Kranj najbolj varno mesto
Na mednarodni konferenci Dnevi korporativne varnosti na Brdu pri Kranju so Kranju podelili nagrado za najbolj varno mestno občino. »Mestna občina Kranj se zaveda pomena varnosti in s svojimi aktivnostmi poskuša zagotavljati varno življenjsko okolje,« so poudarili.
Kranj – Na Brdu pri Kranju je v ponedeljek in torek potekala 14. mednarodna konferenca Dnevi korporativne varnosti, na kateri so podelili tudi nagrade z nazivom slovenska velika nagrada varnosti (angleško Slovenian Grand Security Award). Gre za največjo nagrado s področja varnosti v Sloveniji, ki jo podeljujejo izbranim institucijam in posameznikom za njihov inovativni prispevek na področju razvoja in uveljavljanja varnosti. Nagrado podeljuje Institut za korporativne varnostne študije ICS Ljubljana v sodelovanju s Slovenskim združenjem korporativne varnosti. Podeljujejo jo v več kategorijah, nagrado za najbolj varno mesto za leto 2022 pa je letos prvič prejela Mestna občina Kranj. Nagrado je kranjski podžupanji Manji Zorko predal predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
Kot so obrazložili, je Mestna občina Kranj v letu 2022 pozitivno izstopala v več statističnih kategorijah, povezanih s kaznivimi dejanji in prekrški, in tudi z nekaterimi projekti oz. dobrimi praksami na področju lokalne varnosti. Posebej so poudarili projekte, usmerjene v preventivo na področju varnosti cestnega prometa. Pomembne korake so naredili s projekti, povezanimi s kibernetskimi grožnjami, pohvalili so tudi model sodelovanja Policijske postaje Kranj in službe medobčinskega redarstva. »Visoko zavedanje se kaže tudi skozi stoodstotno odzivnost na prav vsak dopis ali prijavo s področja varnosti v lokalni skupnosti, ki gre v obravnavo k pristojnim službam. Vse navedeno nas pripelje v zaključek, da je Mestna občina Kranj na področju zagotavljanja varnosti svojega mestnega okolja naredila nekaj pomembnih korakov in zato med mestnimi občinami tudi izstopa. Iz tega lahko sklenemo, da se Mestna občina Kranj zaveda pomena varnosti in s svojimi aktivnostmi poskuša zagotavljati varno življenjsko okolje,« so poudarili.
Na mednarodni konferenci so sicer strokovnjaki s področja varnosti dva dni razpravljali o problemih upravljanja varnostnih tveganj v sodobnem varnostnem okolju. Posebno pozornost so letos posvetili dejavnikom dvigovanja odpornosti kritične infrastrukture in izvajalcev bistvenih storitev, pri tem pa so iskali odgovore na vprašanje, ali in kako je kompleksnost varnostnega okolja sploh še obvladljiva. Kot so poudarili, je mogoče odgovore na sodobne varnostne izzive s področja kibernetskih tveganj iskati le v sinergiji med javnim in zasebnim sektorjem.