Brezplačna kosila za vse šolarje čez štiri leta
Državni zbor je odločil, da bodo od 1. septembra 2027 šolska kosila brezplačna za vse šolarje, že z letošnjo jesenjo pa za otroke iz socialno najšibkejših družin.
Z zakonom je tako predviden pilotni projekt osrednje šolske kuhinje, kjer bi lahko pripravili večje število zdravih obrokov za več vzgojno-izobraževalnih zavodov.
Ljubljana – Državni zbor je v sredo sprejel predloga sprememb zakona o osnovni šoli in novele zakona o šolski prehrani, s čimer bodo do brezplačnega kosila od 1. septembra 2027 upravičeni vsi šolarji, že z naslednjim šolskim letom pa se bo pravica do polne subvencije razširila na otroke, ki živijo v gospodinjstvih, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo sega do vključno četrtega dohodkovnega razreda po zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Otroci, katerih starši so v petem dohodkovnem razredu, bodo imeli pravico do 50-odstotne subvencije od septembra 2024, potem ko poslanci niso podprli dopolnila, da bi to pravico uveljavili že z letošnjim septembrom.
Uzakonitev brezplačnega šolskega kosila je sicer predlagal Inštitut 8. marec. Po prvotnem predlogu, ki so ga v inštitutu vložili s pet tisoč podpisi državljanov, bi brezplačna kosila za osnovnošolce uvedli že z letom 2024. A so poslanci prisluhnili vladi, ki je opozorila, da veliko šol prostorsko in kadrovsko ni pripravljenih na takšno povečanje števila kosil, do česar bi po uveljavitvi sprememb prišlo. V inštitutu so kasneje predlagali, naj se potem uveljavitev brezplačnih kosil za vse učence premakne v leto 2026, a so poslanci tudi to dopolnilo zavrnili.
Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Borisa Černilca je treba pred uvedbo zagotavljanja kosil v okviru javne službe ugotoviti, ali je z drugačno organizacijo dela mogoče premostiti prostorske težave in težave z vedno večjim pomanjkanjem kadra, s katerimi se srečujejo šole. Z zakonom je tako predviden pilotni projekt osrednje šolske kuhinje, kjer bi lahko pripravili večje število zdravih obrokov za več vzgojno-izobraževalnih zavodov. Na podlagi izsledkov navedenega projekta bo mogoče oblikovati tudi ustrezne kadrovske normative, je pojasnil.