V nedeljski reševalni akciji na Mali Mojstrovki je sodelovalo več kot petdeset gorskih reševalcev. / Foto: GRZS

Tečajnike odnesel snežni plaz

V snežnem plazu, ki je na velikonočno nedeljo med vzponom po Župančičevi grapi na vrh Male Mojstrovke presenetil sedem planincev, se jih je pet poškodovalo, od tega trije huje in dva lažje.

Kranjska Gora – V skoraj sedemurni reševalni akciji v zelo slabih vremenskih razmerah, ki so jih krojili megla, dež, sneženje, veter in mraz, je 53 gorskim reševalcem, trem pripadnikom Gorske policijske enote (GPE), ekipi Helikopterske nujne medicinske pomoči in posadkama helikopterjev Slovenske vojske (SV) in policije v nedeljo uspelo rešiti vseh sedem planincev, ki jih je med vzponom po Župančičevi grapi na Malo Mojstrovko zajel snežni plaz. Pet poškodovanih so s helikopterjema prepeljali v ljubljanski klinični center in jeseniško bolnišnico, kjer so ostali na zdravljenju. Zdravnik reševalec-letalec iz GRS Jesenice Jernej Arh je pojasnil, da gre pri treh huje ponesrečenih planincih (dva sta se lažje poškodovala) za poškodbi zgornje in spodnje okončine ter v enem primeru za hujšo poškodbo glave in prsnega koša.

Policija okoliščine še preiskuje

Po prvih informacijah iz vrst gorskih reševalcev so bili planinci v nedeljo dopoldan na tečaju varne hoje v gorah. Vodja GPE Matej Brajnik je po koncu reševalne akcije povedal, da Župančičeva grapa sodi med alpinistične vzpone, policisti pa še zbirajo obvestila o tem, kako je do vzpona po tej smeri prišlo. Prav tako še ne vedo, kaj je bil vzrok sprožitve, domnevajo pa, da je bila to ali opast na vrhu ali kložast plaz napihanega snega. »Z vsemi udeleženimi planinci moramo opraviti razgovore, da povedo, zakaj je do nesreče prišlo. Zbiramo tudi obvestila, da ugotovimo namen tega vzpona, okoliščine organizacije in mogoče tudi medsebojne odnose v smislu odgovornosti. Vse to še poteka, verjamem pa, da bodo v naslednjih nekaj dnevih policisti prišli do zaključka,« je dejal. Kot je dodatno pojasnil, vzpon do točke, kjer so se planinci na koncu ustavili, glede na razmere ni bil zahteven, ne pa tudi lahek. »Na položnejših delih so se v snegu delale stopnice, tako da neke izrazite zahtevnosti iz tega vidika ni bilo.«

»Že reševanje ene osebe s hudimi poškodbami je precej zahtevno, tako veliko število poškodovancev pa naredi akcijo zares izredno,« je poudaril Klemen Belhar, podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije. Glede morebitne odgovornosti za nesrečo se ni želel opredeliti. »Odgovornost preiskuje policija, ne gorski reševalci. Mi rešujemo, občasno pa tudi opozarjamo. Če poročajo o dokaj dobrih razmerah, je težko biti preveč strog do tega. Ampak vendarle vreme ni prav idealno, mislim, da mora vsak odgovorno premisliti, preden gre v gore, zlasti pozimi in v slabem vremenu. Mogoče je bila tu narejena nekoliko slaba presoja,« je dejal.

Nikogar ni zasulo

Vodja reševanja Aleš Robič iz Gorske reševalne službe (GRS) Kranjska Gora je pojasnil, da so klic na intervencijo prejeli v nedeljo ob 9.40. Po prvih podatkih naj bi se sedem planincev oziroma alpinistov po Župančičevi smeri v Mali Mojstrovki poskušalo povzpeti na vrh, tik pred izstopom iz smeri pa jih je presenetil plaz. »Plazu sta se dva nekoliko izognila, ostalih pet pa je odnesel po grapi približno 150 višinskih metrov nižje, kjer so se zaustavili, nihče pa ni bil zasut. Vseh pet je bilo poškodovanih.«

Zaradi slabega vremena so sprva predvideli, da bodo morali reševanje v celoti izvesti klasično, kljub temu pa so aktivirali še helikopterja. »To se je kasneje izkazalo za zelo pametno potezo, saj se je vreme občasno toliko izboljšalo, da sta lahko helikopterja opravila precej dela, kar je precej pospešilo potek reševalne akcije, pristop do mesta nesreče in kasneje evakuacijo ponesrečencev. Helikopterja sta vozila ponesrečence do meje megle, od tam naprej so še nekaj tristo višinskih metrov dostopali po grapi peš. Reševalci so morali prenesti opremo za pet poškodovanih, vseh pet poškodovanih so imeli na gorskih nosilih. Tam je teren tako zahteven, da je bilo treba nosila spuščati po vrveh. Vremenske razmere so bile zelo neugodne, v času intervencije je zapadlo tudi približno deset centimetrov snega,« je Robič opisal zahtevnost reševanja. Ob 14. uri je helikopter Slovenske vojske prva dva hudo ponesrečena planinca odpeljal v ljubljanski klinični center, v naslednjih dveh urah so reševalci klasično spustili po pobočju še ostale tri ponesrečence; enega so prepeljali v ljubljansko, dva pa v jeseniško bolnišnico. Akcijo, v kateri so sicer sodelovali gorski reševalci iz sedmih postaj GRS (Kranjska Gora, Bovec, Rateče, Mojstrana, Kranj, Radovljica in Jesenice), so končali ob 16. uri.

Nadporočnik Matija Zupančič, kopilot sodelujočega helikopterja SV, je povedal, da je helikoptersko reševanje trajalo dlje, kot je helikopter sposoben ostati v zraku brez dodatnega goriva, zato so v Lesce pripeljali cisterno, iz katere so gorivo dvakrat dotočili vojaškemu helikopterju in enkrat policijskemu. »V zelo zahtevnih vremenskih pogojih nam je bilo v interesu, da čim več reševalcev spravimo čim višje oziroma čim bližje ponesrečencem. Vse pa je bilo treba izvesti z vitlanjem, saj bi helikopterju zaradi zelo lahkega snega zelo hitro pobiralo vidljivost, če bi to počeli iz naslona.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 17. januar 2016 / 20:58

Aberšek odhaja v Telekom

Ljubljana – Predsednik uprave delniške družbe Sava Aleš Aberšek je bil v torek imenovan za člana uprave družbe Telekom Slovenije, kjer bo odgovoren za področje financ in ekonomike. Poleg financ bo...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Zgodba s srečnim koncem

Vrsto let sem z zaprtimi očmi hodila mimo sreče, ki je ležala ob poti.

GG Plus / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Med sosedi 57

Ko je v začetku septembra tudi predsednik italijanske republike Giorgio Napolitano podpisal odlok o veljavnosti zaščitnega zakona za Slovence v 32 občinah Furlanije - Julijske krajine, Slove...

Splošno / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Anketa: Na Golniku prekuhavajo vodo

Borut Haklin: »Pred približno dvema tednoma smo dobili na dom obvestilo, da moramo prekuhavati vodo. Že dlje časa pa se govori, da je voda oporečna. Vodno zaj...

Zanimivosti / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Odprta vrata delovnega centra

Ob dnevu odprtih vrat v škofjeloški enoti Varstveno delovnega centra Kranj so letos res lahko na široko odprli vrata in vanjo povabili obiskovalce, saj so od junija v novih, večjih prostorih.

Kronika / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Kriminal

Poželi konopljo Mojstrana - Kranjskogorski policisti bodo zaradi posedovanja in gojenja konoplje kazensko ovadili 27-letnega Mojstrančana. Pri hišni p...