Kako in koliko lahko delajo upokojenci
Upokojenci lahko opravljajo različna dela, ki ne zahtevajo vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje niti ne vplivajo na višino pokojnine. Tako lahko opravljajo delo po podjemni, avtorski, mandatni ali drugi pogodbi civilnega prava. Pri tem delu ni omejitev glede števila ur dela niti glede višine zaslužka, se pa dohodek, dosežen s tem delom, všteva v dohodnino kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja.
Upokojenci lahko opravljajo tudi začasno in občasno delo. V koledarskem mesecu lahko opravijo največ šestdeset, izjemoma tudi devetdeset ur, vendar največ trikrat v koledarskem letu, pri tem pa seštevek ur v koledarskem letu ne sme preseči 720 ur. Do 29. februarja prihodnjega leta znaša urna postavka 6,92 evra, višina dohodka pa v seštevku v koledarskem letu 2023 ne sme preseči 10.346,52 evra.
Upokojenci lahko opravljajo tudi osebno dopolnilno delo, kamor sodijo pomoč starejšim, gospodinjska dela, varstvo otrok, vzdrževanje objektov, instrukcije, pomoč pri kmetijskih delih, izdelava in prodaja izdelkov domače in umetnostne obrti, nabiranje in prodajanje gozdnih sadežev in zelišč … Delo morajo priglasiti Ajpesu, ne smejo ga opravljati za pravne osebe in samozaposlene, v polletju koledarskega leta pa prihodek ne sme presegati treh povprečnih neto plač zaposlenih v Sloveniji v minulem letu.
Ena od oblik dela upokojencev je tudi kratkotrajno delo. To delo pomeni nekakšno pomoč družinskih članov (zakoncev, zunajzakonskih partnerjev, staršev, otrok …) v primeru, ko se v mikrodružbi ali zavodu z najmanj enim in največ desetimi zaposlenimi ali samozaposleni z največ desetimi zaposlenimi srečujejo s povečanim obsegom dela. Za to delo jim ni treba skleniti pogodbe, delajo lahko največ 40 ur na mesec, ne prejemajo plačila, delodajalec pa jim lahko povrne stroške prevoza in prehrane med delom.