Dobrodošli v domači deželi
Včeraj so se v Ljubljani začele prireditve, katerih namen je trdneje povezati Slovence, zlasti mlade, ne glede na to, kje živijo, in s tem tudi utrjevati narodno identiteto. V davnih časih so bili to zelo priljubljeni izseljeniški pikniki in nato do danes srečanja s sloganom Dobrodošli doma.
Prva prireditev letošnjega srečanja Slovencev iz zamejstva in izseljenstva je bila včeraj v državnem zboru, kjer je bilo 19. Vseslovensko srečanje z naslovom Slovenec Slovencu – izzivi in priložnosti gospodarskega povezovanja za ohranitev in krepitev slovenske identitete med Slovenci po svetu. Take povezave so že vzpostavljene. Ena od takih je projekt M.A.J. – Mladi Alpe Jadran, ki ga je začela Slovenska gospodarska zveza iz Celovca in uspešno povezuje za poslovno pot navdušene mlade iz Koroške, Slovenije, Hrvaške, Italije in Madžarske.
Danes ob devetih dopoldne se bo v Katoliškem inštitutu na Krekovem trgu 1 v Ljubljani začelo posvetovanje o slovenski narodni identiteti. Poleg Katoliškega inštituta ga organizirajo Svetovni slovenski kongres in Fakulteta za pravo in poslovne vede. Jutri, 1. julija, popoldne bo slovesno v Lanthierijevem dvorcu v Vipavi, kjer bo potekalo tradicionalno srečanje Dobrodošli doma z nastopi slovenskih pevskih in glasbenih skupin z vseh delov sveta. V nedeljo, 2. julija, pa se bo ob 17. uri v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano začel tradicionalni Tabor Slovencev po svetu. Osrednja tema srečanja bo Migracije in novodobno izseljevanje. Vse prireditve so odprte za javnost, zato je dobrodošel vsak, ki ga zanimajo prizadevanja za ohranitev slovenske identitete in slovenskega jezika.
Petkova priznanja
Zveza slovenskih organizacij na Koroškem bo danes, 30. junija, ob 17. uri v Mladinskem domu na Mikschalee 4 v Celovcu podelila Petkova priznanja. Za dolgoletno delo v korist slovenske narodne skupnosti na Koroškem jih bodo prejeli Ana Blatnik, Vida Obid in Danilo Prušnik. Dr. France Petek je bil med ustanovitelji Zveze slovenskih organizacij na Koroškem.