Razstava, na kateri je na ogled nekaj Avguštinovih osebnih predmetov, njegova obsežna bibliografija, ki jo hrani Knjižnica A. T. Linharta, predvsem pa izbor iz bogate zbirke fotografij, ki so nastale med raziskovanji, bo v Radovljiški graščini na ogled še do konca poletja. / Foto: Gorazd Kavčič

Vsa lepota, za katero veš ...

Z odprtjem razstave v hodniku Radovljiške graščine so v soboto zvečer Radovljičani počastili stoto obletnico rojstva svojega rojaka, častnega občana, umetnostnega zgodovinarja, likovnega kritika in konservatorja dr. Ceneta Avguština.

Spominu na dr. Ceneta Avguština se bodo poklonili tudi v Gorenjskem muzeju v Kranju, kjer prav tako pripravljajo razstavo, posvečeno stoti obletnici rojstva tega izjemnega umetnostnega zgodovinarja, konservatorja, likovnega kritika in prvega muzealca v Kranju. Odprli jo bodo v četrtek, 1. junija, ob 19. uri v Galeriji v Prešernovi hiši v Kranju.

Radovljica – Tragika je, če ne moreš pokazati vse lepote, za katero veš, da obstaja – tako so jo naslovili muzealci in knjižničarji v Radovljici, rojstnem mestu dr. Avguština. Izbrali so besede, ki jih je v domačem in širšem okolju cenjeni strokovnjak, izjemen poznavalec dediščine gorenjskih starih mest, izgovoril v pogovoru z Alenko Bole Vrabec, objavljenem pred leti prav v Gorenjskem glasu.

<strong>V Kranju je postavil temelje muzejstva</strong>

Kot je v katalogu k razstavi, ki sta jo v graščinskem hodniku skupaj pripravila Mestni muzej in Knjižnica Antona Tomaža Linharta, poudaril njegov someščan in stanovski kolega ddr. Damir Globočnik, je Cene Avguštin, doktor znanosti umetnostnozgodovinskih ved, oral ledino na muzejskem področju. V Kranju, kjer je bil vse življenje zaposlen, najprej kot kustos in upravnik Mestnega muzeja, nato pa ravnatelj in kasneje svetovalec za umetnostno zgodovino v Gorenjskem muzeju, je postavil temelje muzejstva.

Že v petdesetih letih preteklega stoletja je začel skrbeti za organizacijo spomeniškega varstva na celotnem gorenjskem območju, bil je tudi pobudnik galerijske dejavnosti na Gorenjskem. »Naslednja štiri desetletja je skrbel, da so bila vrata galerij v Kranju vselej na stežaj odprta tako uveljavljenim ustvarjalcem kot mladim avtorjem. Obenem je sodeloval z mnogimi galerijami v drugih slovenskih krajih, tesne stike je vzpostavil tudi z Beljakom in Innsbruckom v Avstriji. Likovne kritike je objavljal v različni časopisih, revijah in samostojnih publikacijah. Leta 1970 je prisluhnil želji slovenskih fotografov – v okviru muzeja je bil ustanovljen Kabinet slovenske fotografije, ki je med muzejskimi in galerijskimi institucijami opravil pionirsko vlogo pri izbiranju fotografij in fotografskega gradiva ter prirejanju fotografskih razstav.«

<strong>Odličen poznavalec starih mest</strong>

Avguštinov tehtni prispevek je bilo mogoče zaslediti pri muzejskih raziskavah, študijah in publikacijah, pri snovanju Prešernovega spominskega muzeja sredi šestdesetih let ter ureditvah muzejskih zbirk v Mestni hiši in Baročnem dvorcu v Kranju, še navaja Globočnik in pravi, da skorajda ni bilo muzejske ali galerijske prireditve, na kateri ne bi bilo zaslediti ustvarjalnega deleža dr. Ceneta Avguština.

Intenzivno se je posvečal tudi znanstvenemu raziskovanju, doktor znanosti umetnostnozgodovinskih ved je postal z doktorsko disertacijo Zgodovinsko-urbanistični in arhitekturni razvoj Kranja; delo je kasneje dopolnil z novimi dognanji in ga leta 1999 izdal pod naslovom Kranj – Naselbinski razvoj od prazgodovine do 20. stoletja.

Avguštinovo znanstveno in raziskovalno delo je med drugim zajemalo urbanistični, naselbinski in arhitekturni razvoj gorenjskih mest in trgov v primerjavi z drugimi slovenskimi in srednjeevropskimi mesti, spremljanje in ugotavljanje preobrazb meščanske hiše od njenega nastanka v srednjem veku do razkroja cehovskega načina gospodarjenja ter preučevanje arhitekturnih in likovnih vsebin ljudskega stavbarstva na Gorenjskem, še navaja Globočnik in dodaja, da je oblikoval temeljne raziskovalne smernice in domače spomenike postavil v evropske okvire.

<strong>Kulturno dediščino je približal ljudem</strong>

Kljub široko zastavljenemu strokovnemu delu si je vse življenje prizadeval tudi za popularizacijo kulturne dediščine, kar je dosegal s številnimi izjemno zanimivimi poljudnimi predavanji in javnimi vodstvi, kar več kot tri desetletja pa je vsak torek o umetnosti predaval tudi bolnikom Psihiatrične bolnišnice v Begunjah.

Kot še pove Globočnik, tudi po odhodu v pokoj leta 1990 ni prekinil svojega pronicljivega in nesebičnega strokovnega delovanja. »Pripravljal je strokovne razprave, posvečene urbanističnemu razvoju srednjeveških mest na Slovenskem. V vlogi likovnega kritika je s tehtno in toplo besedo pospremil številne razstave. Znal se je vživeti v likovno delo in prizadevanja posameznega likovnika. Vselej je priskočil na pomoč s strokovnimi nasveti, besedilom za katalog ali zloženko, strokovno oceno ali članstvom v žiriji.«

Prejel je številne nagrade, med drugim Valvasorjevo nagrado, zlato Puharjevo plaketo, Steletovo nagrado za življenjsko delo. Za častnega člana so ga izbrala različna strokovna združenja: Foto-kino zveza Jugoslavije, Umetnostnozgodovinsko društvo, Fotografsko društvo Janez Puhar v Kranju in Slovensko konservatorsko društvo. Leta 2003 je postal častni občan Radovljice.

Umrl je marca 2010 v domači Radovljici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Šport / sobota, 30. april 2011 / 07:00

V finalu Domžale in Maribor

Domžale - V drugih tekmah polfinala Hervis pokala Slovenije je minuli torek ekipa Domžal na domačem igrišču z 2 : 0 premagala Interblock, ekipa Maribora pa je bila v Ljudskem vrt...

Objavljeno na isti dan


Bled / torek, 17. julij 2007 / 07:00

Po festivalu še blejski dnevi

Z atraktivnim zaključnim koncertom My Gipsy Soul se je zaključil letošnji 12. Festival Bled, te dni pa se začenjajo tradicionalni blejski dnevi, katerih vrhunec bo sobotna blejska noč.

Zanimivosti / torek, 17. julij 2007 / 07:00

Barve za športne objekte

Kranj - Domžalska družba Helios in Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez tudi letos nadaljujeta skupno akcijo za obnovo športnih objektov. Več kot šest tisoč evrov...

Škofja Loka / torek, 17. julij 2007 / 07:00

Na Grencu štirje investitorji

Škofja Loka - S sprejetjem predloga odloka o občinskem lokacijskem načrtu za del območja Grenc na škofjeloškem občinskem svetu se je končala dolga nadaljevanka. Končno je lokacij...

Železniki / torek, 17. julij 2007 / 07:00

Svetnike zanima, kdo bo prevzel odgovornost

Železniki - Nocoj bo v Železnikih izredna seja občinskega sveta, ki jo je zaradi problematike v Javnem zavodu Ratitovec in zapletov pri imenovanju nove direktorice le-tega zahteval...

Škofja Loka / torek, 17. julij 2007 / 07:00

V Škofji Loki za osem pokrajin

Škofja Loka - Občinski svet Škofja Loka je prejšnji teden obravnaval predlog območij pokrajin v Sloveniji, ki je do konca julija v javni razpravi. Svetniki so se večinoma strinja...