Obrestne mere za posojila gospodinjstvom
Gospodinjstva lahko najemajo stanovanjska in potrošniška posojila po nespremenljivi (fiksni) ali spremenljivi (variabilni) obrestni meri. Medtem ko pri najetju posojila s fiksno obrestno mero natančno vedo, kolikšen bo mesečni obrok, se pri posojilu z variabilno obrestno mero obrok spreminja glede na gibanje referenčne obrestne mere. Praviloma je spremenljiva obrestna mera za posojilojemalca primernejša v času, ko so obrestne mere visoke in se pričakuje znižanje, fiksna obrestna mera pa v času, ko so obrestne mere nizke in se pričakuje zvišanje.
Banka Slovenije v poročilih o poslovanju bank in hranilnic redno objavlja primerjavo med Slovenijo in evrskim območjem glede obrestnih mer za nova potrošniška in stanovanjska posojila, odobrena gospodinjstvom. Najnovejše poročilo kaže, da je pri novih stanovanjskih posojilih, sklenjenih z variabilno obrestno mero, aprila letos obrestna mera v Sloveniji znašala 4,8 odstotka in na evrskem območju 4 odstotke, pri posojilih, sklenjenih s fiksno obrestno mero, pa v Sloveniji 4 odstotke in na evrskem območju 3,3 odstotka. Pri novih potrošniških posojilih z variabilno obrestno mero je bila aprila letos v Sloveniji 6,7-odstotna obrestna mera in na evrskem območju 8,3-odstotna, pri posojilih s fiksno obrestno mero pa v Sloveniji 6,7 odstotka in na evrskem območju 7,4 odstotka.
Zveza potrošnikov Slovenije ima na svoji spletni strani tudi primerjalnik (kalkulator), s pomočjo katerega potrošniki lahko preverijo, katera banka in hranilnica ponuja na spletnih straneh najugodnejše pogoje za najem potrošniškega in stanovanjskega posojila. »Bančne ponudbe kreditov se med seboj močno razlikujejo, zato lahko z izbiro najugodnejšega ponudnika prihranite veliko denarja,« ugotavljajo v zvezi potrošnikov.