V Škofji Loki spet kolesarili na starodobnih kolesih
Društvo Rovtarji – smučanje in kolesarjenje po starem je na predpraznično soboto 25-letnico delovanja zaznamovalo z izvedbo šestnajstega mednarodnega srečanja starodobnih kolesarjev. »To je festival folklore, ljudskih pevcev in godcev,« pravi predsednik društva Brane Tavčar.
Škofja Loka – Društvo Rovtarji deluje že 25 let. »Takrat so se pogumni in zagnani ustanovni člani prvič zbrali in ustanovili društvo Smučanje po starem, prva leta smo organizirali smučanje na Starem vrhu in se udeleževali srečanj po Sloveniji. Leta 2004 pa smo začeli navezovati stike z evropskimi sorodnimi ekipami iz Avstrije, Nemčije, Švice, Češke in Italije. V avstrijskem Zell am Seeju so nam dali idejo, da tovrstno kulturno dediščino lahko ohranjamo celo leto. Tako smo začeli zbirati stara kolesa in oblačila iz tega obdobja in društvo tudi preimenovali,« pove predsednik društva Brane Tavčar. Člani Društva Rovtarji – smučanje in kolesarjenje po starem so bili med drugim že desetkrat udeleženci Evropijade. »To je festival folklore, ljudskih pevcev in godcev, glavni namen je predstavitev kulturne dediščine, vsako leto poteka v drugi državi.«
Ogledali so si loške znamenitosti
Tavčar pove, da jim je v posebno čast, da so 16. mednarodno srečanje starodobnih kolesarjev organizirali prav v počastitev 1050-letnice Škofje Loke. »Računali smo na od osemdeset do sto udeležencev. Na koncu se nas je zbralo šestdeset. V glavnem smo starejši in verjetno so se nekateri zbali vročine.« Vseeno je bil nabor udeležencev pester. Poleg domačega društva so prišli kolesarke in kolesarji iz Kamnika, Cerknega, Beltincev, Bele krajine, Juršincev, Gaberk pri Šoštanju, tudi kolesarji iz avstrijskih društev so nas obiskali.
Ob pomoči kustosinje Loškega muzeja in vodnice po mestu so udeleženci Škofjo Loko dodobra spoznali. Peš so se povzpeli na grad in se seznanili z bogato zgodovino muzeja, čez Hudičevo brv so šli na kopališče. »Tam smo uprizorili prvo svetovno tekmovanje v slalomu s starodobnimi kolesi. Na travniku smo postavili vratca, merili smo čas, podelili smo tudi nagrade, prav za v Guinnessovo knjigo rekordov,« smeje razloži Tavčar. Kolesarska pot jih je nato vodila do Nacetove hiše, Puštalskega gradu, Kašče, avtobusne postaje, seznanili so se z zgodovino Kamnitega mostu in Nunske cerkve. Srečanje so zaključili Pri Ingliču. Tavčar še posebej poudari, da so bili tako organizatorji kot udeleženci zelo zadovoljni, da so letos srečanje posvetili prav zgodovini Škofje Loke, saj bogate zgodovine mesta mnogi doslej niso poznali.