Z delavnice izdelovanja butaric v Železnikih / Foto: Simon Benedičič

Od prajklja do žegenjčka

Kako raznolike so cvetnonedeljske butarice v različnih delih Slovenije, je bilo ta konec tedna mogoče videti v Železnikih in Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Železniki, Kamnik – Pred cvetno nedeljo so v Železnikih minulo soboto priredili tradicionalni festival cvetnonedeljskih butar, ki je dan kasneje potekal še v Budnarjevi domačiji v Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Turistično društvo Železniki je festival priredilo četrtič. V kulturnem domu so si obiskovalci z zanimanjem ogledali razstavo butaric iz različnih slovenskih krajev. Na ogled je bil dober ducat primerkov, ki se med seboj razlikujejo po sestavi in obliki, pa tudi po imenih, je pojasnila avtorica razstave, Kamničanka Sabina Romšak. Videti je bilo mogoče butarico iz Dravograda, kjer ji rečejo pegl oz. snop, krasijo pa jo pisani trakovi in cvetovi iz krep papirja, prajkelj iz Rateč pri Planici, ki je izdelan iz brinovih vej, na katerih so preste, suhe fige in jabolka, na ogled so bili pušl in kaštron iz Baške grape, naklanska banca, begunjska in blejska beganica, žirovska in poljanska butarica, butarica iz Železnikov in prvič tudi iz Roba na Dolenjskem … »Vsak kraj ima posebnosti, prav tako pa so zelo različne šege, povezane z butaricami,« je dejala Romšakova. Marsikateri obiskovalec je s pomočjo mojstrice Bernarde Kvas iz Zgornjih Palovč izdelal svojo butarico – palovško, na voljo so bile velikonočne oblate, košare, ogledati si je bilo mogoče velikonočne prte …

Na 9. festivalu v Budnarjevi domačiji se je mentorici Bernardi pridružila še sokrajanka Fani Sovinjšek, prva, ki se je v Palovčah lotila izdelave butaric. »Začela sem pred šestdesetimi leti, običajno sem jih naredila za en koš in jih nesla v Kamnik na 'plac'«, so oživeli spomini, medtem ko so njeni prsti odbirali les, zelenje in obarvane smrekove oblance ter jih povezali v žegenček, kot Fani pravi butarici. V palovški so oblanci različnih barv, v šmarski, drugi značilni butarici na Kamniškem, pa so ti rdeči, beli in modri, poznana je še različica z jabolki. Na ogled je bila tudi ljubenska potica, figuralna butarica, značilna za Ljubno ob Savinji. Navdih za unikaten rokodelski izdelek so različni predmeti, kot so plug, grablje, sekira, harmonika ..., na razstavi so obiskovalci videli motorno žago.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 19. julij 2010 / 07:00

Med počitnicami ni dolgčas

Tudi letos je za kranjske šolarje dobro poskrbljeno, saj so jim različna društva pripravila vrsto dejavnosti, lahko pa se sprostijo ob športu, pa tudi ob knjigah in ob računalnikih.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Sedmica: Švica pod Karavankami

V ponedeljek, ko se je iz obtoka pred evrom umaknila nacionalna valuta in so bile oči evropske javnosti zazrte v Ljubljano, se je za Slovenijo čas za trenutek ustavil. Po pisanju Tonet...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Glavni krivec "večni nezadovoljnež"

Vse zadeve v zvezi s projektoma Platon in ISOFOV so zakonite in pregledne, je na sestanku zaposlenih v sredo zatrdil dekan fakultete za organizacijske vede dr. Robert Leskovar.

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Med sosedi 21

Osrednji dogodek, pomemben za Slovence v zamejstvu, je bil torkova prva seja sveta za Slovence v zamejstvu v Ljubljani, ki jo je vodil predsednik vlade Janez Janša. Svet je...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Reci mi kar Ana

Takrat nisem vedela, da se pred menoj začenjajo najbolj kruti in težki meseci življenja ...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lan za prejo

Ker se zdi, da je Gorenjski glas edini (?), ki še neguje starodavno tradicijo preje, ne bo napak, če o njej zapišemo še katero. »Pred kakimi sto leti in še preje se je vsa gorenjska stra...