Ravnateljica Osnovne šole Bled Nataša Ahačič je učencem in učiteljicam podarila 17 sadik jagod. / Foto: Maša Likosar

Dvojni jubilej šolstva na Bohinjski Beli

Na Bohinjski Beli letos praznujejo sto sedemdeset let pouka in sto dvajset let šole.

Bohinjska Bela – Na Bohinjski Beli je pouk sprva potekal v zasebni hiši pri Stojanu, leta 1856 pa so poučevanje premestili v mežnarijo, kamor so učenci zahajali kar 34 let. Domačini še danes to stavbo poznajo pod imenom stara šola. Ker je prostor postal premajhen, so novembra leta 1899 pristopili h gradnji sedanje šole, štiri leta zatem pa so učenci prvič sedli v šolske klopi novega objekta. Šoli, ki je v šolskem letu 1962/63 postala podružnična šola OŠ Bled, je večkrat grozilo tudi zaprtje. Največji boj za obstanek je bil po potresu leta 1968, zaradi česar je pouk dve leti potekal v prostorih Kulturnega doma. Deset let po potresu se je pouk tudi zaradi prizadevnih staršev in krajanov, ki so se zaprtju uprli, nadaljeval v prenovljeni šoli, kjer je prostore dobil še vrtec.

Danes šolo obiskujejo učenci od prvega do petega razreda, v letošnjem šolskem letu jih je 32, za pouk pa skrbijo štiri učiteljice. »Smo majhna, a zelo povezana šola. Tesno sodelujemo tudi z matično šolo na Bledu in podružnico v Ribnem, krajevno skupnostjo, vsemi društvi in organizacijami v kraju,« je povedala Nataša Klinar, vodja Podružnične šole Bohinjska Bela. Dvojni visoki jubilej so na šoli zaznamovali že sredi marca z dnevom odprtih vrat, minuli petek pa so pripravili osrednjo prireditev v domačem Domu krajanov, kjer so nastopili otroci vrtca in šole.

Ravnateljica OŠ Bled Nataša Ahačič je ob tej priložnosti dejala, da so podružnične šole srce kraja, ki veliko dajo na tradicijo in pomembno vplivajo na kulturno življenje v kraju. Za 170 let pouka jim je podarila 17 sadik jagod, ki jih bodo učenci z učiteljicami gojili na šolskem vrtu. Zbrane sta nagovorila še blejski župan Anton Mežan, ki je zagotovil, da bodo pouk na Bohinjski Beli ohranili, ter predsednica Krajevne skupnosti Bohinjska Bela Katja Stušek, ki se je šoli zahvalila za prispevek kraju. »Na Bohinjski Beli so od nekdaj živeli ljudje, ki so se trudili, da bi svojim otrokom dali znanje, da bi jih izobrazili in jim zagotovili trdne temelje za boljše življenje, kot so ga imeli sami,« je dejala Stuškova.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 28. november 2006 / 06:00

Rdeča pika za prozorni čevelj

Merkurjev oblikovalec Aljoša Šenk je prejel prestižno oblikovalsko nagrado Red Dot Design Award.

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 1. julij 2015 / 14:16

Kopitarjev dobrodelni golfski turnir

Na petem dobrodelnem turnirju v golfu so zbrali skoraj štirideset tisoč evrov.

Kultura / sreda, 1. julij 2015 / 14:15

Večne podobe Aure

V poletnih mesecih je pri Pustotniku v Gorenji vasi na ogled likovna razstava škofjeloškega akademskega kiparja Mateja Plestenjaka.

Kranj / sreda, 1. julij 2015 / 14:12

Mezinček v novih prostorih

Zasebni vrtec Mezinček se je iz utesnjenih prostorov na Cesti Staneta Žagarja preselil v obnovljeno vilo na Savski cesti in postal Vila Mezinček.

Slovenija / sreda, 1. julij 2015 / 14:08

Tri dežele na Višarjah

Višarje – V soboto, 4. julija, bo v Marijinem romarskem središču na Višarjah v Kanalski dolini v Italiji tradicionalno Romanje treh dežel: Furlanije – Julijske krajine, Koroške in Slovenije. Ob 11....

Kranjska Gora / sreda, 1. julij 2015 / 14:03

Kolesarski pobeg iz Horjula v Kranjsko Goro

Kranjska Gora – Najstnik iz Horjula je pred desetimi leti napisal poslovilno pismo in s kolesom pobegnil od doma v Kranjsko Goro. Policisti so ga izsledili po dveh dneh iskanja. To je bil Grega Čep...