Medgeneracijska jutranja vadba
Šola zdravja v Kranju je na jutranji telovadbi gostila prvo- in drugošolce z Osnovne šole Staneta Žagarja ter tudi nekatere njihove starše in stare starše.
Kranj – V kranjski občini se na vsakodnevnih jutranjih telovadbah na prostem zbira osem skupin Šole zdravja. Podobno kot drugje po Sloveniji na vadbah, pri katerih s preprostimi vajami po metodi 1000 gibov razgibajo vse dele telesa, prevladujejo upokojenci, čeprav si po besedah koordinatorke kranjskih skupin Metke Štok želijo, da bi se jim pridružile tudi mlajše generacije. Članice skupin, ki telovadita v Prešernovem gaju in na ploščadi med vrtcema na Planini, so se v preteklem tednu z veseljem razgibale v družbi najmlajših učencev Osnovne šole (OŠ) Staneta Žagarja Kranj. Metka Štok je namreč minuli torek v družbi kolegic iz Šole zdravja vodila vadbo za dobrih 60 drugošolcev v Prešernovem gaju, dan kasneje pa še za dobrih 50 prvošolcev na Planini. Na vadbi, sploh v Prešernovem gaju, so se jim pridružili tudi nekateri starši ter dedki in babice.
Metka Štok je bila zadovoljna, da so otroci lepo sodelovali pri vadbi, je pa potrebovala tudi malce iznajdljivosti, da je obdržala njihovo koncentracijo. »Ponosna sem nanje. Sicer pa vadba ni enolična, je raznolika, saj zajame celo telo, od glave do pet. Skupna vadba je bila tudi prijetna popestritev za naše članice,« je poudarila Štokova. Prav tako je bila vesela odziva staršev in starih staršev, pri čemer upa, da se jim bo kdo pridružil na rednih brezplačnih jutranjih vadbah njihovih skupin. Poleg omenjenih dveh se jih srečuje še šest: Stražišče, Žabnica, Čirče, Mlaka - Kokrica, Predoslje - Britof in Šorlijevo naselje.
Sodelovanje OŠ Staneta Žagarja in kranjske Šole zdravja se je začelo na pobudo učiteljice športa Tanje Fajfar, ki poudarja, da je medgeneracijsko sodelovanje izjemnega pomena. »Koronski čas nas je zelo razdružil, šole smo se zaprle in skrajni čas je, da se spet odpremo in začnemo generacije povezovati med seboj.« Tako so že lani imeli nekaj skupnih vadb s Šolo zdravja v manjših skupinah, letos pa so priredili dva večja dogodka. »Ob tem otroci tudi spoznavajo pomen gibanja skozi vsa obdobja življenja. V šolah opažamo upad gibalnih standardov, tu pa imajo možnost spoznati zelo aktivne starostnike in marsikdaj na vadbah otroci bolj vzdihujejo kot pa starejši,« je pojasnila Fajfarjeva.
Metka Štok si želi, da bi bilo tovrstnih sodelovanj z osnovnimi šolami še več. Pred leti so telovadili tudi z otroki v vrtcih, še posebno dobrodošlo pa bi bilo po njenem sodelovanje s srednjimi šolami. »Osnovnošolski otroci se še precej gibajo, marsikateremu srednješolcu pa se ne ljubi več in gibanje opusti,« je opozorila Štokova.