Zbornik s Križevpotnim vencem
Ob Dnevih Škofjeloškega pasijona je izšla tudi nova, letos že osemnajsta številka zbornika Pasijonski doneski, ki jo bogati naslovnica z vitrajem mojstra Marka Jermana, ki je zbornik popestril s Križevpotnim vencem.
Zbornik Pasijonski doneski izhaja že od leta 2006, njegov ustanovitelj in urednik pa je bil do leta 2017 Alojzij Pavel Florjančič. Kot je ob letošnji predstavitvi prejšnji teden povedala sedanja glavna urednica Helena Janežič, se brez njega zgodba o tem zborniku ne bi začela in ne nadaljevala.
Danes uredniški odbor sestavlja sedem članov, poleg Janežičeve in Florjančiča še Blaž Karlin, Hiacinta Klemenčič, Matija Ogrin, Andreja Ravnihar Megušar in Jože Smukavec.
Izdajatelja sta Muzejsko društvo Škofja Loka in Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, izid pa vedno finančno omogoči Občina Škofja Loka.
»V 18 številkah je izšlo okoli tristo znanstvenih in poljudnih strokovnih prispevkov. V prvem delu zbornika, ki mu preprosto rečemo Pasijonski doneski, so bolj znanstvena in strokovna besedila, v drugem delu z naslovom Pasijonski razgledi, pa je vsako leto kronologija oziroma pregled, kaj vse se je na temo pasijona dogajalo v preteklem letu,« je povedla Helena Janežič.
Letošnjo izdajo je z uvodnim razmišljanjem začel brat Jožko Smukavec, ki je opozoril tudi na jubilejno obletnico, ki jo v sebi nosi leto 2023. »Ti kaj pomeni obletnica 1050? Ti kaj pove dejstvo, da so bili naši kraji prvič omenjeni v darilni listini leta 973, in sicer s pripadajočimi kraji Suha, Žabnica, Lonka (Stara Loka) in Selca?« je zapisal Jožko Smukavec in dodal, da je treba odkrivati, kaj imamo in kaj je pri tem dragoceno.
Pasijonski doneski
V prvem delu zbornika so nato zbrani zapis Matije Ogrina Pesem od gore Kalvarije v rokopisu iz Kokre, Ane Kocjančič O scenografiji pasijonskih iger med obema vojnama, Jaše Drnovška Škofjeloška bratovščina sv. Rešnjega telesa med utrjevanjem vere in skrbjo za onostranstvo, Herte Maurer - Lausegger Drabosnjakova pasijonska igra na Koroškem in časopis Mir, Helene Janežič Slovenski pasijon v Clevelandu, Andraža Arka Pasijon v zadnjem obdobju nemega filma in Vincencija Demšarja Postaje križevega pota in cerkev na Hribcu v Puštalu pri Škofji Loki.
Pasijonski razgledi
Pasijonski razgledi nato opisujejo lanske Dneve Škofjeloškega pasijona, o čemer je pisala Ema Nunar, Urška Florjančič pa je pisala o Škofjeloškem pasijonu v risbi Janeza Plestenjaka in Pasijonskih Reminiscencah. Rafał Kędzierski je pripravil zapis o Logaškem pasijonu 2022, o pasijonskih romanjih iz Žirovskega Vrha v Logatec leta 2017 in lani pa je pisal Alojz Pavel Florjančič. Blaž Karlin je pripravil prispevek o Pasijonkah 2022, Jakob Vrhovec pa o letošnji pasijonski razstavi, ki si jo je te dni moč ogledati tudi v Sokolskem domu. O letnem srečanju združenja Europassion v katalonski Esparregueri je pisal Aleksander Igličar, o premierni uprizoritvi pasijona v Oberammergau pa Andreja Ravnihar Megušar.
Pasijonske besede in podobe
Nekaj posebnega v letošnji izdaji so zagotovo pasijonske besede in podobe, ki govorijo o križevem potu. Ta po besedah Verene Koršič - Zorn označuje tako ljudsko pobožnost kot upodobitev trpljenja oziroma poti, ki jo je prehodil Kristus s križem, od Pilatove obsodbe do križanja na Kalvariji. O mojstru vitraja Marku Jermanu je prispevek pripravil Blaž Karlin, njegov prepoznavni umetniški slog pa je moč občudovati v številnih cerkvah ter drugih bogoslužnih prostorih in zasebnih stavbah. V Pasijonskih doneskih se predstavlja s Križevpotnim vencem.