V Šenčurju prikimali podražitvi
Potem ko so šenčurski svetniki maja zavrnili zvišanje cen storitev zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov, so na junijski seji vendarle potrdili nove cene.
V šenčurski občini na leto proizvedejo dobrih dva tisoč ton odpadkov, kar je nekaj manj kot deset odstotkov od skupne količine odpadkov, ki jih Komunala Kranj zbere v vseh petih občinah, kjer izvajajo gospodarsko javno službo zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov.
Šenčur – Odpadki so bili pereča tema šenčurskega občinskega sveta že na majski seji, ko so svetniki podražitvi odločno nasprotovali, saj je povišanje po njihovem mnenju nesorazmerno in bistveno previsoko. To prepričanje je več svetnikov zagovarjalo tudi na junijski seji, ko so predlog spremembe cen storitev zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov znova dobili na dnevni red.
Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon jim je tokrat predočil izsek iz medobčinskega sporazuma, ki med drugim pravi, če organ, torej občinski svet, ne omogoči uveljavitve cene, ki bi pokrila upravičene stroške, mora občina zagotoviti pokrivanje razlike med prihodki po veljavnih cenah in upravičenimi stroški v elaboratu. »Kar v pogovornem jeziku pomeni, da bo morala občina subvencionirati razliko,« je pojasnil Berčon.
V dobri uri razprave so svetniki nanj naslovili več vprašanj in očitkov, med drugim zakaj ukinjajo ekološke otoke, zakaj se odpadki odvažajo v druge konce Slovenije in tujino, zakaj se ne predelujejo v lokalnem okolju. Zanimalo jih je, kako stojijo projekti izgradnje sežigalnice, bioplinarne in kompostarne. Ponovno so predlagali, da Občina Šenčur pridobi konkurenčno ponudbo. Na to je odgovoril šenčurski župan Ciril Kozjek, ki je pojasnil, da iščejo druge rešitve, a teh v tem trenutku ni. »Občinski proračun pa ne more biti vir subvencioniranja ravnanja z odpadki, ki jih ustvarjajo občani,« je poudaril župan.
Oster je bil svetnik Simon Kuhar, ki je dejal: »Pred enim mesecem nas je devet svetnikov reklo ne, glasovanje o isti zadevi pa je podcenjevanje naše odločitve. Podražitev je še vedno brutalna in bi jo morali izpeljati postopoma,« je bil prepričan Kuhar. Svetnik Jože Regina je predlagal, da se cene prilagodijo, ob tem pa omogoči pogajalsko izhodišče. »Cen ne določamo mi, določa jih uredba o enotni metodologiji za oblikovanje cen komunalnih storitev, zato pogajanja niso mogoča,« mu je pojasnil Berčon. Na drugi strani je svetnik Sebastian Mohar izrazil mnenje, da bi bilo glasovanje proti neodgovorno ravnanje in bi pomenilo prelaganje odgovornosti.
Šenčurski svetniki so na koncu izglasovali podražitev, devet jih je bilo za, sedem proti. Cena za zbiranje komunalnih odpadkov bo tako po novem znašala 0,1510 evra na kilogram brez DDV (brez poračuna) in je od trenutno veljavne cene višja za 50,2 odstotka. Za zbiranje bioloških odpadkov bodo občani po novem odšteli 0,2781 evra na kilogram brez DDV (brez poračuna) oziroma za 77,3 odstotka več od trenutno veljavne cene. V obdobju enega leta se bo izvajal poračun, kar bo za uporabnike pomenilo še dodatno povišanje cen (komunalni odpadki: 0,1657 EUR/kg brez DDV, biološki odpadki: 0,3754 EUR/kg brez DDV). Višje cene storitev bodo v veljavo stopile 1. julija, saj so jih potrdili občinski sveti vseh petih občin, kjer Komunala Kranj izvaja gospodarsko javno službo zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov (Mestna občina Kranj in občine Šenčur, Naklo, Preddvor, Jezersko).