Sodobna glasba je .abeceda
Zadnji junijski teden bo Bled v znamenju druge izvedbe Festivala sodobne glasbe .abeceda. Do petka se bo na različnih lokacijah zvrstilo deset koncertov.
Bled – Živahno festivalsko dogajanje se je začelo včeraj s prvima koncertoma, ki sta sledila popoldanskemu pogovoru z mladimi ustvarjalci sodobne glasbe. V organizaciji Inštituta .abeceda bo do petka z različnimi dogodki na Blejskem gradu in v Festivalni dvorani ter okolici predstavljena najnovejša produkcija s področja klasične glasbe in umetnosti. Prisluhniti bo moč več novitetam, mnoge med njimi so nastale prav za to priložnost. Vsak festivalski dan bosta na sporedu dva koncertna dogodka. Siceršnje koncertno dogajanje pa bodo dopolnili predkoncertni pogovori, program za otroke ter razvojni projekt (rezidenca), v sklopu katerega bodo umetniki z različnih področij v času festivala razvijali ter izvedli nastope, instalacije in intervencije v prostoru.
Prvi koncerti bodo vsak dan posvečeni glasbenikom mlajše generacije, ki v okviru različnih programov festivala .abeceda kontinuirano razvijajo svoj umetniški izraz. Tako je prvi včeraj svoj projekt predstavil Domen Kužnar v okviru programa Mladi Raziskovalci VI., do petka bodo sledili še Urban Megušar (program Forum III.), Maj Brinovec (program Studio 8.1) in Samo Vidic (program.infra_razvojni center). Na petkovem koncertu bodo svoja dela predstavili Pauli Uusitalo, Marco Wedel in Neža Zupanc, sicer udeleženci .abecedine kompozicijske delavnice percept.concept.percept VII., ki je potekala v začetku junija.
Vsak dan bodo na drugem koncertu sledili še glasbeni vrhunci, na katerih bomo prisluhnili skladbam letošnjih rezidenčnih in gostujočih domačih in tujih skladateljev v izvedbi ansambla .abeceda – gre za ansambel za novo glasbo. Letos so to Darcy Copeland, Maximilian Soto Mayorga, Sean X. Quinn, James Pecora, Claudia Sofía Alvarez, Alastair Whit, Tilen Lebar, Pia Reš in Dré A. Hočevar. Vsak koncertni večer bo uvedel predkoncertni pogovor, ki bo izkušenim poslušalcem ponudil dodatne informacije o programu in njegovih ustvarjalcih, obenem pa bo olajšal prvi stik tistim, ki se morda prvič srečujejo s sodobno glasbo.
Festivalski program dopolnjujeta razvojni projekt (rezidenca) in cikel petih dopoldanskih koncertov za otroke. Rezidenca k sodelovanju vabi umetnike z različnih področij: instrumentaliste, skladatelje, plesalce, pisce in vizualne umetnike. Ti bodo pod vodstvom kuratorja več dni razvijali poljubne umetnostne forme ter v končni fazi projekta izvedli nastop, instalacijo ali intervencijo v prostoru. Koncerti za otroke pa so namenjeni predšolskim otrokom. Skozi pripoved ter aktivno sodelovanje in soustvarjanje koncerta se bodo seznanili s klasično in sodobno glasbo ter spoznali različna glasbila, proces nastanka novega glasbenega dela in tri osnovne vloge: izvajalec (glasbenik), skladatelj in dirigent.