Valvasor vabi v gorenjske muzeje. / Foto: Igor Kavčič

Od baročnega razkošja do rudnika

Kranj – Gorenjski muzeji so v zadnjem desetletju dobro sodelovali v več skupnih tako razstavnih kot galerijskih projektih, ki so jih z uspehom predstavili širši javnosti. Konec lanskega leta so moči združili v akciji Z Valvasorjem po gorenjskih muzejih. Gre za skupno promocijsko akcijo, s katero v svoje matične muzejske hiše skupaj z Valvasorjem želijo privabiti nove obiskovalce z Gorenjske in širše Slovenije. Na spletni strani Valvasor-muzeji.si in Facebooku so na ogled promocijski videi.

Vaš vodič po muzejih ni nihče drug kot Janez Vajkard Valvasor, prvi muzealec, polihistor in poznavalec slovenskih pokrajin. Po svojem popotovanju je ob grafikah popisal tudi različne zanimivosti, ki jih muzeji tudi na zabaven način uporabijo pri svoji promociji. Skupinsko vstopnico za pet muzejev – po znižani ceni je na voljo več kategorij vstopnic – si je moč kupiti v posameznem muzeju ali na spletu, veljajo leto dni, vsak izmed muzejev pa ponuja ogled stalnih in občasnih razstav v matičnih muzejskih stavbah. Kot bi rekel Valvasor: »Predstavljam dragocenosti, ki so pomembnejše od zlata.«

V Makole po razkošje

Ena takih dragocenosti je zagotovo čudovit baročni dvorec Štatenberg v bližini kraja Makole na obrobju Haloz nad reko Dravinjo. Najbolj je znan po freskah in štukaturah v veliki slavnostni dvorani in elegantnih salonih, ki so levo in desno od nje. Alegorije na stropu velike slavnostne dvorane, obrobljene s štukaturami, ponazarjajo antično mitologijo: Znanost in Umetnost pod okriljem Miru ter štiri elemente: zrak, zemljo, vodo in ogenj, ki so nasploh znani kot nek zaščitni znak Attemsov, ki so bili v največjem razcvetu dvorca njegovi lastniki.

Znotraj dvorca je bil manjši baročni vrt, ki so ga kasneje preuredili v angleškem krajinskem slogu, zasnova pa je delno ohranjena še danes. Pot v dvorec je obsajena s kostanjevim drevoredom, širše območje parka pa je zasajeno z domačimi in tujerodnimi drevesi. Muzej je odprt vsako soboto od 10. do 12. ure in nedeljo od 10. do 18. ure.

Svet pod zemljo

Lahko bi rekli še sreča, da je rudnik v Zagorju prenehal delovati. Tako je Rudarski muzej Zagorje prvič svoja vrata odprl leta 1995 in je spomin na 240 let rudarjenja v Zagorski dolini. Ob dvajsetletnici so muzej obnovili in dodatno pomladili. Dodali so mu interaktivne vsebine, videoprojekcijo, širša znanja o muzeju pa si je mogoče pridobiti tudi s pomočjo pametnega telefona.

Seveda pa je posebno doživetje podzemnih rovov. Ker so vse jame v zagorski dolini že zaprte in zasute, so izdelali simulacijo rudniških podzemnih prostorov. Obiskovalci lahko doživijo podobne občutke, kot so jih doživeli rudarji, ko so se spustili globoko pod zemeljsko površje. Od blizu lahko vidijo podporje jamskih prog, jamski transport, križišče prog, različne vrste odkopnega podporja … Zagotovo pa vas bo očaral vodič, iskrivi sogovornik Vlado Poredoš.

In o življenju čebel

Vstop v Muzeje radovljiške občine bo na mednarodni muzejski dan brezplačen. Obiskovalce vabijo v vse enote muzeja: Čebelarski muzej, Mestni muzej, Kovaški muzej Kropa, Galerijo Šivčeva hiša in Muzej talcev v Begunjah. V četrtek ob 17. uri pa pripravljajo tudi javno vodenje po Čebelarskem muzeju, ki je leta 2021 zaživel z novo stalno razstavo Živeti skupaj. O čebeli in človeku. Poseben poudarek na javnem vodenju bo veljal razlagi življenja čebel v opazovalnem panju, ki je del muzejske razstave.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 28. november 2013 / 15:00

Glasovci ne počivajo

Končana je šesta športno rekreativna sezona druščine, ki na prsih nosi ime Gorenjski glas.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 4. januar 2020 / 16:24

Ošpice v zagonu

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je v lanskem letu sicer po svetu zaradi ošpic umrlo 140 tisoč ljudi. In to število se je v zadnjih dveh letih kar dvainpolkrat povečalo!

Gospodarstvo / sobota, 4. januar 2020 / 16:21

Novosti pri davkih in prejemkih

Prvega januarja so začele veljati nekatere spremembe pri davkih. Višja minimalna plača.

Gospodarstvo / sobota, 4. januar 2020 / 16:20

Zaupanje v slovenski med

Na testiranju je večina vzorcev medu prejela oceno dobro, med najboljšimi pa so bili vzorci medu s slovenskim poreklom.

Kranj / sobota, 4. januar 2020 / 16:19

Božična noč sv. Tilna

Spodnja Besnica – Danes, v soboto, 4. januarja, bo v cerkvi sv. Janeza Krstnika Koncert božičnih pesmi z naslovom Sveta noč, blažena noč – pesem za vse čase. Na že tradicionalnem koncertu bo nastop...

Zanimivosti / sobota, 4. januar 2020 / 14:40

Praznične lučke

V prazničnih dneh je vsepovsod okoli nas zasijala živobarvna svetloba. Središča mest so utripala v živahnem ritmu tisočerih luči in okraskov, po ulicah pa so se širile prijetne vonjave domačih jedi...