Z delavnice izdelovanja butaric v Železnikih / Foto: Simon Benedičič

Od prajklja do žegenjčka

Kako raznolike so cvetnonedeljske butarice v različnih delih Slovenije, je bilo ta konec tedna mogoče videti v Železnikih in Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Železniki, Kamnik – Pred cvetno nedeljo so v Železnikih minulo soboto priredili tradicionalni festival cvetnonedeljskih butar, ki je dan kasneje potekal še v Budnarjevi domačiji v Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Turistično društvo Železniki je festival priredilo četrtič. V kulturnem domu so si obiskovalci z zanimanjem ogledali razstavo butaric iz različnih slovenskih krajev. Na ogled je bil dober ducat primerkov, ki se med seboj razlikujejo po sestavi in obliki, pa tudi po imenih, je pojasnila avtorica razstave, Kamničanka Sabina Romšak. Videti je bilo mogoče butarico iz Dravograda, kjer ji rečejo pegl oz. snop, krasijo pa jo pisani trakovi in cvetovi iz krep papirja, prajkelj iz Rateč pri Planici, ki je izdelan iz brinovih vej, na katerih so preste, suhe fige in jabolka, na ogled so bili pušl in kaštron iz Baške grape, naklanska banca, begunjska in blejska beganica, žirovska in poljanska butarica, butarica iz Železnikov in prvič tudi iz Roba na Dolenjskem … »Vsak kraj ima posebnosti, prav tako pa so zelo različne šege, povezane z butaricami,« je dejala Romšakova. Marsikateri obiskovalec je s pomočjo mojstrice Bernarde Kvas iz Zgornjih Palovč izdelal svojo butarico – palovško, na voljo so bile velikonočne oblate, košare, ogledati si je bilo mogoče velikonočne prte …

Na 9. festivalu v Budnarjevi domačiji se je mentorici Bernardi pridružila še sokrajanka Fani Sovinjšek, prva, ki se je v Palovčah lotila izdelave butaric. »Začela sem pred šestdesetimi leti, običajno sem jih naredila za en koš in jih nesla v Kamnik na 'plac'«, so oživeli spomini, medtem ko so njeni prsti odbirali les, zelenje in obarvane smrekove oblance ter jih povezali v žegenček, kot Fani pravi butarici. V palovški so oblanci različnih barv, v šmarski, drugi značilni butarici na Kamniškem, pa so ti rdeči, beli in modri, poznana je še različica z jabolki. Na ogled je bila tudi ljubenska potica, figuralna butarica, značilna za Ljubno ob Savinji. Navdih za unikaten rokodelski izdelek so različni predmeti, kot so plug, grablje, sekira, harmonika ..., na razstavi so obiskovalci videli motorno žago.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 28. november 2013 / 15:04

Prevladujeta rjava in zelena

Marjan Česen iz Velesovega je letos pripravil že svojo sedmo razstavo adventnih venčkov z naslovom Advent v steklu, tokrat je na ogled v Pristavi gradu Strmol. V znamenju prednovoletnega časa je bilo...

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 3. november 2019 / 20:58

V proračunu veliko investicij

Kranjski mestni svetniki so na oktobrski seji sprejeli osnutka proračuna za naslednji dve leti, ki sta izrazito investicijsko naravnana.

Tržič / nedelja, 3. november 2019 / 20:58

V obravnavi spremembe odloka o javnem redu

Tržič – Občina Tržič je zaradi potreb na terenu in pripomb občanov pristopila k začetku postopka novelacije Odloka o javnem redu in miru. Obstoječ odlok je bil sprejet leta 2008, nov predlog je tre...

Kultura / nedelja, 3. november 2019 / 20:56

Rajkova knjiga

Samonikli likovni ustvarjalec Rajko Bogataj svojo življenjsko in umetniško pot predstavlja v knjigi.

Kultura / nedelja, 3. november 2019 / 20:55

Koncert za godala in ples

Danes bo Festivalno dvorano v Ljubljani že tretje leto po vrsti preplavil zvok godal. Veliki gala koncert Godalkanje bo letos posvečen tako imenovanemu balfolku. Pogovarjali smo se z idejno vodjo in m...

Tržič / nedelja, 3. november 2019 / 20:52

Niso se ustrašili odgovornosti

Na hiši Miha in Vide Raztresen v Bistrici pri Tržiču so odkrili ploščo v zahvalo in spomin na tajno skladišče streliva TO Tržič v letih 1990 in 1991.