Posredujejo, ko je najhuje
V slovenski policiji že trideset let delujejo tudi policijski pogajalci in kriminalisti mobilnih kriminalističnih oddelkov. Njihove kompetence pridejo najbolj do izraza ob najzahtevnejših dogodkih.
Gotenica – V policiji so pred dnevi slovesno zaznamovali trideset let obstoja dveh očem javnosti pogosto skritih, a nepogrešljivih policijskih delovnih področij – policijskih pogajalcev in kriminalistov mobilnih kriminalističnih oddelkov. Njihove naloge, znanje in veščine se precej razlikujejo, kompetence obojih pa se srečajo in dopolnjujejo ravno ob najzahtevnejših dogodkih, kot so ugrabitve, situacije s talci, strelske situacije in podobno, ko je na kocko postavljenih veliko življenj, pojasnjujejo na policiji.
Na slovesnosti v Vadbenem centru Gotenica je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar povedal, da se je poklicna pot obeh enot začela v začetku 90. let prejšnjega stoletja in sovpada z nastankom samostojne države in slovenske policije. Prvo pogajanje, v katero so se vključili policijski pogajalci, je bilo leta 1993 na nekdanjem mejnem prehodu Fernetiči. »Mnogi med vami se boste še spomnili te zahtevne in težavne situacije, ko je tuj državljan, opasan z eksplozivom, zahteval, da se kaznujejo krivci za vojno na Balkanu. Pogajanja so trajala kar tri dni, a krizno stanje se je srečno in uspešno rešilo,« je spomnil.
V. d. generalnega direktorja policije mag. Senad Jušić pa je v luči zadnjih strelskih pohodov v Srbiji poudaril, da se tako pogajalci kot kriminalisti mobilnih kriminalističnih oddelkov že nekaj let intenzivno usposabljajo tudi za primere pojava aktivnega strelca in so visoko usposobljeni za tovrstne krizne situacije.
S policijskimi pogajalci je sicer policija dobila nov pristop k reševanju najtežjih kriznih dogodkov. Pogajanja so bila postavljena pred uporabo sile in orožja, da bi s čim manj škode in žrtvami uspešno rešili najbolj rizične dogodke, kot so ugrabitve, zajetja talcev ali objektov, izsiljevanja, grožnje z ubojem, samomorom in podobno. V zadnjih 15 letih, odkar se beležijo poročila o aktiviranjih, so pogajalci uspešno posredovali v več kot 250 primerih. Število aktiviranj te enote, ki deluje na sklic, je vsako leto zelo različno, kar kaže, da na nastanek kriznih dogodkov vplivajo tako individualne kot širše družbene okoliščine. Obravnavane situacije pa so vse bolj kompleksne, zahtevne in nevarne, pojasnjujejo na policiji.
Mobilni kriminalistični oddelki na drugi strani delujejo kot redne enote, ki se zelo neposredno in vsakodnevno spopadajo z dobro organiziranimi kriminalnimi združbami. Kot uigrana, taktično usposobljena in močna enota operativcev so kriminalisti teh oddelkov neprecenljiva podpora kriminalističnemu preiskovanju. Z zbiranjem informacij, izvajanjem prikritih preiskovalnih oblik dela in operativnimi posredovanji vsak dan bijejo pomembne bitke pri zmanjševanju najhujših oblik kriminala v državi, pa naj gre za prepovedane droge, orožje, naročene umore ali trgovino z ljudmi. Njihova nepogrešljivost najbolj pride do izraza pri večjih in kompleksnejših aktivnostih, v katerih sodeluje več enot policije in kjer izvajajo najzahtevnejše, visoko tvegane postopke, kot jih sicer vidimo le v akcijskih filmih.