Nadškof dr. Jožef Pogačnik, rojen leta 1902 v Kovorju / Foto: Nadškofijski arhiv Ljubljana

Mlinarjev Jožef, nadškof iz Kovorja

Kar nekaj pomembnih posameznikov v zgodovini Katoliške cerkve v Sloveniji je bilo rojenih na Gorenjskem. Med njimi zaseda pomembno mesto ljubljanski nadškof dr. Jožef Pogačnik, rojen septembra leta 1902 pri Mlinarju v Kovorju.

Sredi marca so v knjižnem središču Celjske Mohorjeve predstavili skoraj 600 strani obsegajočo monografijo o pomembnem, vendar zaradi različnih razlogov neupravičeno zamolčanem gorenjskem rojaku nadškofu dr. Jožefu Pogačniku. Rodil se je 28. septembra leta 1902 pri Mlinarju v Kovorju kot sedmi otrok Janeza Pogačnika iz Zvirč in Marije Perne s Povelj nad Trstenikom. Monografijo, prvo iz novonastajajoče zbirke Teološke fakultete iz Ljubljane in Celjske Mohorjeve z naslovom Testes temporum – Priče časov, je napisalo 19 uglednih piscev, ki ne pišejo le o srednji osebnosti, Mlinarjevem nadškofu iz Kovorja, ampak, kot je zapisal recenzent monografije prof. dr. Aleš Gabrič, »med odstiranjem Pogačnikove življenjske poti sledimo tudi razvoju Katoliške cerkve v Sloveniji, prav tako pa dinamiki povojnih odnosov med državo in največjo versko skupnostjo pri nas«.

Dr. Jožef Pogačnik, v mladosti tudi pisec poezije, ki je leta 1931 izdal zbirko Sinje ozare, je bil vpet v vihravo obdobje povojnih odnosov med jugoslovansko državo in Katoliško cerkvijo, v različne poglede in trenja, ki so se glede tega vprašanja pojavljala tudi v Cerkvi sami, in v prizadevanja, da bi Cerkev ohranila svoj kolikor toliko avtonomen položaj v odnosih do države. Takratni ljubljanski škof in kasneje nadškof Anton Vovk je dr. Pogačnika leta 1959 imenoval za generalnega vikarja škofije, na njegov predlog pa je leta 1963 tedanji papež Janez XXIII. imenoval Pogačnika za pomožnega škofa in po Vovkovi smrti julija istega leta najprej za apostolskega administratorja nadškofije in marca leta 1964 za nadškofa. »Prvi pastir« ljubljanske nadškofije je bil do 23. marca leta 1980, ko je bil za novega ljubljanskega nadškofa imenovan njegov prijatelj dr. Alojzij Šuštar. Nadškof dr. Jožef Pogačnik je dočakal Šuštarjevo imenovanje, dva dni kasneje, 25. marca pa je umrl. Tako Šuštarjevega posvečenja 13. aprila leta 1980 ni dočakal.

Nadškof dialoga in odpuščanja

Na predstavitvi monografije, na kateri so sodelovali ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore, urednik monografije dr. Dejan Pacek, begunjski župnik in zgodovinar dr. Matjaž Ambrožič, Simona Gregorčič, Brane Senegačnik in dr. Bogdan Kolar, so bile poudarjene nesporne nadškofove zasluge za uveljavitev sklepov drugega vatikanskega koncila v Katoliški cerkvi v Sloveniji. Tako je posvetil več kot tristo duhovnikov, spodbujal razmah verskega tiska in pastoralne ter katehetske dejavnosti. Ustanavljal je nove župnije in podpiral obnovo in gradnjo cerkva. Čeprav ga je oblast trikrat poslala v zapor, je v dobro Cerkve zagovarjal dialog z njo, kar v delu Cerkve vselej ni bilo dobro sprejeto. Spodbujal je delovanje Teološke fakultete v Ljubljani in se ostro postavil za njen obstoj, čeprav je bila leta 1952 osiromašena profesorjev in izločena iz sistema javnega izobraževanja. Urednik dr. Dejan Pacek je zapisal: »Pogačnik je v zadnjih letih nadškofovske službe do oblasti nastopal poudarjeno spravljivo. Na ta način je pomembno doprinesel k temu, da je slovensko katoliško občestvo – drugače kakor hrvaško – jugoslovanski državni in družbenopolitični okvir sprejelo kot gotovo dejstvo.« Dr. Aleš Gabrič pa o nadškofovem odnosu do oblasti piše: «Obenem spoznavamo Pogačnikovo osebnost, ki, kljub temu da mu je bila z neutemeljenimi sodbami za več let odvzeta prostost, do svojih preganjalcev ni bil zamerljiv ter ni čutil sovraštva, temveč si je prizadeval za odpuščanje in spravo.«

»Na nadškofa dr. Jožeta Pogačnika neupravičeno pozabljamo,« je dejal na predstavitvi monografije zgodovinar in begunjski župnik dr. Matjaž Ambrožič. »Morda tudi zato, ker je bil nadškof med dvema bolj znanima in izpostavljenima nadškofoma: Antonom Vovkom, ki je bil pod hudim pritiskom tedanjega režima, in dr. Alojzijem Šuštarjem, nadškofom v času slovenskega osamosvajanja in tranzicije. Zato je treba na novo ovrednotiti delo nadškofa dr. Jožefa Pogačnika.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodaja zbirateljskih in spominskih kovancev

Kranj - Deželna banka Slovenije bo po sklepu Banke Slovenije tudi letos prodajala zbirateljske in spominske kovance, ki jih bo izdala država. Prodaja se bo začela marca in bo pot...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Podelili 139 certifikatov

Brdo pri Lukovici - Ciril Smrkolj, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, je v četrtek na slovesnosti na Brdu pri Lukovici podelil certifikate 139 kmečkim gospodarjem...

Prosti čas / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Zmagovalka Aneta

Aneta, ki se je prejšnji teden poslovila, seveda ni končna zmagovalka letošnjega resničnostnega šova, zato pa njen odhod s stotimi cekini pravi, da bo zaradi delitve glavne nagrade med finalisti...

Prosti čas / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Ceca je in ostaja carica

Svetlana Ražnatović - Ceca je tokrat obiskala Ljubljano v sklopu svoje turneje The Best of Ceca - Najboljše od Cece. Gospodarsko razstavišče je napolnila do zadnjega kotička.

Gospodarstvo / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Sprememba pri jamstvu za bančne vloge

Do konca leta 2010 bo še neomejeno jamstvo, v letu 2011 pa bo petdeset oz. sto tisoč evrov.

Kranj / sreda, 2. december 2009 / 07:00

Preprečili so Miting resnice

V spomin na tako imenovano akcijo Sever so v Mestni hiši v Kranju postavili razstavo Ne čujem dobro - razpad Jugoslavije, rojstvo Slovenije.