Davorin Vidmar in Andraž Cerar s svojim »ulovom« / Foto: Tina Dokl

Očistili blejski biser

Blejsko jezero je po zaslugi številnih potapljačev in prostovoljcev ponovno malo »lažje zadihalo« in se v okviru tradicionalne čistilne akcije osvobodilo navlake, ki se je skozi leta nabrala na dnu in brežinah.

Bled – Društvo za podvodne dejavnosti Bled (DPD Bled) je pod okriljem Slovenske potapljaške zveze (SPZ) v sodelovanju z Ribiško družino Bled, Občino Bled, Infrastrukturo Bled in Nacionalnim inštitutom za biologijo (NIB) v soboto, 20. maja, organiziralo jubilejno, 30. čistilno akcijo Blejskega jezera, na kateri je sodelovalo več kot sto potapljačev iz Slovenije, Srbije in Hrvaške. »Glavna motivacija za tovrstne čistilne akcije je želja po tem, da jezero postane takšno, kot je bilo pred mnogimi, mnogimi leti. Vesel sem, da so akcije vselej uspešne, vseeno pa bi si želel, da bi namen dogodka postal zgolj druženje oziroma priložnost za potop, ne več čiščenje smeti,« je pojasnil predsednik DPD Bled Janez Andrejc. Poudaril pa je tudi, da je smeti in onesnaževanja iz leta v leto manj, vseeno pa se nabere kar nekaj tako imenovanih tradicionalnih smeti, kot so plastenke, steklenice, pločevinke, včasih pa tudi kakšna tabla in stol. Poleg potapljačev je okoli sto udeležencev čistilo brežine Blejskega jezera, med njimi so bili tudi učenci in ravnatelja OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled in OŠ Antona Tomaža Linharta Radovljica. Blejski biser so s skupnimi močmi osvobodili skoraj pol tone odpadkov.

Župan Občine Bled Anton Mežan je poudaril, da bo čez deset let jezero precej drugačno, kot je danes, saj verjame, da se bo zavest tako občanov kot tudi turistov dvignila na višjo raven. Po drugi strani pa je poudaril tudi, da je naloga občine, da stori vse, kar je v njeni moči, za primerno komunalno infrastrukturo. »Seveda pa mora vsak posameznik začeti pri sebi in že z majhnimi dejanji, kot so pospravljanje smeti za sabo in kopanje ter sončenje na za to določenih mestih, kjer ne povzročajo erozije in uničujejo obalnega pasu, lahko veliko prispevajo k izboljšanju stanja jezera,« je še dejal blejski župan. Predsednik SPZ Mitja Slavinec je razmišljal podobno in poudaril, da sta veliko bolj kot posamezne čistilne akcije pomembni preventiva in permanentna skrb za podvodni ekosistem, ki lahko bistveno bolj pripomoreta k manj onesnaženim vodam. Ob tem pa je dejal tudi, da ga veseli, da je odpadkov v Blejskem jezeru vsako leto manj in da se kaže, da svoje poslanstvo vse bolj izpolnjujejo že na preventivni ravni.

Potapljač Andraž Cerar iz Hlebc, ki se s potapljaštvom ukvarja že dobrih 15 let, je po dveh urah v vodi povedal, da se opazi, da so v zadnjih letih resnično očistili jezero »stare« navlake in raznovrstnega železa, še vedno pa je mogoče najti veliko »trgovinskih« odpadkov za enkratno uporabo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 6. april 2021 / 15:13

Dramatika v znamenju žensk

Letošnja dobitnica nagrade Slavka Gruma Maja Šorli izhaja iz Kranja, nagrado za mlado dramatičarko prejme Nina Kuclar Stiković, bienalno Grün-Filipičevo priznanje pa gre Milanu Ramšaku Markoviću.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 3. februar 2020 / 14:51

Beneške maske malo drugače

Naklo – V torek, 4. februarja, bo ob 16. uri v Krajevni knjižnici Naklo odprtje razstave klekljanih beneških mask, ki so jih ustvarile pridne roke klekljaric na januarskih srečanjih v knjižnici. Ra...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:05

Davek odvisen le od okoljskih kriterijev

Vlada (v odhajanju) pripravlja nov zakon o davku na motorna vozila, po katerem naj bi kupci motornih vozil nižjega in srednjega cenovnega razreda plačali višji davek kot po veljavnem zakonu, kupci voz...

Kronika / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:02

Kamničani vodili narko združbo

Slovenski in hrvaški policisti so ta teden razbili mednarodno kriminalno združbo, ki je trgovala z različnimi drogami. Njen vrh naj bi prihajal z območja Kamnika.

GG Plus / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:02

Ponos kamniških jamarjev

Pred dvema letoma je minilo štirideset let od odkritja Kamniške jame, številne strokovne izsledke te jame, ki v Kamniško-Savinjskih Alpah velja za nekaj res posebnega, pa so člani Jamarskega kluba Kam...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:01

Prašičje kuge še ni, a grozi

V Sloveniji afriške prašičje kuge še ni, vendar se država tudi s pripravo zakona o interventnih ukrepih pripravlja na scenarij: kuga v Sloveniji.