednica.
Najvišje priznanje Hermanu Gvardjančiču
Naziv častni občan je prejel Herman Gvardjančič za dolgoletno izjemno umetniško ustvarjanje. »Vpisuje se v linijo izjemnih slikarjev krajinarjev, ki so tako značilni za naš prostor, le da ne izhaja iz liričnega, domačijskega odnosa do prostora, ampak v svoje delo vnaša na eni strani skrajno subjektivnost, na drugi pa izrazito ozaveščenost o perečih problemih sodobnega sveta,« med drugim piše v utemeljitvi. Gvardjančič je v slikarskem izrazju širokogruden, v besedju skromen: »Vesel sem, da smo prav na ta dan, na ta datum, dobili ta visoka priznanja, in se vam zahvaljujem – hvala lepa, Škofja Loka,« je povedal ob prejemu priznanja.
Zlati grb občine je prejelo Kulturno društvo Loški oder ob 120. obletnici prve uprizoritve gledališke predstave v prostorih današnjega Loškega odra. »V prvi vrsti gredo zahvale generaciji Ločanov, ki so poskrbele, da je gledališka dejavnost na tej lokaciji preživela 120 let,« je ob prejemu priznanja med drugim povedala vodja gledališča Ana Babnik.
Srebrna grba sta prejela Nežka Fojkar za dolgoletno aktivno članstvo in koordinacijo programa Starejši za starejše pri društvu upokojencev in Milan Mur za vzgled in 25-letno požrtvovalno delo na področju humanitarne dejavnosti na širšem škofjeloškem območju.
Podelili so še tri bronaste grbe: enega od njih je prejela Majda Bertoncelj za večletno prizadevno in uspešno delo na področju športa in vzgoje mladih v Škofji Loki, drugega Danica Langerholc za dolgoletno prizadevanje in svetovanje občanom, krajanom ob rabi in vzdrževanju javnih površin ter skrbi za okolico in čistočo. Tretji bronasti grb je prejel Jože Misson za večletno prizadevno in uspešno vodenje Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka ter za razvoj in promocijo loškega obrtništva in podjetništva.
Program slavnostne akademije je spretno povezovala Monika Tavčar, čudovite glasbene točke pa sta pripravila orkester in zbor Cresendo z dirigentom Žigo Kertom. Kot solisti so nastopili Eva Jekovec, Matevž Močnik, Ana Skumvač, Neja Bohinc, Gašper Murn, Mitja Rozman in Črt Vodopivec.