Izšli so novi Loški razgledi
Na prvi poletni dan je bila v Sokolskem domu v Škofji Loki predstavitev 69. Loških razgledov, ki jih izdaja Muzejsko društvo Škofja Loka. Njihova urednica je že deveto leto Marija Lebar.
Škofja Loka – Svoja razmišljanja je letos v zbornik, ki neprekinjeno izhaja že od leta 1954, prispevalo 33 avtorjev. Gre za zajeten prispevek k dediščini Škofjeloškega, saj ima kar 388 strani. Letos za razliko od preteklih let niso imeli osrednje teme, po besedah Lebarjeve pa so prispevki uvrščeni v običajne sklope, kot so razgledi, gradiva, spomini na dogodke, pomembne obletnice in različni krajši poljudni prispevki, ki so zanimivi za Ločane, pa tudi za bralce od drugod. Kar nekaj poudarka je na likovni umetnosti oziroma kulturni dediščini. Dva prispevka sta po besedah Lebarjeve na temo crngrobske freske Sveta nedelja in prav omenjena prispevka sta bila povod za naslovnico, ki jo je oblikovala Nives Lunder, fotografijo na njej pa je posnel pokojni Tomaž Lunder. »Na izhajanje zbornika smo zelo ponosni, od leta 1954 smo izdali 69 številk, vsako leto so izšli, mislim, da se s tem ne more pohvaliti nobeno slovensko mesto,« pove Lebarjeva.
Prireditev v Sokolskem domu, na kateri so letošnji Loški razgledi ugledali luč sveta, je bila dobro obiskana. Urednica je skromna, čeprav se zaveda, da so vsi skupaj opravili veliko delo, predvsem jo navdihuje, da se tega zavedajo tudi bralci. »Bila sem deležna kar nekaj čestitk, saj smo vsi, ki delamo zbornik in širše pri Muzejskem društvu, vedno veseli velikega obiska in odziva obiskovalcev. Tudi to je dokaz, da je naše delo cenjeno in spoštovano. Morda bi si želeli še več mlajših bralcev. Se mi zdi pa odlično, da so Loški razgledi, razen zadnjih treh izdaj, dostopni na portalu dLib (Digitalna knjižnica Slovenije) in po besedah naše predsednice Helene Janežič je obisk na portalu tako pri branju Loških razgledov kot Pasijonskih doneskih zelo dober. Smo pa veseli, da se je na prireditvi ob predstavitvi Loških razgledov kar nekaj obiskovalcev včlanilo v Muzejsko društvo.«
Vsakdo najde branje zase
Loški razgledi vsebujejo izvirne znanstvene, poljudnoznanstvene in leposlovne prispevke s področja zgodovinopisja, geografije, narodopisja, naravoslovja, gospodarstva, kulture in družbenega dogajanja na Škofjeloškem. Urednica Marija Lebar pove, da so prav vsi prispevki vredni branja. Poudari prispevek Dušana Komana o freski Sveta nedelja. »Napisal ga je zares velik poznavalec tega motiva, ne zgodi se velikokrat, da tak poznavalec naredi tako razumljivo predstavitev, kot je bila današnja, saj je to včasih za strokovnjaka kar težko. Tudi Mojca Šifrer Bulovec je omenjeno fresko predstavila na svoj način. Njena razmišljanja gredo v smer, da gre za nekakšen plakat za tisti čas, ki prikazuje življenje, delo in oblačila ljudi iz 15. stoletja.« Zanimiv je prispevek Marije Mije Ogrin o arheoloških izkopavanjih v Poljanah pri cerkvi svetega Martina. Petra Čeh je ob stoti obletnici rojstva Iveta Šubica, kot pravi sama, skušala hrano na njegovih slikah predstaviti na prav poseben način. Podpisana je tudi pod prispevek o novih restavratorskih in ikonografskih dognanjih na zlatem oltarju svetega Ingenuina iz Dražgoš. Za Ločane je, kot razmišlja urednica Marija Lebar, zanimiv tudi prispevek o fotografu Aleksandru Jesenovcu, tudi zaradi kar precej objavljenega fotografskega gradiva.
»Odlično se mi zdi, da sta prispevka za tokratne Loške razglede napisali tudi dve mlajši avtorici, in sicer Maja Ferle, ki nadaljuje delo doktorja Anton Polenca, ona piše o pajkih z mokrišč na Jelovici, ter Katarina Kodrič, ki piše o dveh nerazrešenih umorih na Škofjeloškem v času Kraljevine Jugoslavije.«