Pocarjeva domačija že odprta
Letošnjo sezono so na Pocarjevi domačiji začeli z dnevom odprtih vrat s fotografsko delavnico, botaničnim vodenjem, raziskovanjem semen in rastlin ter spoznavanjem ene najstarejših domačij v Triglavskem narodnem parku.
Zgornja Radovna – Začetek sezone na Pocarjevi domačiji, info točki in muzeju Triglavskega narodnega parka (TNP), so minulo soboto obarvali precej botanično. »Dan je bil namenjen tudi promociji projekta Life for Seeds (Semenska banka), v okviru katerega obnavljamo tri hektare grbinastih travnikov v Radovni. Gre za suhe travnike z orhidejami, ki so še zelo redki v Sloveniji, ker so izginjali zaradi intenzifikacije kmetijstva ali zaradi opuščanja kmetijstva in so se zarasli. Te travnike so v preteklosti tudi izravnavali zaradi lažjega obdelovanja. Obiskovalce smo najprej popeljali na enega od teh travnikov, ki jih obnavljamo, da so s fotoaparatom posneli njegovo biotsko pestrost s kar okrog 120 različnimi vrstami rastlin. Danes so ti travniki svetovna posebnost, ker jih najdemo samo na severu Alp na apnenčastih ledeniških morenah,« je pojasnila Tanja Menegalija, vodja projekta Semenska banka pri javnem zavodu TNP.
Fotografski delavnici je sledila botanična, na kateri so rastline poimenovali, potem pa so obiskovalcem v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice (GMJ) predstavili razstavo Vse arcnije iz rož narejene, ki je čez poletje na ogled v skednju Pocarjeve domačije. »Za postavitev razstave nas je navdihnil lik tete Pehte, znane zeliščarke iz Zgornjesavske doline. Gre sicer za staro izročilo, saj so ljudje že v pradavnini uporabljali zdravilna zelišča, si pomagali z njimi in znanje prenašali iz roda v rod. Vmes je uradna medicina to izročilo malo presekala, danes pa se spet vračamo k pomoči naravnih zelišč in lajšamo razne tegobe, preden obiščemo zdravnika. Predstavljen je sicer ozek izbor zdravilnih zelišč, ki pa smo ga prepustili slovenskim zeliščarjem, ki se s tem ukvarjajo profesionalno. Razstavo smo pripravili v sodelovanju z Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, predstavljamo tudi njihova projekta Pehtina zelišča in Semenjalnico,« je pojasnila Špela Smolej, kustosinja za etnologijo v GMJ.
»Sem zelo velika ljubiteljica narave, živim z naravo, jo razumem in se iz nje učim. Sem tudi fotografinja in sem se danes udeležila fotografske delavnice. Vedno lahko še kaj novega izveš,« je povedala udeleženka Vida Markovc iz Radovljice. Olga Ravnikar iz Radovljice pa: »Sem ljubiteljska fotografinja in me je ta tema danes tudi najbolj zanimala. Pa seveda rož'ce; Triglavski dimek sem sploh prvič videla, očaral me je.« Tudi Peter Jereb z Bohinjske Bele je ljubiteljski fotograf in je prišel predvsem zaradi fotografske delavnice. Dan odprtih vrat na Pocarjevi domačiji, ki so si jo obiskovalci tudi ogledali, je v celoti pohvalil. Pocarjeva domačija bo čez poletje odprta ob koncih tedna.