Kako je Šimen gojil tobak

Tunjiške zgodbe (31)

Včasih je bil tobak blago, ki se ga ni dalo povsod dobiti. Pa še drag je bil, zato so ga »švercali« vse iz Bosne in Dalmacije ter čez Hrvaško v naše kraje. Ljudje so imeli malo denarja, še za hrano ni bilo, kaj šele za neumni tobak. Mnogi so ga zato gojili kar doma, vse do druge svetovne vojne in še tudi po njej. Mnogi so se navadili nanj, tako kot danes. Nekateri so ga zvijali v cigare, spet drugi so kadili »fajfe«. Tisti iz naših koncev, ki so delali v kamniški smodnišnici, pa so ga enostavno »čikali« in »šnofali«, ker se tam kaditi ni smelo, povsod je bil namreč smodnik. Od njih so se navad navzeli tudi drugi, med njimi tudi marsikatera ženska. Mož, ki ni imel za pasom obešenega svinjskega mehurja, napolnjenega s tobakom, ni bil deležen kake posebne moške časti. Posebno ne, če se je znašel v vaški gostilni. Tisti, ki so »čikali«, so neprestano pljuvali naokrog. Zato so v tistih časih imeli po hišah posebne posode, bele, okrogle, napolnjene z žaganjem, ki so jim rekli pljuvalniki. Danes teh pljuvalnikov ne poznamo več. Med drugimi Tunjičani je tobak doma gojil tudi stari Komatar, Šimen. Povsod ga je nasadil, kjer je ostal kak košček obdelane zemlje. Najlepše pa je uspeval tisti, ki je bil posajen pred hišo, lepo na soncu. Proti jeseni je Šimen liste tobaka porezal in jih nabral na vrvico, ki jo je napel pod hišnim napuščem na sončni strani hiše, da bi se tobak čim lepše posušil in da bi v cigari lepo gorel. Kasneje ga je sušil še na podstrešju hiše. Njegovi ženi Tončki pa to Šimnovo delo nikakor ni bilo všeč. Nekaj časa mu je ugovarjala, kar pa Šimna ni ganilo. Da bi ga odvrnila od gojenja tobaka, mu je liste posipala s podganjimi kakci. Dolgo tudi to ni pomagalo. Šele po dolgem času se je Šimen prepričal, da je njegov tobak všeč tudi hišnim podganam, tako kot mnogim ljudem. Končno je Šimen zaradi podgan opustil pridelavo tobaka. To je bilo še najbolj všeč njegovi ženi Tončki. Nikoli pa mu ni povedala, da mu je tobak posipala s podganjimi kakci prav ona.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 28. november 2008 / 07:00

Sto let ljudskega gledališča

Leta 1908 je bilo v Retečah ustanovljeno Katoliško prosvetno društvo, s katerim se začenja ljudsko ljubiteljsko gledališče v tem kraju.

Objavljeno na isti dan


Mularija / sreda, 5. april 2023 / 23:24

Peka v angleščini

Na Osnovni šoli Staneta Žagarja v Kranju se lahko učenci petega razreda drugo leto zapored družijo na popoldanski interesni dejavnosti Baking in English (Peka v angleščini).

Razvedrilo / sreda, 5. april 2023 / 23:23

Tokrat se je omožila

V najbolj romantičnem resničnostnem šovu Poroka na prvi pogled je Aleš dobil novo priložnost za ljubezen. Pred oltar je popeljal nevesto Anno, nad katero je bil že ob prvem srečanju navdušen.

Gospodarstvo / sreda, 5. april 2023 / 23:22

Sejem pridnih in ustvarjalnih

Dr. Marjan Sedej: »S komendskim sejmom zaznamujemo pridnost razstavljavcev in kmetov, inovativnost obrtnikov in drznost podjetnikov.«

Zanimivosti / sreda, 5. april 2023 / 23:20

Sami sebi smo terapevti

Dobim se s tako imenovano dežurno ekipo pogrebne službe. Njeni člani so stari 40, 34 in 31 let. »Morda se bomo v miru pogovorili, mogoče pa bomo vmes dobili klic,« mi porečejo. Ekipa širi dobro energi...

Kranj / sreda, 5. april 2023 / 23:19

Proti dvorani večina lastnikov

Kranj – Predstavniki Civilne iniciative Varuhi okolja Besnica so prejšnji teden na Mestni občini Kranj oddali podpisane izjave večine lastnikov zemljišč pod Joštom, ki nasprotujejo pobudi za gradnj...