Pohodniška pot do vodnih virov
Nova daljinska pohodniška pot povezuje reke, potoke, jezera, vodne izvire in slapove v Kamniško-Savinjskih Alpah.
Kamnik – Sodelujoči v projektu Mreža vodnih poti v Kamniško-Savinjskih Alpah so zasnovali turistični produkt, ki temelji na bogastvu in kvaliteti vodnih virov na tem območju ter poudarja pomen njihovega ohranjanja. »Varstvo narave mora biti en korak pred razvojem turizma, če želimo načrtovati tak razvoj, da bomo dolgoročno tukaj živeli zadovoljni prebivalci in da bodo tudi obiskovalci navdušeni nad izjemnostjo tega prostora, zato je poudarek na ozaveščanju,« o prizadevanjih projektnih partnerjev pravi Barbara Strajnar z Občine Kamnik.
Daljinska pohodniška pot poleg vodnih točk povezuje še druge naravne vrednote, kulturno dediščino in turistično ponudbo na območju omenjene gorske verige. »Namen projekta je dati območju Kamniško-Savinjskih Alp privlačen in prepoznaven sonaravni turistični produkt, ki bo zaradi povezanosti vsakega od nas z vodami privabil obiskovalce in poskrbel za razvoj lokalnega gospodarstva,« nam je pojasnil Uroš Brankovič s Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj in ob tem poudaril, da obilje in kvaliteta voda ter s tem tudi njihova lepota in pozitiven vpliv niso sami po sebi umevni. »Danes so zaradi različnih pritiskov, tudi masovnega nekvalitetnega turizma, ponekod že ogroženi, zato je namen vodne poti in aktivnosti, ki so povezane z njo kot so recimo Festivali pitne vode, ter sodelovanja občin, društev, domačinov ... predstaviti pomen in hkrati ranljivost teh voda oziroma narave in krajine.«
Pot je razdeljena na enajst etap s povprečno dolžino dobrih 17 kilometrov, ki vodijo iz doline Kamniške Bistrice pod Krvavec, nato v Preddvor in po stari tovorni poti na Jezersko. Čez Jezerski vrh se spusti v Belsko Kočno in čez Pavličevo sedlo v Logarsko dolino, v Solčavo, popelje do Luč in Podvolovljeka ter čez Kranjski rak v Stahovico. Trasa je natančneje predstavljena na spletni strani mapzs.pzs.si, naložena je tudi v mobilno pohodniško aplikacijo maPZS, prav tako pa so se snovalci poti lotili izdelave pohodniške karte, ki naj bi bila v kratkem na voljo v turistično-informacijskih centrih v Kamniku, Preddvoru, Cerkljah, na Jezerskem, Ljubnem, v Solčavi in Lučah.