Zavetje pred nasiljem
»Nihče ni tako malo vreden, da bi moral prenašati nasilje,« poudarjajo v Društvu za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske.
»To dejanje terja veliko poguma, saj je treba zapustiti dom, ki so ga soustvarjale, in iti v neznano ...«
Kranj – Društvo Varna hiša Gorenjske izvaja tri programe, namenjene podpori žrtvam nasilja in ženskam v stiski: varna hiša, materinski dom ter center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja.
Varna hiša
V varno hišo, ki deluje na tajni lokaciji, se je lani pred nasiljem zateklo 48 žensk in otrok (štirje manj kot predlani). »Nekaj več jih je klicalo, da potrebujejo pomoč in razmišljajo o odhodu iz nasilnega razmerja, a se kasneje za to (še) niso odločile. To dejanje terja veliko poguma, saj je treba zapustiti dom, ki so ga soustvarjale, in iti v neznano, čeprav veš, da je to trenutno edina in najboljša rešitev,« so pojasnili v društvu. V program varne hiše je bilo od začetka delovanja v letu 2003 vključenih 539 žensk in ravno toliko otrok. Žrtvam nasilja omogočajo umik v varen prostor ter podporo pri ozaveščanju o osebni situaciji, pri zavestnem spreminjanju lastnega življenja, razvijanju veščin za življenje in tudi podporo po odhodu iz programa.
»Pravico imate živeti brez nasilja, v miru, in sprejemati odločitve o sebi. Pokličite 051 200 083. Pokličete nas lahko od ponedeljka do četrtka od 8. do 18. ure in v petek od 7. do 13. ure,« so razložili v društvu.
Materinski dom
V Materinski dom Gorenjske, ki od leta 2017 deluje v Kranju, je bilo lani vključenih 22 uporabnikov – žensk in njihovih otrok (predlani 27), od začetka delovanja v letu 2010 pa so v program vključili 103 ženske in 137 otrok. Materinski dom je namenjen nosečnicam, ženskam z otroki in izjemoma ženskam brez otrok, ki so se znašle v socialni stiski in nimajo druge možnosti bivanja ter so pripravljene aktivno reševati svojo situacijo. »V okviru programa uporabnikom nudimo prostor, zaščito, podporo, strokovno pomoč in zagovorništvo. Zagotavljamo jim varen prostor, podporo in učenje ter razvijanje socialnih veščin za življenje, jih podpiramo in krepimo pri starševski vlogi in vzgoji otrok ter nudimo podporo po odhodu iz programa,« so pojasnili v društvu. Če ste v stiski in ne veste kam, lahko pokličete v materinski dom na 031 688 805.
Center za svetovanje
V centru za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja uporabnicam in uporabnikom nudijo informacijske, razbremenilne, psihosocialne in svetovalne razgovore ter jih informirajo o možnih oblikah pomoči. Uporabnikom nudijo tudi spremstvo do različnih služb, strokovnjakov in po potrebi izvajajo zagovorništvo.
Lani je bilo v program vključenih 130 različnih uporabnikov, kar je občutno več kot predlani, ko jih je bilo 95. »V program se vključujejo ženske, moški, otroci in mladostniki. Imajo možnost podpore in pomoči, individualnega svetovanja in informiranja, ki jim omogočajo lažje in hitrejše reševanje problema. Strokovno pomoč nudimo brezplačno,« se povedali v društvu. V centru (Oldhamska 14, Kranj) se lahko oglasite v ponedeljek in torek od 13. do 19. ure, ob sredah, četrtih in petkih pa od 8. do 15. ure. Za termin se lahko dogovorite na telefonski številki 030 380 380 ali e-naslovu: cis.gorensjke@siol.net. V letu 2022 je začela delovati še skupina za samopomoč za žrtve nasilja oz. po preživetem nasilju, ki je namenjena medsebojni podpori.