Po Kranju vozi tudi Prešeren
V Kranju so prevzeli štiri električne mestne avtobuse, preostale štiri pa pričakujejo decembra. Njihova skupna vrednost je skoraj štiri milijone evrov, od tega jih z 2,8 milijona evri sofinancira Eko sklad.
Župan Matjaž Rakovec upa, da jim bo v tem mandatu uspelo kupiti še dodatnih dvanajst električnih avtobusov za mestni promet in tako zamenjati vse avtobuse na klasični pogon.
Kranj – »V Kranju smo zelo veseli, da s temi štirimi lepotci izpolnjujemo svojo nalogo, da postanemo zeleno in podnebno nevtralno mesto,« je kranjski župan Matjaž Rakovec poudaril na ponedeljkovem prevzemu štirih od skupno osmih naročenih sodobnih mestnih avtobusov na električni pogon MAN Lion's City E. Preostale štiri pričakujejo decembra, skupna vrednost vseh osmih avtobusov pa je blizu štiri milijone evrov. Do njih so prišli s pomočjo Eko sklada, saj so pridobili 2,8 milijona evrov njegove subvencije oz. 350 tisoč evrov za vsak električni avtobus, medtem ko njegova celotna vrednost znaša 495 tisoč evrov. Razliko je pokrila Mestna občina Kranj (MOK), župan pa računa, da bodo kupnino dobili poplačano z najemnino, ki jo bo za vozila plačeval koncesionar, podjetje Arriva.
Direktor Arrive Bo Karlsson je poudaril, da vključitev prvih štirih električnih avtobusov v javni mestni promet Kranja predstavlja pomemben mejnik v njihovih prizadevanjih za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv in prehodu na zeleno tehnologijo. »S tem boste v Kranju prispevali k čistejšemu in bolj zdravemu okolju,« je dejal Karlsson. Po podatkih župana bo po vpeljavi vseh osmih električnih avtobusov v MOK letno proizvedenih 360 ton manj ogljikovega dioksida.
»Zaradi naših zanamcev smo dolžni vlagati v t. i. zelene in trajnostne tehnologije ter rešitve. Krepitev in elektrifikacija javnega prometa je ukrep, na katerega ste v Kranju lahko zelo ponosni,« pa je poudaril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.
Pomena elektrifikacije prometa se po besedah ministra Hana zavedajo tudi v vladi. »Ta teden smo podpisali zavezo o sodelovanju pri Strateškem partnerstvu v Misiji Gremo, torej misiji zelene in tehnološke preobrazbe slovenske avtomobilske industrije. Vlada bo do leta 2027 vložila za prestrukturiranje te industrije skoraj 200 milijonov evrov,« je razložil minister.
Ob uvajanju električnih avtobusov so v Kranju predvideli tudi osem električnih polnilnic, ki jih vzpostavlja podjetje Riko. V ponedeljek so predstavili prve štiri, ki so jih uredili na polnilnem območju v bližini sedeža Arrive na Primskovem in omogočajo tudi polnjenje osebnih e-vozil, po dve polnilnici pa bosta še na sotočju Kokre in Save ter na Zarici, kjer bo tudi baterijski hranilnik za nemoteno polnjenje v primeru izpada električnega omrežja. Vrednost projekta, ki bo v celoti realiziran do jeseni, znaša okoli 960 tisoč evrov in ga bo občina v celoti pokrila s sredstvi iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Vse štiri avtobuse so poimenovali po znamenitih Kranjčanih (Francetu Prešernu, Janezu Puharju, Simonu Jenku in Janezu Bleiweisu), ki so vplivali tudi na grafično podobo vozil. Po pomembnih kranjskih osebnostih bodo poimenovali tudi ostale štiri avtobuse, ki bodo dobavljeni do konca leta.
MOK ima sicer v načrtu nakup še dodatnih 12 električnih avtobusov. »Približna flota, ki je potrebna za upravljanje javnega potniškega prometa, je od 18 do 20 vozil. Naša želja je, da bi še v tem mandatu vse avtobuse na klasični pogon nadomestili z električnimi,« je razkril župan in dodal, da se pripravljajo na nov razpis Eko sklada.