Po škodi, ki jo povzroča divjad, še zlasti divji prašiči, že šesto leto zapored prednjači lovišče Škofja Loka. Na sliki je eden od razritih travnikov na njihovem območju. / Foto: Cveto Zaplotnik

Pri škodah padajo neslavni rekordi

Upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju so v zadnjih dveh letih za škodo po divjadi izplačali oškodovancem 52.561 evrov, od tega 30.361 evrov lani, kar je bila doslej najvišja odškodnina.

Upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju so lani obravnavali 342 primerov škode po divjadi, kar je absolutni rekord na tem območju.

Kranj – V Zavodu za gozdove Slovenije so ob pripravi načrta za Gorenjsko lovsko upravljavsko območje za letošnje in prihodnje leto analizirali tudi obseg škod, ki jih je povzročila divjad, in znesek izplačanih odškodnin. Po podatkih, ki so jih zbrali v zavodu, so upravljavci lovišč v zadnjih dveh letih prijavljeno škodo po divjadi ovrednotili na 52.561 evrov, od tega so jo nekaj manj kot dve petini poplačali z denarjem, slabo petino z materialom in dobri dve petini z delom. Lovci so pri tem opravili 4430 delovnih ur, večinoma so ravnali travno rušo, ki so jo razrili divji prašiči. Lani ovrednotena odškodnina 30.361 evrov je bila najvišja v zadnjih šestih letih in tudi v daljšem časovnem obdobju, rekordno je bilo tudi število škodnih primerov, vseh je bilo 342.

Največ škode v lovišču Škofja Loka

Največ škode, to je več kot petino celotne, je divjad v zadnjih dveh letih povzročila v lovišču Škofja Loka, kjer so lani beležili 125 škodnih primerov, leto prej pa 107. Veliko škode je povzročila tudi v loviščih Medvode, Poljane, Kozorog Kamnik, Šentjošt in Jošt – Kranj.

V dveh letih odstrelili čez tisoč prašičev

Upravljavci lovišč so v zadnjih dveh letih veliko večino odškodnine – skupno 45.140 evrov – izplačali za škodo, ki so jo povzročili divji prašiči, 3514 evrov za škode po navadnih jelenih, 2531 evrov za šakale in 855 evrov za škodo po lisicah. Divji prašiči so lani »zakrivili« 313 škodnih primerov, leto prej 273 primerov. Upravljavci lovišč so se na porast staleža divjih prašičev in povzročene škode odzvali tudi z večjim odstrelom prašičev. Skoraj dve desetletji se je povprečni letni odvzem, ki poleg odstrela vključuje tudi pogine zaradi bolezni in trkov v prometu, gibal od 220 do 240 prašičev na leto, v zadnjih dveh letih je vsakič presegel številko petsto, a tudi ob tako visokem odvzemu nič ne kaže na to, da bi se stalež zmanjšal in škode znižale.

Brez električnih pastirjev škode še večje

V zavodu za gozdove si kot načrtovalci prizadevajo, da bi številčnost prašičev in s tem tudi škode zmanjšali na celotnem lovsko upravljavskem območju, še posebej pa na južnem delu območja. »To želimo doseči z ustrezno visoko načrtovanim odvzemom, s stimulativnimi ukrepi za lovce, odpravo vseh mehanizmov, ki bi lahko zavirali odvzem, ter z uporabo tehničnih oziroma kemičnih sredstev za zaščito kmetijskih površin,« so zapisali v načrt in dodali, da bi bile škode po divjih prašičih še večje, če lovske organizacije ne bi ščitile kmetijskih kultur tudi z električnimi pastirji in obdelovale krmnih njiv. V zadnjih šestih letih so vsako leto v povprečju izvedle tovrstno zaščito na 130 lokacijah.

Škoda tudi na nelovnih površinah

Divjad povzroča škodo tudi na nelovnih površinah, na teh površinah je za poplačilo škode odgovorna država. V zadnjih dveh letih so v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju beležili 22 prijav škode, ki so jo ocenili na 27.193 evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Vodice / petek, 5. oktober 2012 / 07:00

Vodičani gredo na referendum

S posvetovalnim referendumom za ustanovitev krajevnih skupnostih občina želi odpraviti več let stare nezakonitosti v občinskem statutu.

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / četrtek, 29. februar 2024 / 15:14

Skrb za vojaško in tehniško dediščino

Pred nedavnim so ustanovili Društvo za raziskovanje in proučevanje vojaške in tehniške dediščine Vršič s sedežem v Kranjski Gori.

Železniki / četrtek, 29. februar 2024 / 15:13

Slikarska razstava Franca Ranta

Železniki – Muzejsko druš­tvo Železniki vabi na odprtje slikarske razstave Franca Ranta z naslovom Iskanja, ki jo bodo v galeriji Muzeja Železniki odprli v petek, 1. marca, ob 18. uri. Razstava bo...

Slovenija / četrtek, 29. februar 2024 / 15:12

Prikrajšani za socialne veščine

Novela zakona o osnovni šoli prinaša novosti tudi na področju izobraževanja na domu. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, s tem želijo zagotoviti enakovreden izobrazbeni standar...

Razvedrilo / četrtek, 29. februar 2024 / 15:08

Kdor pleše rad, ostane mlad

Kulturni dom Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici je gostil 13. folklorni večer članov folklornih skupin KUD Triglav Srednja vas v Bohinju, ki so ga tokrat naslovili Kdor pleše rad, ostane mlad. Skozi ple...

Medvode / četrtek, 29. februar 2024 / 15:07

Pravljična urica s Teto Zimo

Medvode – Svoje talente in znanja so združile tri aktivne članice društva JaReM in skupaj ustvarile otroško slikanico Teta Zima. Besedilo je prispevala sociologinja Anamarija Meglič, diplomirana il...