Plačevanje z gotovino
Tehnološki razvoj je neizogiben, sodobni načini plačevanja vedno bolj nadomeščajo in izpodrivajo gotovino. Kot ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije, se izrivanje gotovine kaže v uvajanju digitalnih plačil, ukinjanju bankomatov in bančnih poslovalnic za gotovinsko poslovanje, zviševanju stroškov pri gotovinskem plačevanju in tudi v zaračunavanju nadomestil za polog in dvig gotovine.
V zvezi potrošnikov so preverili nadomestila, ki jih banke in hranilnice zaračunavajo potrošnikom pri gotovinskem poslovanju. Večina bank jim zaračuna nadomestilo za pologe in dvige kovancev, ne pa tudi za bankovce. Izjema je le ena banka, v tej banki znaša nadomestilo za polog bankovcev 0,2 odstotka od zneska oziroma najmanj 1,50 evra. Nadomestila za polog večjega števila kovancev oziroma kovancev nad določenim skupnim zneskom so različno visoka, večinoma znašajo od 1 do 2,6 odstotka vrednosti zneska oziroma najmanj od enega do dveh evrov.
Po zakonu o uvedbi evra prodajalec kupcu ne sme zavrniti gotovine, vendar pa pri tem veljajo tudi nekatere izjeme. Stranki se lahko sporazumno dogovorita, da bosta uporabili drugo plačilno sredstvo. Nobena stran, ne prodajalec in ne kupec, ni pri posameznem plačilu zavezana sprejeti več kot petdeset kovancev. Pri plačevanju z gotovino velja tudi načelo dobre vere. Če prodajalec nima drobiža, vrednost bankovca pa je nesorazmerna z vrednostjo nakupa, lahko prodajalec zavrne sprejem bankovcev za dvesto in petsto evrov, vendar pa se mora v takem primeru s kupcem dogovoriti o tem, kako naj bi poravnal znesek.
Predvsem za starejše uporabnike je prehod na digitalno plačevanje lahko velik ali celo prevelik izziv, zato bi bilo prav, da bi ohranjali tudi plačevanje z gotovino, opozarja Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije.