Darja Delavec ob sajenju svoje vrtnice

Vsaka vrtnica ima svojega darovalca

Grad Dvor v Preddvoru iz dneva v dan spreminja svojo podobo – na bolje in na lepše. Nedavno so ob pročelje in ob vhod na dvorišče gradu že zasadili tudi prve vrtnice.

Preddvor – Ljubiteljska vrtnarka in krajinarka Vera Borlak iz Celja je tista, ki so ji zaupali celotno zasnovo vrta z idejnim načrtom vred. Tako jo ta trenutek lahko imenujemo kar grajska vrtnarka gradu Dvor v Preddvoru.

Borlakova pravi, da vrtnari več kot štirideset let. V življenju se je ukvarjala že s kar nekaj podobnimi in tudi popolnoma drugačnimi projekti, pri grajskem vrtu preddvorskega Dvora pa združuje vse doslej pridobljeno znanje. »Osebno imam najraje trajnice. Sem hodim že kakšna dva meseca, urejamo in pripravljamo teren, ko pa sem pred dobrim mesecem začela urejati prve zasaditve, so bile to moje cvetlice, cvetlice prijateljic vrtnark pa še kdo se je odzval,« pove. Velika darovalka je bila na primer tudi Marija Trošt iz Vipave, ki je zelo znana v vrtnarskih krogih, saj ima tudi sama izjemno lep vrt trajnic, še doda.

Popelje nas skozi vhodna vrata, kjer vidimo kup vrtnic, ki so takrat čakale na skorajšnjo zasaditev. Predstavi nam idejni koncept in pojasni, da je ena od dveh velikih vrtnic, ki ju vidimo, od grofice Tanje Šubelj, druga občinska oziroma vrtnica preddvorskega župana Roka Robleka. Grofičina je vzpenjavka, stebelna povešena in rožnate barve, medtem ko bo županova cvetela v rdeči barvi, izvemo. Rožnata je našla svoj prostor na desni strani glavnega vhoda na dvorišče gradu, rdeča na levi. »Pri vhodnih vratih v grad pa bodo na sredini stene na vsaki strani tri, spet stebelne, a malce manjše, ki imajo ravno tako vsaka svojega darovalca,« nadaljuje Vera Borlak.

Ob obisku smo pri sajenju že videli domačinko in občinsko svetnico Darjo Delavec, dan kasneje so svoje posadili še drugi, med njimi so vrtnica Zavoda za turizem Preddvor, vrtnica grofičine sestre, vrtnica znane violinistke Inge Ulokina. Potem pa bo tu cvetelo še lepo število nižjih vrtnic rožnate barve pa tudi še plezalke. Precej jih je prispelo iz drevesnice Omorika z Mute, ki jih je deset tudi podarila. Kasneje smo na strani gradu Dvor na Facebooku zasledili, da je vseh vrtnic skupaj že več kot sto.

Vrtnice sorte zepeti pa so tiste, ki nam jih je Borlakova še posebno želela predstaviti, saj so bile kupljene oziroma pridobljene na zanimiv način. Pojasni: »Darja Delavec je namreč na Facebooku objavila, ali bi kdo želel posvojiti vrtnico. In kar se mi zdi še posebno zanimivo: v nekaj urah so ljudje kupili oziroma na ta način 'posvojili' vseh 31 vrtnic; in to večinoma Preddvorčani in okoličani. Je pa zepeti posebna vrtnica, ker se ne sadi neposredno v zemljo, temveč v posodo. Pa tudi obnaša se kot posodovke enoletnice. Na svetovnem trgu ta vrtnica v bistvu predstavlja novost. V Evropi je prisotna dve, tri leta. Cveti celo poletje, in to bogato.« Razporedili naj bi jih v okolici kavarne. Zasaditev načrtujejo v maju, ravnali pa bodo v skladu z aktualnimi ukrepi, ki jih upoštevajo ves čas, kar urejajo grad in njegovo okolico.

Borlakova še pove, da bodo vsako posajeno vrtnico označili z imenom in priimkom njenega »posvojitelja«, tako da jo bo ta dejansko lahko spremljal.

Nekaj besed je ljubiteljska vrtnarka namenila še novemu zeliščnemu vrtu oziroma kotičku, kot ga je poimenovala, ki je nastal pod okni sobe gradu, v kateri bo lekarna s pridihom preteklosti. V njem najdemo kar 45 zelišč, ki so jih dobili v dar iz Minoritskega samostana Olimje, ki je po vsej Sloveniji znan po svoji zeliščni lekarni in bogatem zeliščnem vrtu. Za konec pa nas je zanimalo še, ali bo tudi v nadaljevanju ostala »grajska vrtnarka«. Nasmehnila se je in odgovorila, da za zdaj bo ona skrbela za zeliščno in cvetočo zunanjo podobo gradu, kako bo v prihodnosti, bodo pa še videli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 8. julij 2009 / 07:00

Obletnica sorške kulture

Kulturno umetniško društvo Oton Župančič Sora letos praznuje 60 let delovanja.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 17. avgust 2013 / 12:03

Znižane zaloge krvi, povabilo k darovanju

Ljubljana, Zgornje Duplje - Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino imajo nekoliko znižane zaloge krvi krvnih skupin A (RhD-poz) in B. »V sodelovanju z območnimi združenji Rdečega križa zal...

Zanimivosti / sobota, 17. avgust 2013 / 12:02

Nalezljiva mogočnost

V Kranju »mogočnost« očitno postaja nalezljiva. Zadnji mesec smo tako kot po vsej Sloveniji tudi na Gorenjskem v obliki suše bili deležni mogočnosti narave. V več stoletij prvi hiši mesta...

GG Plus / sobota, 17. avgust 2013 / 12:01

General Frank Gorenc

Leta 1961 se je iz Ljubljane v Ameriko napotila slovenska družina Gorenc. Njena sinova Stanley in Frank sta postala generala ameriškega letalstva, Frank pa je ta mesec prevzel poveljstvo nad ameriš...

Kronika / sobota, 17. avgust 2013 / 11:59

Množična nesreča na Betinovem klancu

Bled - V torek okoli 16. ure se je na Betinovem klancu na Bledu zgodila prometna nesreča, ki jo je povzročil 52-letni Belgijec. Z osebnim avtomobilom je nenadoma zapeljal na nasprotni vozn...

Radovljica / sobota, 17. avgust 2013 / 11:45

Lepo, mehko in natančno …

Na tradicionalnem, že 25. Alpskem pokalu v Lescah so si gledalci lahko ogledali več kot 40 poletov radijsko vodenih modelov maket letal. Osupljive akrobacije, a tudi nesrečen padec na tla.