Razvojno naravnani proračun
Gorjanski svetniki so na tretji redni seji v drugi obravnavi sprejeli predlog proračuna za leto 2023, ki predvideva dobrega 5,5 milijona evrov prihodkov in nekaj več kot 6,2 milijona evrov odhodkov.
Med drugim so vključili participativni proračun in zagotovili sredstva za projekt Prostofer.
Zgornje Gorje – Proračunski primanjkljaj so pokrili s sredstvi splošnega sklada, ki je na 31. decembra 2022 znašal slabih 638.600 evrov, tako je proračun uravnotežen. Pri prihodkih so med drugim načrtovana sredstva iz državnega proračuna po 11. členu zakona o TNP, in sicer dobrih 661 tisoč evrov, sredstva za uravnoteženje razvitosti občin v višini dobrih 484 tisoč evrov, poleg tega tudi dobrih 544 tisoč evrov iz Kohezijskega sklada za projekt odvajanja in čiščenja odpadne vode v porečju Zgornje Save.
Glavnino odhodkov namenjajo za dokončanje naložb, ki so v izvajanju, in zagon novih investicij, pri čemer si bodo prizadevali za pridobitev evropskih sredstev. »Proračun je razvojno naravnan, ključne investicije obsegajo obnovo cestne in komunalne infrastrukture ter vodovodnih sistemov, poleg tega tudi projektiranje novega Gorjanskega doma,« je pred sejo povedal gorjanski župan Peter Torkar.
Za Razvojno središče kulture in športa občine v TNP so zagotovili 250.000 evrov, pri čemer letos načrtujejo pripravo projektne in investicijske dokumentacije, pridobitev gradbenega dovoljenja in izvedbo rušitvenih del sedanjega objekta. Poleg tega občina Gorje načrtuje izgradnjo novega vrtca, za pripravo dokumentacije pa so v tem proračunu zagotovili dobrih 102.000 evrov.
V postopku javne obravnave so prejeli več predlogov in pripomb, med katerimi so določene upoštevali pri dopolnjenem predlogu proračuna 2023. Med drugim so vključili participativni proračun in zagotovili sredstva za projekt Prostofer v višini 24.000 evrov, ob tem načrtujejo tudi nakup vozila za potrebe izvajanja storitev Prostoferja.
V predlogu so največje povišanje sredstev zabeležili na postavki Investicijsko vzdrževanje in gradnja občinskih cest, in sicer za 103.380 evrov. »Zagotovili smo dodatna sredstva za rekonstrukcijo ceste od mostu v vasi Krnica do Spodnjih Laz – zaradi pridobljenega popisa del na tej trasi. Prvotna ocena je temeljila na primerjavi izvedenih del na podobni trasi, a je bila za povečan znesek nižja,« je na seji pojasnil župan.
Največje zmanjšanje je na proračunski postavki Oskrba naselij z vodo, in sicer za 133.324,71. »V prvem predlogu niso bila načrtovana sredstva za tekoče vzdrževanje vodovoda na Zatrniku, za kar v drugem predlogu planiramo sredstva v višini 20.000 evrov. Za obnovo zajetja Ovčje jame in magistralni vodovod Radovna smo zmanjšali sredstva za dobrih 153.000 evrov. Občina namreč za vložitev vloge za gradbeno dovoljenje potrebuje še služnost na vodnih zemljiščih. Ker je pred začetkom del treba pridobiti pravnomočno gradbeno dovoljenje, se predvideva, da bodo zmanjšana sredstva zadostovala za pokritje vseh obveznosti, ki bi lahko nastale v letu 2023,« je povedal župan.