Gostili zbor svetovnega formata
Aprila je Kranj gostil enega najboljših moških zborov v svetovnem merilu – zasedbo Zero8 iz Švedske. Na koncertu v dvorani Gimnazije Kranj sta se mu pridružila Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj in Akademski pevski zbor France Prešeren Kranj. Skupaj so ustvarili glasbeni večer za zborovske sladokusce.
Švedsko moško zasedbo Zero8, ki jo od leta 2015 vodi Rasmus Krigström, zborovodja, aranžer, skladatelj in pevec, je v goste povabila Barbara Kušar, predsednica Kulturnega društva Gimnazije Kranj. »Z veseljem so ga sprejeli, čeprav je bil zaradi slabih letalskih povezav na naše osrednje letališče to kar velik logistični zalogaj. Tako se je druščina 43 švedskih pevcev v Kranj pripeljala s štirimi različnimi leti in z vlakom, nekateri celo z osebnim avtomobilom,« je povedala Kušarjeva, ki je zbor spoznala na mednarodnem tekmovanju v Riminiju leta 2015, kjer so si pripeli zmago. »Mene pa so poleg dovršene izvedbe programa navdušili s svojim občutenjem glasbe. Zelo očitno so uživali v vsakem odpetem tonu, prepevali so tudi zunaj uradnega programa,« je dodala.
Čeprav se samo štirje pevci v zboru profesionalno ukvarjajo z glasbo, drugi pa so si ustvarili kariere na najrazličnejših področjih, je ljubezen do petja tisto, kar dela ta zbor tako poseben. Sprejeti so bili tudi na prestižno mednarodno tekmovanje Gallus v Mariboru, kjer so v družbi še sedmih izbranih zborov iz Indonezije, Portorika, Irske, Italije, Latvije, Španije in Slovenije nastopili konec aprila. Zbor Zero8 sicer čuti posebno ljubezen do glasbe barbershop, ki pa je, kot pravijo, le ena barva na vedno večji paleti žanrov, ki jih zanimajo. Skozi leta so se lotili tudi roka, popa, klasičnega švedskega repertoarja za moške, renesanse, baroka in še česa.
V Kranju so se predstavili s programom, s katerim so nastopili na tekmovanju v Mariboru in tam zopet zmagali, s tem pa si prislužili vstopnico na tekmovanje, ki bo prihodnje leto v bolgarski Varni. Tu se bodo potegovali za veliko nagrado Evrope v zborovskem petju. Kot presenečenje so v Kranju zapeli še obvezno skladbo Godec pred peklom, ki jo je za tekmovanje Gallus napisala skladateljica Nana Forte, in naredili vtis s korektno izgovarjavo slovenščine.
Domači Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj z dirigentom Erikom Šmidom, ki je preteklo jesen praznoval dvajsetletnico delovanja, je navdušil z romantično skladbo Pesem deklice in ljudsko Slišala sem ptičko pet ter sodobno Poljske cvetlice. Manjkala ni niti živahna priredba mehiške ljudske Las Amarillas, ki je postala zaščitni znak zbora.
Posebno glasovno doživetje je bila izvedba Belokranjskega kresa v obliki zborovske improvizacije na tri različne teme, v kateri so se mladim pevkam pridružili člani Akademskega pevskega zbora France Prešeren Kranj, ki ga prav tako vodi dirigent Erik Šmid. Zbor se je konec aprila udeležil tekmovanja Venezia in musica v Benetkah in mestu Caorle, kjer je znova blestel in osvojil dve zlati priznanji. Na koncertu v Kranju smo slišali izsek iz raznolikega programa, ki ga je zbor pripravil za sodelovanje na italijanskem festivalu. Zapeli so Vodomete, ljudsko San se šetao ter uspešnice Ta na Solbici, Butterfly in Music down in my soul.
Koncert so pevci vseh treh zborov zaključili s priredbo švedske ljudske pesmi Limu, Limu, Lima. Več kot sto pevcev je poželo navdušenje občinstva, ki so mu na koncu postregli še s slovensko pesmijo Pa se sliš'. »Zbor svetovnega formata smo bili prisiljeni gostiti v naši telovadnici, saj Kranj še vedno nima primerne koncertne dvorane. Malce smo bili v skrbeh, kako bodo pevci, ki so navajeni razkošnih prizorišč, to sprejeli. Pa so bili zelo uvidevni in profesionalni. Izkazali so se za izjemno simpatične in sproščene ljudi, njihov prvi vtis o Sloveniji, Kranju in kvaliteti našega zborovskega petja pa je bil nadvse pozitiven,« je še povedala Barbara Kušar.