Prevzem računa obvezen
Sistem, ki je bil v veljavi med letoma 2016 in 2022, se vrne 18. aprila.
Za kupca, ki računa ne prevzame, globa znaša štirideset evrov.
Ljubljana – Minuli mesec sprejeta novela Zakona o davčnem potrjevanju računov ponovno uvaja obvezno izročanje računa za kupljeno blago oziroma opravljeno storitev, ukinjeno lani januarja. Davčni zavezanci so tako v zadnjem letu račun morali izdati, odločitev, ali ga vzamejo ali ne, pa je bila v rokah kupcev.
Upad izdanih računov
Sprememba je namenjena obvladovanju sive ekonomije in varovanju pravic, ki jih ima kupec – brez izdanega računa namreč ni seznanjen s tem, kaj vse mu je bilo zaračunano, prav tako pa ne more uveljavljati reklamacije ali garancije, pojasnjujejo na ministrstvu za finance. Glede prvega razloga pa: število potrjenih računov v letu 2022 se je v primerjavi z letom 2019, ki je bilo izbrano zaradi vmesnega obdobja epidemije, zmanjšalo bolj, kot se je zmanjšalo število zavezancev, ki davčno potrjujejo račune. »Posebej znaten je upad izdanih računov v nekaterih dejavnostih, kritičnih z vidika sive ekonomije.« Največji upad ugotavljajo v gradbeništvu – v tej dejavnosti je bilo lansko število davčno potrjenih računov za 33,3 odstotka manjše kot leta 2019, sledijo osebne storitve (frizerstvo, kozmetika in pedikura) z 21,6-odstotnim upadom, vzdrževanje in popravila motornih vozil z 18,7-odstotnim zmanjšanjem števila, trgovina na drobno v cvetličarnah z 18-odstotnim in gostinstvo s 17-odstotnim; gledano le strežbo pijač pa je bil padec 25-odstoten, so poudarili na ministrstvu.
Vseh davčno potrjenih računov je bilo lani po podatkih finančne uprave nekaj več kot 900 milijonov, kar je 8,9 odstotka manj kot v letu 2019, število davčnih zavezancev pa je bilo v primerjavi s tem letom nižje za 1,6 odstotka.
Kakšne so globe
Za podjetnike in pravne osebe, ki kršijo zakonska določila, je predvidena globa v razponu od 800 (za odgovorno osebo) do 75 tisoč evrov, za kupca, ki računa ne prevzame, pa znaša 40 evrov. Na ministrstvu poudarjajo, da je ta namenjena predvsem ozaveščanju, da je račun treba vzeti. Ob tem so navedli, da doslej ni bila nikoli izdana. »Finančna uprava je namreč v odkritih primerih izrekala le ustna opozorila.«
Spodbujajo tudi k izdaji računov v elektronski obliki (po elektronski pošti, aplikacijah in podobno), saj imajo povsem enako veljavo kot fizični, hkrati pa z elektronsko izročenimi računi prispevamo k varstvu okolja, so še pojasnili.