Za varnost otrok v prometu
Na torkovem prometnovarnostnem dnevu v Kranju, ki ga vsako leto organizira Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Kranj, so se otroci seznanili z delom reševalnih in intervencijskih služb, ki skrbijo za varnost v prometu.
Kranj – Tema preventivne prireditve so bili tudi letos kolesarji, uporabniki e-skirojev in pešci s poudarkom na njihovi varnosti v prometu. Kot so pojasnili v kranjskem Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, sodi vožnja s kolesom med zahtevnejša opravila v prometu, a ravno kolo pogosto predstavlja otrokom prvi stik s prometom, pri čemer pa so zelo pomembna pravila in upoštevanje predpisov. V zadnjem času je v promet vključenih tudi vse več voznikov skirojev, ki so dodatna skupina, ki jo je treba upoštevati. »Zaradi svoje konstrukcije so tako kolesa kot skiroji veliko manj stabilni kot druga vozila, poleg tega pa so za upravljanje zahtevana specifična znanja in spretnosti,« so poudarili.
Preventivni dogodek je bil po besedah predsednika Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Kranj Sandija Pavloviča namenjen zlasti otrokom, ki sodijo med najranljivejše udeležence v prometu. »Pomembno je, da otroci opazujejo okolico, da so v prometu dobro vidni, oblečeni v svetla oblačila, imajo nadete odsevne trakove, predvsem pa, da upoštevajo navodila staršev, učiteljev, vzgojiteljev in vseh drugih starejših udeležencev v prometu,« je povedal Pavlovič, ki ocenjuje, da je stanje varnosti v Kranju dobro. »Letos je Kranj dobil nagrado za najvarnejše mesto, kar dokazuje, da smo na pravi poti, a še naprej si bomo prizadevali za 'vizijo nič'.«
Reševalne in intervencijske službe
Predstavniki posameznih reševalnih in intervencijskih služb so otrokom kranjskih šol in vrtcev predstavili svoje delo, opremo in vozila, poleg tega je potekal niz izobraževalnih aktivnosti, na katerih so jih opremili s koristnimi informaciji, ki prispevajo k izboljšanju stanja udeležencev v cestnem prometu. Sodelovale so gasilsko-reševalna in medicinska služba, policija, ki je predstavila svoje preventivno in tudi represivno delovanje, medobčinski redarji ter ekipa Rdečega križa, ki je predstavila postopke uporabe defibrilatorjev in postopke oživljanja. Iz AMZS Ljubljana so otrokom omogočili izkušnjo na simulatorju prevračanja, kjer so spoznali pravilno uporabo varnostnega pasu, kar je pomembno predvsem v primeru nesreče, kjer prav varnostni pas zadrži telo in nas posledično zavaruje pred težjimi poškodbami. Člani Kolesarskega kluba Kranj so postavili poligon, kjer so otroci lahko preizkusili svoje kolesarske spretnosti, prisotni pa so bili tudi predstavniki iz Centra trajnostne mobilnosti Kranj.
Pomoč ni nič strašnega
Matjaž Livk, nekdanji reševalec, zdaj pa izvajalec zdravstvene vzgoje otrok in mladostnikov v Centru za krepitev zdravja Kranj, je otrokom med drugim predstavil temeljne postopke oživljanja, skupaj z vzgojiteljicami so ponovili prvo pomoč v primeru tujka v dihalih, starejšim otrokom pa je prikazal, kako izvedemo položaj za nezavestnega. Otroke je seznanil, kako pomembna je telefonska številka 112, opomnil pa jih je tudi, da je na kolesu nujna uporaba čelade. Veliko zanimanja, predvsem najmlajših, so pritegnile prižgane lučke na reševalnem vozilu. »Otroke želimo ozavestiti, da pomoč ni nič strašnega, da se torej ne smejo bati pristopiti k osebi, če vidijo, da ni v redu. Na ta način jih vzgajamo v ljudi, ki bodo brez zadržkov pomagali,« je dejal Livk.
Vsaka preventivna akcija pripomore k izboljšanju prometne varnosti, je prepričan direktor Gasilsko reševalne služba Kranj Tomaž Vilfan. »Če otrokom že zgodaj predstavimo varnostna pravila v prometu, bodo s tem odrasli in se tega tudi držali,« je poudaril. Dodal je še, da otroke v prostovoljnih gasilskih društvih učijo igre, tekmovanja in tudi upoštevanja navodil ter sodelovanja. »Med gasilci individualizma ni, smo ekipa, ki deluje enotno, prav tako pa je pomembno, da sodelujemo z drugimi reševalnimi in intervencijskimi službami, saj le tako lahko v čim krajšem času zagotovimo pomoč,« je dejal Vilfan.
Primož Skumavec, pomočnik načelnika Policijske uprave Kranj, je še poudaril, da moramo otroke čim prej naučiti pravilnega in varnega vedenja v prometu. »Več napora bomo morali vložiti v ozaveščanje o pravilnem ravnanju voznikov električnih skirojev, saj je nesreč med temi udeleženci vse več, med njimi pa so pogosto tudi otroci in mladoletniki,« je povedal Skumavec.